| 6684464 a întrebat:

Stiti ca daca va rugati la Sfinti(conform definitiei) va rugati degeaba(astia... ortodocsi/catolici), nu?
Conform Bibliei va rugati degeaba.

Si nu inteleg... daca Biblia nu promoveaza asta(ba din contra) atunci de ce religia o face?!

32 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Crestinismul este putred de la radacina. Uita-te si tu ce au facut din Dumnezeu, cica 3 persoane... Vai de capul lor.

| VelaJohnny a răspuns (pentru mentholinks):

Relgiiile care se pretind a fii crestine au doctrine putrede* poate va vrei sa zici, botezul copiilor mici si multe doctrine si traditii au fost adaugate de „parinti" ai bisericii la colcilii (sau cum se cheama). Astea erau din secolul 3 in colo, si adaugau tot felul de doctrine, nu stiu anul cand s-a ales trinitatea ca doctrina crestina dar in fine, Biblia nu sustine ce sustin ei, au copiat doar traditii si convingeri pagane si le-au „crestinizat" pentru a-i atrage pe pagani la crestinism. Chiar si soarele de pe capul sfintilor din icoane isi are originea in paganismul Roman, lumanarile in supersitii etc. Bravo tie pentru observatia asta happy

| VelaJohnny a răspuns:

Prezet, sunt de acord cu afirmatia ta! big grin Doar Dumnezeu este numit „Ascultatorul rugaciunii" (intr-un psalm cred, nu mai stiu exact). Isus la fel, doar lui Dumnezeu ne-a invatat sa ne rugam, iar potrivit cu Eclesiastul 9:5 rogi degeaba mortii intrucat sunt inconstienti. Asta e un motiv pentru care le este interzis crestinilor sa comunice cu mortii prin intermediul mediumilor, pentru ca de fapt e o iluzie.

| 6684464 explică (pentru VelaJohnny):

Foarte bine spus, dar ma astept, de la tine, la niste versete din Noul. Baga, baga. laughing
Din cate stiu, pana la venire lui Isus toti se duceau in Locunta Mortilor sad, asa ca Isus i-a luat pe cei credinciosi de acolo si acum sunt in Rai \dancing. Deci motive in plus ca oamenii sa creada ca ii ajuta Sfintii thinking; totusi sunt 2(cele mai importante) versete in Noul care demonstreaza ca nu este asa. Hai ca stiu ca stii laughing.

| VelaJohnny a răspuns (pentru 6684464):

Hai măi ca m-ai pus in incurcatura laughing nu imi vine in minte, mai devreme m-am trezit si is inca adormit laughing hm...Pai stai asa, Isus Cristos a spus: „Voi, deci, aşa să vă rugaţi: «Tatăl nostru care eşti în ceruri!»" Rugăciunile trebuie deci adresate Tatălui. Isus a mai zis: „Eu sunt calea şi adevărul şi viaţa; nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine. Dacă veţi cere ceva în Numele Meu, voi face" (Mat. 6:9; Ioan 14:6, 14). Deci de aici se intelege ca nimeni altcineva nu poate indeplini rolul de mijlocitor. Pavel a spus despre Isus „„Hristos a murit! Ba mai mult, El a şi înviat, stă la dreapta lui Dumnezeu şi mijloceşte pentru noi" (Romani 8:34) Apoi, tot despre Cristos „trăieşte pururea, ca să mijlocească pentru ei" sau cum spune NWT „este întotdeauna viu ca să pledeze pentru ei." (Evrei 7:25).
Multe surse nonbiblice sustin acelasi lucru, New Catholic Encyclopedia, chiar si pe wikipedia apar citate din carti unde se afirma ca multe ritualuri si traditii „crestine" din multe religii, chiar doctrine, de fapt se trag din paganism.
Legat de locuinta mortilor de care spui, oamenii inca merg acolo, intrucat toti oamenii mor. Ti-am aratat versetele in care se arata ca oamenii vor invia pe pamant parca? Insa, daca manifesti credinta in jertfa de rascumparare a lui Isus poti beneficia de rascumparare si sa invii. Trebuie sa indeplinesti simplele cerinte ca sa fii rascumparat. Si Dumnezeu este drept, astfel ca ii va invia si pe cei care nu l-au cunoscut, din motiv ca nu au avut cum sa il cunoasca, si le da posibilitatea sa isi cunoasca Creatorul, Tatal spiritual, si sa i-a pozitie de partea lui, desi in trecut era din necunostinta de cauza de partea lui Satan (Faptele 24:15 „Şi am în Dumnezeu speranţa pe care o nutresc şi oamenii aceştia: că va fi o înviere atât a celor drepţi, cât şi a celor nedrepţi.")
Apocalipsa arata cand va veni acea inviere si moartea nu va mai fi in Apocalipsa 21:1-4, anume cand Imparatia/Regatul lui Dumnezeu va guverna pe deplin asupra omenirii, intrucat tot Biblia afirma ca lumea zace in puterea celui rau, deci este sub guvernarea lui Satan. A aratat ca o detine intrucat i-ar oferit-o lui Isus in schimbul unei plecaciuni (desigur era o capcana, Isus s-a ferit) (1 Ioan 5:19)
In fine, am avut pofta de vorba, deci...am cam vorbit big grin

