| mentholinks a întrebat:

Isus a spus sa iubim pe vrajmasii nostri si sa facem bine celor ce ne asupresc si prigonesc. Atunci de ce majoritatea crestinilor ortodocsi impreuna cu clerul lor nesimtit pare-se ii ataca constant pe neoprotestanti si isi bat joc de ei, numindu-i sectanti?

11 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Nu ataca nimeni pe nimeni. A-ti defini credinta CLARIFICAND DIFERENTELE care exista nu reprezinta o forma de a ataca pe cineva.
Referitor la "ATAC", intrebarea ta este un atac la adresa Bisericii, INTRUCAT GENERALIZEZI mai stiu eu ce situatie adevarata sau falsa despre care ai auzit.
Ti s-a intamplat vreodata sa auzi cu cata nesimtire vorbeste de exemplu un iehovist despre un catolic, un ortodox, sau un crestin in general? thinking thinking

Referitor la termenul "secta", daca vei cauta definitia, s-ar putea sa-i dai in judecata pe cei ce au scris dictionarul, dar sa stii ca ei nu au nici o vina. Chiar acela este sensul termenul "secta"...

| mentholinks explică (pentru milan9):

Am auzit preoti care aruncau cu blesteme pe ei. Gasesti si pe youtube daca nu ma insel.

| suffarstar a răspuns:

Plictisitorule

| mentholinks explică (pentru suffarstar):

Dacă vezi ca este peste nivelul tău, nu stiu de ce te mai bagi in seama,

| suffarstar a răspuns (pentru mentholinks):

Iar esti plictisitor

| suffarstar a răspuns:

Apropo, oamenii tind sa urasca sau sa desconsidere tot ceea ce e strain. E un instinct de supravietuire. Oamenii nu sunt logici. Pricepe.

| mentholinks explică (pentru suffarstar):

Nu ma intereseaza cum sunt oamenii. Ma intereseaza ce fac si ce au facut oamenii.

| suffarstar a răspuns (pentru mentholinks):

Daca o iei logic, oamenii fac niste lucruri din cauza ca au un anumit statut. Ii poti cere unui robot de bucatarie sa tunda iarba? Priveste dincolo de efecte. Am fost pocait destul timp cat sa imi dau seama cum sunt priviti ortodocsii.

| VelaJohnny a răspuns:

Eh...eu mergeam cand eram mic la baptisti la intruniri, si profesorii la scoala, chiar profesoara de religie (fiind sotia preotului din sat) au spus ca ne dau note mici daca mai mergem acolo straight face si sincer chiar era mai placut acolo decat in biserica (acum nu imi mai face placere). Apoi, bunicii mei ce au fost ironizati in mod nepoliticos de preot cand s-au lasat de ortodoxie si au devenit penticostali. A luat foc o parte din casa si preotul a zis ca pentru ca au parasit ortodoxia de asta... Dumnezeu cica ii pedepseste straight face mdap, iti dai seama? Adevarul e ca una spun oamenilor dar ei fac contrariul. Mama s-a lasat la fel de ortodoxie, eu urmez, tata cu siguranta se va lasa si el, pe motiv ca doar gura e de conducatorii religiosi, insa prin faptele lor dovedesc altceva. Tata mi-a relatat ca preotul i-a dat Canon, nu mai stiu pentru ce, oricum din cate il cunosc pe tata, nu a facut ceva grav, iar la spovedit il intreba daca fumeaza si din astea. Si tata iti dai seama ca s-a suparat pe ipocrizia lui, preotul acela fuma, dar el le dadea Canon fumatorilor care veneau la el. laughing i-a zis tata sa-si de-a singur Canon, pe un ton suparat laughing iti dai seama ca nu i-a picat bine preotului. Daca preotii ar respecta intru-totul ce spun, nu ar mai sfinti armele si nu s-ar ai implica in politica si campanii electorale. Ar trebui ca „partidul" lor sa fie Imparatia/Regatul lui Dumnezeu, nu guvernele umane. Ar trebui sa isi iubeasca dusmanii, nu sa binecuvanteze in numele lui Dumnezeu (pe care nu-l cunosc si nici nu-l folosesc) pentru ca oamenii sa se omoare intre ei. In razboaiele mondiale, crestinii s-au omorat intre ei, ortodox pe ortodox, catolic pe catolic, cu armele pe care le-au binecuvantat in numele Dumnezeului pe care pretind ca ii slujesc. Sa nu adaug in discutie alte lucruri pe care Biblia le cere de la preoti in special, si ei le ignora, precum lacomia.
Cat despre etichetarea de „sectanti" da, unele religii is secte, insa ii fac astfel cu motiv sa ii umileasca si sa ii desconsidere, atacandu-i, nu ca si cum ar spune un simplu adevar.

| Iliotropion a răspuns:

Și tot în Noul Testament se face vorbire de „eretici", „lupi răpitori", „furi" și „tâlhari" cu referire în special la falșii convertiți că vrăjmașii - măcar că nu acceptau credința ca să semene confuzia.
Biblia avertizează despre dezbinările astea și mai mult chiar protestanții clasifică erezii anumite practici și-i fac în toate felurile pe restul.
Să ai tu bani câte jigniri și mistificări se proferează la adresa ortodocșilor de către sectele astea chiar de către foști preoți ortodocși convertiți, „foști nesimțiți" după exprimarea ta deveniți între timp buni probabil.

| mentholinks explică (pentru Iliotropion):

Pai si asta ar trebui sa-i scuze ca nu urmeaza invataturile lui Isus ci pe cele ale autointitulatului Pavel? Isus i-a instruit pe apostoli sa nu stranga si sa nu ia cu ei nimic iar astia pana si la inmormantare iti cer bani. Nu merita niciun pic de respect, niciunul.