| Papillon09 a întrebat:

Stiinta inseamna negarea existentei lui Dumnezeu?
Nicidecum stiinta inseamna cunosterea, informarea despre ceea ce a creat Dumnzeu, despre cum functioneaza ceea ce a creat Dumnzeu. Iar El ne-a dat o capacitate destul de mare a creierului pe care o putem folosi in a cunoaste si cerceta lucrurile pe care le-a creat pentru a ne putea folosi de ele, pentru a ne fi tot noua bine si pentru a preveni anumite lucruri. Dumnezeu vrea sa folosim stiinta in favoarea noastra insa unii fac din ea altceva sad si incearca sa se minta cu teorii inutile pe care nici ei nu le cred si nu au o baza stabila pentru ceea ce sustin.

89 răspunsuri:
| king4aday a răspuns (pentru Papillon09):

Scuze, eu am citit gresit. Sunt obisnuit cu negarile cand vorbesc cu un crestin. laughing Ca sa n-o lungim atat, uite cum am facut eu. Cu asta nu ma dau un model de urmat doar iti spun ca exemplu. De la varsta de 7 pana la 14 ani, bunica mi-a tot citit din Biblie, fara sa ma oblige la ceva in sens religios. Ai mei nu sunt religiosi deci, tema asta n-o puteam discuta cu ei, raspunsul din partea lor fiind evident. Cand am ajuns la liceu, incepeam sa-mi pun intrebari in ceea ce priveste lumea, religiile, stiinta. Am cautat cartile anumitor oameni de stiinta ca sa-mi pot forma o parere dupa ce dau sansa egala ambelor parti. Am ajuns sa cunosc nume la Jared Diamond, Carl Sagan, Stephen Hawking, Michio Kaku, Alex Filippenko, Richard Dawkins, John Gribbin, Neil Shubin, John Barrow etc.) M-a fascinat lumea stiintei. Multe lucruri ce am citit si citesc depasesc cunostintele acumulate din scoala dar, nu mai e nimic imposibil cand stai in fata internetului. Ce nu intelegeam din prima, cautam o explicatie mai clara, intrebam si intreb proful de fizica, biologie. Acum, la cei 16 ani dobanditi, am ajuns la concluzia ca, tind sa dau dreptate celor care spun ca, Universul nu a avut nevoie de o interventie divina. Cu asta nu spun ca nu exista Dzeu. Iti recomand sa lasi spatiu ambelor tabere si dupa ce ai studiat problema din mai multe unghiuri, o sa poti decide calea de urmat, care-ti place si-ti convine.

| edyboy a răspuns:

Daca voi nu credeti ca Dumnezeu exista este treaba voastra asta nu inseman ca El nu va arata ca exista, dar oricum daca nu vreti sa credeti asta este, nu va poate convinge nimeni orice dovada v-ar da.

| trolololo a răspuns (pentru Papillon09):

Si El cum a apărut? Din nimic? Si nu spune ca e etern și alte din astea.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

El detine adevarul absolut deci fac pariu ca habar nu stie sa rezolve o ecuatie dar stie totul

| Papillon09 explică (pentru RAY):

Nu am afirmat ca stiu totul de aceea am si pus intrebarea happy, dar surpriza stiu sa rezolv o ecuatie chiar si de gradul 2 laughing)
Faptul ca stiu matematica nu cred ca ma opreste sa imi pun intrebari existentialewinking

| RAY a răspuns (pentru Papillon09):

Nu isi pui nici o intrebare ai convingeri absolute

| Papillon09 explică (pentru king4aday):

Pai ce ai crezut initial ca am afirmat sau negat? big grin

| Papillon09 explică (pentru trolololo):

Pai daca am spune ca Dumnzeu a fost creat de cineva atunci acel cineva de cine a fost creat? si asa ne-am invarti intr-un cerc la infinit. happy Totul are un inceput si un sfarsit creierul uman nu poate intelege asta, de exemplu tu nu iti poti explica ce inseamna eternitatea? pentru ca tot ce este pe pamant este efemer si totul incepe si de termina asa ca oricum nimeni nu poate intelege eternitatea.

| king4aday a răspuns (pentru Papillon09):

Citind rapid ce ai scris am crezut ca negi faptul ca Aristotel stia ca Pamantul e rotund. happy

| trolololo a răspuns (pentru Papillon09):

Asa cum Dumnezeu a apărut din nimic, și Universul tot din nimic a apărut. Ambele teorii sunt teorii valide, dar numai una e corecta. Pentru mine teoria corecta e cea cu Big Bang și ceea ce s-a întâmplat după.

| HueyFreeman a răspuns (pentru Papillon09):

Chiar si de gradul 2. Mama ce avansat esti.

| Zenicide a răspuns (pentru WhatheWow):

