| hypothesis a întrebat:

Stim ca in povestea arcei lui Noe oamenii au avut ocazia sa aleaga sa intre in corabie,insa acestia nu au facut-o.
Luand-o ipotetic si spunand ca ei ar fi ales sa intre si sa se increada oarecum in Noe,implicit in Dumnezeu,cum ar fi incaput tot poporul in acea arca la pachet cu animalele? Nu vi se pare prea standardizata povestea:oamenii nu au acceptat,a intrat doar Noe si familia lui, povestea neascultarii se repeta,(...) etc etc?

4 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Dumnezeu vedea inima lor, iar acei oameni nu credeau ce spunea Noe ca se va intampla. Dumnezeu a dat intructiuni despre cat de mare sa fie arca, tocmai ca stia aceste lucruri.

| infires a răspuns:

Gresesti. Ai postat o poveste eronata. In Biblie este scris ca Dumnezeu, fiind saturat de relele facute de oameni, a decis sa aduca un potop. I-a aratat lui Noe cum sa faca o arca in care sa se adaposteasca el, familia lui si cu cate o pereche din fiecare specie animala. Potopul a durat 40 de zile si 40 de nopti. Pentru a fi sigur ca potopul s-a incheiat, Noe a eliberat un porumbel care in scurt timp a revenit cu o crenguta de maslin in cioc, semn ca dadusera de uscat si ca potopul a incetat.
In ceea ce priveste observatia ta, gresesti. Oamenii nu aveau de ales daca voiau sa urce sau nu in arca. Ea era construita pentru a adaposti doar acele animale si familia lui Noe.

| sublime89 a răspuns:

Da, de parca arca aceea putea fi suficient de mare incat sa incapa pe ea toate speciile de animale. Nici macar ele n-ar fi avut loc, d-apoi Noe si familia lui. Sa nu mai vorbim de alti oameni. E un mit copilaresc crezut de niste oameni adulti in secolul 21. Ignoranta oamenilor nu are limite.

| Zatharra a răspuns:

Totul poate fi luat în discuție și s-ar fi putut „întâmpla" altfel. Depinde cum convine.