| 6684464 explică (pentru VelaJohnny):

Da, chiar iti place sa scrii. laughing
Iti zic in privat alea doua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca,in crestinismul ortodox, sfintii fac parte din biserica biruitoare din cer, iar noi pi pamant, santem biserica luptatoare, cele doua biserici fiind intr-o stransa legatura una cu alta.Parintele arsenie boca, a spusinainte de a muri; nu peste mult timp aceste dealuri vor fi acoperite de flori, si de multi oameni.cand voi muri, sa veniti la mormantul meu.va voi ajuta. Dupa cum stii asta e foarte adivarat.ne cinstim sfintii, ne pomenim mortii, si ne rugam Domnului impreuna cu ei, fiindca Iisua ne-a spus; unde se roaga doi in numele meu, eu voi fi al treilea.dar cand sant mai multi puterea rugaciunii este mai mare.

| 6684464 explică (pentru anonim_4396):

Sfintii, adica oamenii ce l-au slujit pe Dumnezeu intr-un mod desavarsit, au ajuns in Locul de Asteptare si acum asteapta sa se faca Judecata. Daca ei Ii vorbesc direct Lui Dumnezeu... poate, dar nu ai nici o garantie ca ei vad si sunt atenti la toti oamenii ce se roaga la ei. Si SIGUR nu ei fac "minunile".
Daca sunteti recunoscatori pentru ce au facut Sfintii, bravo. Dar daca va rugati lor sa nu mai ploua(cum am mai vazut pe la stiri) atunci o faceti degeaba.
SINGURUL prin care poate ajunge rugaciunea voastra la Dumnezeu este Isus, Biblia spune clar asta. Ba chiar acea rugaciune, Isus o modeleaza ca sa fie placut auzita Domnului. Pe undeva prin Biblie scrie si asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru 6684464):

Pai daca crezul,[SIMBOLUL credintei}spune ca prin el toate s-au facut,e clar nu? mai ales ca ni s-a spus; cand cereti ceva,in numele meu sa cereti.Iar noi spunem, in numele mantuitorului nostru Iisus, si pentru rugaciunile sfintilor tai, ajuta robului tau, pacatosul...iar la urma spunem AMIN.care insamna si asta ceva.dar asta nu-ti mai spun, cred ca stii.

| 6684464 explică (pentru anonim_4396):

Cred ca toata lume(si ateii) stiu ce inseamna "Amin". laughing
Sa inteleg ca stii ca rugarea la Sfinti este irelevanta?
RUGÁ=A cere cuiva stăruitor îndeplinirea unei dorințe, un serviciu, o favoare. Cam la asta ma refer cand spun "ruga".

| anonim_4396 a răspuns (pentru 6684464):

Dragul meu.Cand faci o rugaciune, sant mai multe de stiut, nu te rogi pur si simplu.in viata mea,ma rog seara de seara,pentru sanatate,bolnavi,pentru a multumi.Dar de cand ma stiu cred o data m-am rugat de-adevaratelea,cu lacrimi si cat de sincer am putut eu, si am primit raspuns la a mea rugaciune.e vorba de starea celui ce se roaga, de credinta cu care se roaga, pentru ce se roaga, si in numele cui se roaga.DA.acuma dupa ce au verificat curiosii, s-ar putea sa stie ce inseamna amin.dar in general 95 % habar nu au ce inseamna AMIN, si bogda proste.