"Chiar nu ție rușine cu aroganța asta?"
- Nu, pentru ca a primit sau cumparat o biblie in valoare de 5 ron si a inteles tot din prima laughing)

| AvalohAlyn a răspuns:

Chiar e corect ce ai scris tu.Stiinta vine tot de la Dumnezeu si vorbeste despre cum a creat Dumnezeu lumea si procesele pe care le-a creat si le face El.Dar dupa cum ai spus si tu unii vor sa fie mai presus decat El si sa-l nege, sa se creada atoputernic si asta nu e deloc bine.

| Papillon09 explică (pentru AvalohAlyn):

Ma bucur ca esti de acord. happy

| Hope77 a răspuns (pentru Mădă0611):

Sper sa-mi fie ingaduita interventia :-)

Dumnezeu a lasat niste legi, inclusiv pentru corpul uman. In momentul in care nu le respecti, culegi consecintele. In momentul in care fumezi, mananci nesanatos etc, pacatuiesti fata de tine insuti, incalci niste legi ale sanatatii. Doctorasul nu face altceva decat sa-ti explice de la cauza la efect, aratandu-ti ce legi ai incalcat si te indeamna sa te "lepezi" de obiceiurile care te duc spre groapa prematur. Medicamentele isi au rolul lor si rostul lor, limitat insa in foarte multe cazuri. Nu e loc aici sa discutam despre ce face Big Pharma. In cazul bolilor foarte grave vindecarea nu vine prin "zeii cu halate albe" ci prin intoarcerea la niste remedii simple si lepadarea obiceiurilor stricate.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Hope77):

Si daca nu ai bani sa te hranesti sanatos si iei tuberculoza, de exemplu, pentru ca mergeai la scoala? Nimic rau. Am specificat unde mergeai ca sa nu zici apoi ca mergeai la bar si era pedeapsa divina.

| dracu14 a răspuns:

Gatii lor de atei, cum incearca ei sa ne minta, se cred asa de destepti cand toti sunt niste prosti ca stephen hawking

| WhatheWow a răspuns (pentru Zenicide):

Iar noi ateii suntem orbi și nu vrem să vedem " adevărul " care de fapt e așa de simplu! laughing

| Hope77 a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu-ti trebuie mai multi bani sa te hranesti sanatos decat sa te hranesti nesanatos (din experienta). problema e ca intre "zeii in halate albe" nu prea gasesti nici exemplu de urmat si cu atat mai putin invatatura (cei care fac dizidenta sunt considerati fanatici si prea putin ii baga lumea in seama). Big Pharma si activistii ei (primii si cei mai eficienti fiind chiar "zeii" pomeniti) nu au nici un interes in educarea populatiei si in medicina preventiva.
legile sanatatii nu iarta pe nimeni. sunt intr-adevar multi care intra in mormant cu zile desi puteau trai mult mai mult. responsabilitatea e in ambele tabere: pacientul care urmeaza orbeste exemplul turmei din jur (si ignoranta e pacat, refuzul de a fi luminat si de a cauta lumina) si al celor care sunt platiti sa ajute populatia sa fie sanatoasa. nu e treaba mea sa judec in care tabara e responsabilitatea mai mare

| Mădă0611 a răspuns (pentru Hope77):

Vorbeam de organism slabit, nu de fast food si obezitate. Intrebarea era daca e vointa lui dumnezeu sa traiesti sau nu, de ce mai e nevoie de doctori/medicina? Sfidare, neasultare. In fine, las-o asa ca biserica/religia mereu a gasit explicatii: sunt copii saraci care mor de foame, i-a luat dumnezeu sa nu mai sufere. Daca au o boala desi n-au inceput sa pacatuiasca in vreun fel, e pacatul parintilor, daca te pui pe cercetat si nimeni din familie n-a avut pacate grave, e incercarea credintei, sau pacatul altui neam care a trait acum 2000 de ani, daca e cineva rau, cu bani si o duce bine, a facut pactul cu diavolul, s.a.m.d.

| Hope77 a răspuns (pentru Mădă0611):

