| TweettyTimeKiss a întrebat:

Stiti persoane care sunt martori,sau au prieteni martori, sau poate chiar voi sunteti martori a lui Iehova?

Răspuns Câştigător
| iurii75 a răspuns:

Știu.
Am.
Sânt. happy

19 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Esti de apreciat ca ai fost la congres si ca doresti sa cunosti cat mai multe din Biblie. Faptul de al sluji pe Iehova e cel mai bun mod de viata si iti poate aduce numai bucurii si satisfactii.Iti doresc mult succes in aceasta privinta.

| milan9 a răspuns:

Numele folosit de "martori" NU este o pronunţie SCRIPTURISTICĂ (deoarece EVREII N-AU PRONUNŢAT NICIODATĂ "Iehova".

Este important a nu se confunda iniţialele YHWH întâlnite în Vechiul Testament (pe lângă alte 5000 de expresii referitoare la Dumnezeu) cu pronunţia greşită "Iehova" ("Iehova" fiind o variantă ciudată de vocalizare în engleză, inventată arbitrar prin îmbinarea dintre consoanele ale unui nume pierdut (Y-H-W-H) şi vocalele(!) altui nume (Adonai) - o compoziţie deci, cel puţin inventată...).

"Iahve" – o altă variantă de pronunţie, rămâne totuşi un compromis forţat!

Pronunţia propusă la voia întâmplării (puteau fi alese oricare alte vocale, din oricare alt nume din cele aproape 5000), "Iehova", nu este acceptată de niciunul dintre rabinii istoriei poporului evreu (SPECIALIŞTI în domeniul ebraicii natale şi a pronunţiei ei).

În consecinţă, "Iehova" nu este un nume, ci doar o variantă greşită de "pronunţie", o CREAŢIE UMANĂ ALEATORIE. Să nu facem o confuzie de neiertat! sad

| HDeNiSaR a răspuns (pentru milan9):

Taci că deschizi gura degeaba... criticăţi mai bine religia ta- că acolo ai ce critica laughing

| HDeNiSaR a răspuns (pentru milan9):

şi pentru cei care îi zgârie la urechi numele lui Dumnezeu precum şi de Martori.
Întrebaţi o persoană care este Martor a lui Iehova : "Ce bucuri are în prezent?" şi apoi întrebaţi o persoană din religie diferită să vedeţi contrastul...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Tocmai aici este problema! cunosc zeci de mărturii îngrijorătoare, ale celor care au avut de-a face cu organizatia... sad

| iurii75 a răspuns (pentru milan9):

rolling on the floor
Bre, tu chiar nu știi că minciunoșii nu vor moșteni regatul?

| HDeNiSaR a răspuns (pentru iurii75):

Încă nu a aflat... poate află de acum rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor

| TweettyTimeKiss explică (pentru iurii75):

Stiu...se pare ca unii raspund la intrebari pentru ca nu au ce face laughing

| iurii75 a răspuns (pentru TweettyTimeKiss):

Ai pus 3 întrebări, am răspuns la toate happy

| sublime89 a răspuns:

Nu stiu, si nici nu vreau.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

-da, de ce? Poftim la dialog.

| Maxim96 a răspuns:

Esti cumva martor a lui Iehova?

| TweettyTimeKiss explică (pentru Maxim96):

Inca nu sunt martor, nu m-am botezat, dar marg la congrese, la intruniri...nu tatal si bunicii de pe tata

| wpetterssone a răspuns:

Eu sunt martor al lui Iehova. Ai întrebări?

| svartirhimnar a răspuns:

Profa mea de biologie din generală era martoră a lui Iehova.
Era cam ciudată.

| anonim_4396 a răspuns (pentru svartirhimnar):

Este cunoscută răutatea demonică a "martorilor" faţă de cei de alte credinţe ce rămân pe poziţii.
Acestea sunt mărturii ale celor ce i-au cunoscut din interior (filiala din Bucureşti). Ca sa intelegi că nimic nu este la voia intamplării în ceea ce fac martorii (scopul unic şi exclusiv fiind de fapt racolarea), află că se obisnuiesc chiar amenintările în cazul celor ce ar dori sa paraseasca randurile sectei!

| HDeNiSaR a răspuns (pentru anonim_4396):

Bla bla bla! am auzit si eu şi sa dau mai departe ca sa nu raman in pana...

Ai fost amenintat? no mai zi! de cine? ai ramas cu sechele?

Convinge-te tu si apoi vorbeste.

| KaterinaРомановский a răspuns:

Încă unul spălat pe creier de religie...

| TweettyTimeKiss explică:

Daca sunteti martorii dati-mii mesaj