Răspuns utilizator avertizat
| Iliotropion a răspuns:

Nu cred că oamenii care s-au vindecat la raclele sfinților ți-ar da dreptate, au apărut și-n România mărturii despre minunile Sfântului Nectarie.
Primii Creștini n-aveau nicio problemă să se roage în morminte subterane unde erau depuse trupurile sfartecate ale martirilor.
Mai are rost să spun că sunt exemple în viețile sfinților despre cinstea acordată trupurilor mărturisitorilor de către creștinii supraviețuitori.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Iliotropion):

Biblia spune ca si Satan se transforma intr-un inger de lumina, iar despre el se mai spune ca induce in eroare natiunile, nu a spus Isus ca atunci vor veni si vor zice ceva gen „n-am facut noi lucrari de putere, minuni, nu am scos demoni in numele tau?" si Isus le va spune „Adavarat va spun, nu va cunosc!"
Asa ca las-o balta, daca iti pui increderea in oameni morti si speranta in ei ca te vei vindeca...nu ai facut decat o idolatrie si l-ai insultat pe Dumnezeu. Pavel avea o boala la oase, si desi era un om fidel, el nu a fost vindecat ca prin minunte de Dumnezeu, a dus boala pana la moarte. Timotei avea o boala la stomac, stiu asta pentru ca intr-o scrisoase Pavel il sfatuieste sa bea vin ca sa fie mai bine. Degeaba te inchini la ei, „au ochi dar nu vad, au urechi dar nu aud, au gura dar nu vorbesc" - se spune despre chipurile cioplite, se pare ca in timp s-a evoluat si la corpuri umane umplute cu chimicale ca sa nu putrezeasca si icoane. Nu te supara pe mine dar asta e adevarul, nici tu nu vei putrezi asa usor la cate chimicale ai in tine, datorita alimentelor, e-urilor si altor prostii.

| Iliotropion a răspuns (pentru VelaJohnny):

S-a pus în discuție tema asta la un Sinod Ecumenic, concluzia a fost că odată cu întruparea Hristos a sfințit și trupul, și nu este o jignire a lui Iahve reprezentarea.
Primii crestini erau numiti Sfintii lui Dumnezeu, nu consumau chimicale că nu existau și oamenii se vindecau încă de când erau în viață numai prin atingerea de trupurile lor uneori.

Dacă Dumnezeu i-a ales să fie vestitori ai Evangheliei tot El le-a dat Harul facerii de minuni, Hristos nu a certat-o pe femeia cu curgere de sânge că s-a atins de El cu gând de vindecare și credință.
Neputrezirea nu e singurul criteriu de sfințire, în multe cazuri au trecut sute de ani până la canonizare oficială vezi cazul Cuviosului Daniil Sihastrul.

Eu atrageam atentia ca exista o categorie de oameni care chiar au gasit alinare si vindecare la racle si de aceea merg, astfel de oameni sunt tocati de 2x odata pentru ca majoritatea i-au abandonat la greu si a doua oara cand se rade de suferinta lor.
Nu cred ca satan inseala prin moaste cand media mincinoasa îi toacă pe pelerini, mai degraba ar fi invers.

| Inferno a răspuns (pentru Iliotropion):

Intr-adevar, exista oameni care s-au vindecat de anumite boli si au mers la „raclele sfintilor".
Insa putem concluziona de aici ca raclele sfintilor sunt cele care i-au vindecat? Desigur ca nu.
In fond este doar o eroare de logica: "Post hoc ergo propter hoc".

Si de aici apare problema, pentru ca eu nu inteleg cum aceasta eroare de logica poate dovedi ceva mai mult decat o gândirea fragila.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Iliotropion):