Mancatul nesanatos nu are de-a face doar cu fast food-ul. Modul in care se mananca si se gateste acasa in Romanica traditionala (si nu doar Romanica desigur) pune baza la toate bolile care-i trimit pe oameni in spitale.
Este vointa lui Dumnezeu sa traim, evident. Problema e ca noi am ales sa ne razvratim fata de legile Sale (morale, sanitare etc) si culegem roadele.
Prezenta medicilor e necesara pentru a "carpi". Nu uita ca omul prefera hapuri in loc sa-si schimbe stilul de viata. Incapatanarea si razvratirea asta e de natura morala. Pentru 90% din problemele medicale actuale, nu ai nevoie nici de medic nici de medicamente. Bolile cauzate de stilul de viata au ponderea cea mai mare si pot fi prevenite foarte usor. Dar preventia asta presupune lepadarea de obiceiuri nesanatoase. (un fel de "pocainta sanitara" :-) )
Rolul medicilor se poate reduce foarte mult la interventii chirurgicale in caz de accidente. Credinta in Dumnezeu nu este incompatibila cu o etica medicala riguroasa. Ce se intampla insa in lumea medicala de azi e foarte departe insa de aceasta etica.
"Daca au o boala desi n-au inceput sa pacatuiasca in vreun fel, e pacatul parintilor" - stii foarte bine probabil ca sanatatea fatului este puternic influentata de stilul de viata al mamei. Daca un copil se naste cu probleme de sanatate, ele se datoreaza parintilor si stilului lor de viata. Dupa cum vezi nu folosesc notiunea de pacat pentru ca deranjeaza urechea unora. Trebuie sa retinem insa ca pacat nu e doar sa furi sau sa minti ci si orice obicei nesanatos din viata de zi cu zi. In contextul asta, da, pacatele parintilor pot avea repercursiuni asupra copilului care se naste. Si nu e corect sa dai vina pe Dumnezeu pentru asta. El ne-a dat creiere sa studiem legile sanatatii si puterea vointei ca sa ascultam de ele.

| danay72 a răspuns:

Intr-adevar stiinta ne ajuta sa-l cunoastem mai bine pe Creator.Romani1:20

| Ioaniulian a răspuns (pentru Papillon09):

Numai ironia o mai au de partea lor, nimic altceva, impotriva intelepciunii lui Dumnezeu nu pot face fata ei, asa cu e scris, rusinea e pe urmele lor.
Fi binecuvantat de Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| Bazinga_Ha-ha_1910 a răspuns:

Eu nu stiu ce raspuns urmaresti sa obtii dar vreau sa iti spun ca noi oamenii obisnuiti ne aflam la un nivel inferior! Iar un om ca sa il manipulezi trebuie sa ii dai o religie in care sa creada sa ii spui ce are voie si ce nu si sa interzici cu desavarsire sa atinga perfectiunea oferindu-i alt scop in viata si daca imi permiti te poti documenta din acest material >>> http://adf.ly/IFSIE

| Papillon09 explică (pentru Bazinga_Ha-ha_1910):

Cine ii interzice unui om sa atinga perfectiunea? Daca o poate face chiar il incurajez insa un om nu poate fi perfect ori cat ar incerca. happy
Legile si principiile pe care le-a dat Dumnezeu sunt legi morale pe care ar trebui sa le respecte orice om altfel nu prea il putem numi om sad sunt principii care stau la baza omenirii si civilizatiei fara ele nu am fi oameni. Iar religia nu manipuleaza oamenii dar ii incurajeaza sa se increada in Creatorul lor pentru ca le va fi mult mai bine cu El care le poate fi aproape si ii poate ajuta in orice decat fara El.winking

| Marius_Grigore_1989 a răspuns:

Daca citim in Biblie,cartea care ne dazvaluie existenta Lui Dumnezeu vedem ca Eva a mancat fruct din pomul cunoasterii aceasta fiind cauza tuturor tristetilor noastre,cercetatorii,oamenii de stiintza,profesorii tot ce invetzi sau tu crezi ca este cunoastere nu poti stii sigur daca este adevarat ceea ce stii,cele mai luminate mintii ale lumii sunt luminate doar prin faptul ca sunt extrem de convingatoare bazanduze pe lucrurile pe care oamenii le au in comun dar intodeauna exista o hiba in orice fel de lucru si oricand am spune ca gata am reusit descoperim ca nu este nici macar la inceput acel lucru sau vine cineva si face de doua ori mai bine acel lucru duce totul la fara sens,la o stare primara de prostie de inconstientza,cred ca nimeni nu poate uita fericitele coincidente, pure intamplari care au cazut perfect la locul potrivit lucruri fara constiintza de cauza care au fost poate cele mai frumoase momente din viata fiecaruie, lumea ar trebui sa inteleaga ca cunoasterea prea multa dauneaza cunoasterea te framanta un lucru care credeai ca-ti iese bine si a esuat te macina cercetarea este partial buna dar doar cat este necesar, pentru mine a cerceta lucrurile, curiozitatea este un lucru aiurea care m-a prins pe vrute pe ne vrute si vreau sa fiu din noi copil.

| xyz12309 a răspuns:

Stiinta nu inseamna negarea existentei lui Dumnezeu,
poti sa incepi sa crezi in ponei roz, nu am nici-o dovada sa iti arat ca exista sau nu asa cum nici tu nu imi poti dovedi ca Dumnezeu exista sau nu...

| SaveTheNature a răspuns:

Cred ca in acest moment stiinta a descoperit 0, 00000000000000001 % din ceea ce ar putea fi descoperit.
Si armele au fost create cu scopul de a ne apara, insa noi oamenii le folosim in principal pentru a ucide.