Prietene, arata-mi moastele primilor crestini, de exemplu ale discipolilor lui Isus. Ele de ce nu au fost expuse pentru a fi pupate si sa se inchine oamenii la ele, ci au fost ingropate. Insusi Iehova/Iahve (prefer Iehova) a dat o lege israelitilor sa ingroape cadavrele, este in legea lui Moise. Crestinii la fel, Isus a spus de Ioan botezatorul ca nu a fost si nici nu este vreun om ca el, si se referea la sfintenia lui, totusi l-au ingropat, desi a murit ca martir, a putrezit fii sigur. Isus a spus cand a fost ispitit de Satan ca numai lui Iehova Dumnezeu sa i te inchini si numai lui sa ii slujesti. Pavel si-a sfasiat vesmintele cand, in timp ce le predica grecilor, acestia s-au inchinat la el si la insotitorul (sau insotitorii lui, poate erau mai multi). Nici chiar ingerilor, care is mai sfinti decat oamenii, ii sunt fideli 100% Creatorului, nu ne este permis sa ne inchinam. Ioan in revelatia lui, Apocalipsa a vrut sa i se inchine unuia, totusi acesta s-a oprit si i-a spus ca numai lui Dumnezeu sa o faca. Cum sa nu fie gresit frate sa te inchini unor oameni care is morti.
Psalmul 146:3 „Nu vă puneţi încrederea în nobili, nici în fiul omului pământean, în care nu este salvare."
Eclesiastul 9:5 „) Fiindcă cei vii sunt conştienţi că vor muri, dar cei morţi nu sunt conştienţi de nimic şi nu mai au nicio răsplată, căci până şi amintirea li se uită."
Ieremia 17:7 „Binecuvântat este bărbatul viguros care-şi pune încrederea în Iehova şi a cărui încredere a ajuns să fie Iehova." (eu folosesc NWT Bible)
Gandeste-te ce presupune sa te inchini la moaste si sa te rogi unor morti care atunci cand erau vii au fost oameni drepti si fideli? De ce ti-ai pune increderea intr-o bucata de tărana? Oamenii chiar il ignora pe Dumnezeu, considerandu-l indiferent la suferinta si necazurile lor, considerand ca degeaba i se roaga, mai bine la morti, ca ei sunt de fapt atotputernici si pot vindeca, puterea asta este a lor straight face Nu oare Dumnezeu a facut minunile din secolul I prin intermediul profetilor? De ce te-ai ruga de oameni sa te vindece, ce putere are omul muritor? Il dezonorati pe Dumnezeu cu practica asta fara sa va dati seama. Iar „minunile" care se intampla celor care se roaga la morti...cat de adevarate is si cat se poate verifica? Problema va apartine, voua celor ce pupati raclele mortilor. La cate guri trec pe ele, minunea cea mai mare e ca nu se ajunge ca oamenii sa faca herpes (cel putin nu am auzit inca) sau alte boli cu transmitere prin saliva. Si la cum se omoara oamenii ca sa ajunga primii sa pupe sticla...gandeste-te oare chiar asta este inchinarea pe care Dumnezeu o asteapta de la creaturile sale inteligente de pe pamant sa i-o aduca?

| 6684464 explică (pentru Iliotropion):

Sunt doua versete in Biblie care spun ca prin nimeni altul nu ajunge rugaciunea ta la Dumnezeu decat prin Isus. Presupun ca le stii. De fapt, presupun ca le stie toata lumea care imi raspunde/ma contrazine. De asta nu le-am pus la postare.
Daca rugaciunea ta nu ajunge la Dumnezeu, atunci cine te ajuta? Conform Bibliei, Satana.

| Iliotropion a răspuns (pentru Inferno):

Vorbesc de oameni care s-au vindecat după ce medicii nu le-au mai dat nicio șansă sau au avut o evoluție mult peste așteptări.
Chiar medicii le-au spus să-și facă rugăciunile și să se pregătească acasă.
În fond e omul de paie ce ai făcut tu să extragi doar ce-ți convine că oamenii s-au dus la racle după vindecare și să desființezi argumentul extras.

| Iliotropion a răspuns (pentru VelaJohnny):

Moaștele Sfinților Apostoli sunt răspândite prin toată lumea ale Sfinților Apostoli Petru și Pavel sunt la Roma.
În fond ce vrei să zici că oamenii care au păstrat epistolele Sfântului Pavel nu i-au acordat cinstea de îngropăciune?
Iisus chiar permite femeii desfrânate să-i toarne alabastru cu mir ca un obicei de îngropăciune, ba chiar trupul e pus cu cinste după desprinderea de cruce și femeile mironosițe vin după cu mirodenii.
Pe Pavel l-au confundat cu o zeitate erau încă necatehizați, tot în Apocalipsă spune că-i aduce pe evrei să se închine înaintea unui episcop, iar episcopii bisericilor de acolo sunt numiți îngerii lui Dumnezeu.

Belzebul nu scoate pe belzebul pentru că o împărăție nu se destramă pe sine, așa că nu are satana putere să vindece iar dacă Dumnezeu i-a vindecat tu te faci potrivnic Duhului Sfânt ca și învățătorii de odinioară care spuneau că minunile se fac de la demoni.
Și hula împotriva Duhului Sfânt nu se iartă!

| VelaJohnny a răspuns (pentru Iliotropion):

Bine frate, vom vedea noi cine a batjocorit Spiritul Sfant, eu ca ii aduc inchinare numai lui Iehova Dumnezeu sau tu cu cei care pupati cutia de sticla in care se afla un om mort. Unde scrie in Biblie sa faci asta si cand i-a invatat Isus pe oameni sa faca lucrul asta? Invataturile cui le urmati de fapt? Ceea ce a invatat Isus oamenii sau traditii si ritualuri de dupa secolul 3? Stiu ce vorbesc prietene insa te las in pace sa urmezi si sa faci ce vrei tu. Cum ziceam, Ioan Botezatorul a fost ingropat frumos de catre Isus si discipoli, desi era un om foarte dedicat lui Dumnezeu. Nu e crestineasca practica asta, nu e o invatatura de la Cristos Isus...in fine, treaba ta si a celor ca tine.

| Inferno a răspuns (pentru Iliotropion):

"Vorbesc de oameni care s-au vindecat după ce medicii nu le-au mai dat nicio șansă sau au avut o evoluție mult peste așteptări."
Sunt convins ca exista asemenea oameni. Tot asa cum exista oameni carora medicii le dadeau toate sansele sa se vindece iar ei au murit.
Tot asa cum exista oameni care s-au rugat la sfinti si au murit, si oameni care nu s-au rugal la sfinti dar s-au vindecat. Medicina nu e o stiinta exacta,iar verdictul e dat pe baze statistice.

Vezi tu, suntem sapte miliarde de oameni. Iar in sapte miliarde de oameni, dragul meu, ai sa gasesti exceptii pentru absolut orice.
exista oameni care sufera de boli incurabile si, pe parcursul vindecarii, se roaga la Buda. Altii la Alah, altii la sfinti, iar altii la nimic. Ai sa gasesti si oameni care s-au rugat la pietre si s-au vindecat. Deci aceste coincidente sunt extrem de probabile.

Cand un medic spune ca nu mai ai sanse inseaman ca probabilitatea sa te vindeci e foarte mica, 0, 1% spre exemplu.
Numai ca in ala 0, 1% intra sute de oameni care au reusit sa se vindece. Statistic vorbind insa, e nimic raportat la celelalte mii care au murit.

"În fond e omul de paie ce ai făcut tu să extragi doar ce-ți convine că oamenii s-au dus la racle după vindecare și să desființezi argumentul extras."

Sa extrag? Te rog frumos, explica-mi ce am omis.
Cu ce am modificat ce ai spus? Unde apare "omul de paie"?
Vrei sa facem analiza afirmatiilor?
Ok, bine:

Iliotropion: "Nu cred că oamenii care s-au vindecat la raclele sfinților ți-ar da dreptate, au apărut și-n România mărturii despre minunile Sfântului Nectarie."
Inferno: "Intr-adevar, exista oameni care s-au vindecat de anumite boli si au mers la „raclele sfintilor"."
Cu ce modifica aceasta afirmatie ce ai spus tu? Tu esti doar cel ce vorbesti de, si citez: oamenii care s-au vindecat la raclele sfinților".

| Iliotropion a răspuns (pentru Inferno):

Ai editat celalalt răspuns, scria clar înainte s-au vindecat de anumite boli și au mers DUPA la moaște, ca și cum ei se vindecaseră înainte și stăteau degeaba acolo.
În rest toate cazurile alea sunt posibile, am vrut să subliniez că pentru un om vindecat prin credință și ajutorul sfinților disprețul general nu e un argument care să-l mai împiedice.
Ba mai mult e și o pată pe societatea care l-a abandonat, ca după să-l spurce.
Nu contest în niciun fel medicina dar în cazuri grave chiar medicii spun să-ți pregătești cele de înmormântare, era o constatare.
Dacă în 0, 1 intră sute de pe tot globul deja e un semnal dacă majoritatea se vindecă în Bisericile creștine și în zona ortodoxă care acoperă un procent și mai mic din creștinism.
Asta dacă nu se minte și e foarte grav să minți indiferent de religie că ai avut ceva grav și te-ai vindecat prin mijlocire divină pentru că viața s-ar putea să întoarcă pe bune respectiva boală, deci cine se joacă cu asta va vedea.

| Iliotropion a răspuns (pentru VelaJohnny):

Știu că nu recunoști alt izvor decât Biblia, spun strict informativ.
Sunt exemple în Viețile Sfinților când chiar sfinții li s-au arătat în vis unor oameni care nu le-au fost contemporani și au fost înștiințați de locul unde e.
Trupul Sfântului Ioan Botezătorul a fost îngropat, dar capul a fost descoperit de 3 ori și furat în final de cruciați din Constantinopol și este inscripționat într-o Biserică din Amiens, Franța.
http://www.crestinortodox.ro/......19946.html
Sfinții nu sunt morți
Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce ascultă cuvântul Meu şi crede în Cel ce M-a trimis are viaţă veşnică şi la judecată nu va veni, ci s-a mutat de la moarte la viaţă. Ioan c 5 v 24

Degeaba vă tot legați de secolul 3 că până atunci nu era un Canon biblic pentru Noul Testament ci ele circulau răsfirate, ori admiți că au făcut selecția bună atunci, ori dacă îi contești nu mai merge să invoci canonul făcut de ei ca autoritate pentru a-i desființa.
Vrei să zici că prima versiune de Noul Testament s-a teleportat așa din cer nu au fost păstrate epistolele Sf.Ap.Pavel de creștini și urmașii lor?
Sau vrei să zici că până la Turnul de Veghe nu a mai existat Biserică Creștină când Iisus a zis că Nici Porțile Iadului nu o vor birui?

Ce să vezi în secolul 3 continuatarea Bisericii Primare erau episcopii adunați atunci.
ALTA NU ERA.

| Inferno a răspuns (pentru Iliotropion):

Va asigur eminenta ca nu am editat absolut nimic. Problemele dumneavoastra de vedere si intelegere s-au facut evidente inca de la primul raspuns.
Limba latina nu minte: "Post hoc ergo propter hoc".
Sau si denumirea erorii de logica am editat-o?

"am vrut să subliniez că pentru un om vindecat prin credință și ajutorul sfinților disprețul general nu e un argument care să-l mai împiedice."
Din nefericire aceasta subliniere nu are nici cea mai mica legatura cu subiectul.

"Dacă în 0, 1 intră sute de pe tot globul deja e un semnal dacă majoritatea se vindecă în Bisericile creștine și în zona ortodoxă "
Primo, partea cu 0, 1 ati scos-o dvs,din burta.
Secundo, suntem sapte miliarde de oameni, cateva sute nu au cum sa reprezinte majoritatea. De fapt exact asta am si accentuat in raspunsul anterior, dar lipsa de intelegere si problemele de vedere transcend logica umana.
Tertio, un numar tot atat de mare de oameni se vindeca rugandu-se Allah, Buda, Zeus si alti zei. Iar daca numarul ar fi mai mic pentru unele categorii atunci singurul motiv este cel ca ar avea mai putini adepti.

Statistic vorbind, daca 10 oameni se roaga la o piatra si 10 la Dumnezeu, rata indeplinirii dorintelor este identica. Aplicand logica dumneavoastra am putea zice ca exista o corelatie profunda intre Dumnezeu si bolovani.

Problemele pe care le-am ridicat ramana valabile:

-----Insa putem concluziona de aici ca raclele sfintilor sunt cele care i-au vindecat? Desigur ca nu.
In fond este doar o eroare de logica: "Post hoc ergo propter hoc".---
----Vezi tu, suntem sapte miliarde de oameni. Iar in sapte miliarde de oameni, dragul meu, ai sa gasesti exceptii pentru absolut orice.
exista oameni care sufera de boli incurabile si, pe parcursul vindecarii, se roaga la Buda. Altii la Alah, altii la sfinti, iar altii la nimic. Ai sa gasesti si oameni care s-au rugat la pietre si s-au vindecat. Deci aceste coincidente sunt extrem de probabile.---

In fond am raspuns doar din plictiseala. Puteam foarte bine sa o fac dand copy-paste la argumentele pe care le-am adus mai sus. Atat de ineficient si irelevant a fost comentariul tau.