| andreisergiu123456789 a întrebat:

Stiu ca s-a mai discutat pe acest forum însă informatia are nevoie si de actualizare. happy
Sunt curios in anul 2022 ce mai cred crestinii privitor la cum s-a creat lumea?
Ce credeti voi acum lumea s-a creat in 7 zile(24 ore pamantene /ziua) sau 7 ere(epoci majore)?
P. S.Participarea la discutie necesita un limbaj civilizat.

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Multi crestini cred in teoria creatiei a preotului catolic Georges Lemaitre.

| CostinAlamariu a răspuns:

7 zile a cate 24 de ore

| Tudy000 a răspuns:

Majoritatea habotnicilor cred la fel ca si pana acum nu s-a schimbat nimic iar in privinta celor 7 zile sau ere cum mai vrei sa le spui, nu se poate garanta cu exactitate nici stiintific si nici magic cum a fost creat universul, pamantul samd. Oricum din punctul meu de vedere si a multor altora dumnezeul biblic e o porcarie, in cel mai bun caz acest dumnezeu nu e decat o rasa avansata si nu o entitate care pur si simplu are puterea tehnica de a creea si modifica lucruri la nivel de univers, cauta tipurile de civilizatii a lui Kardashev si ai sa vezi la ce ma refer.

| dragosh a răspuns:

Nu știu exact cum a fost creată lumea, pas cu pas, dar în mod cert omul nu a evoluat din maimuță. Dacă ar fi evoluat din maimuță, maimuțele din ziua de azi de ce numai evoluează in oameni?

| suntserios a răspuns (pentru dragosh):

Omul nu a evoluat din maimuta, omul si maimuta au avut un stramos comun si fiecare specie a evoluat in directia ei. Ai nimerit insa prima fraza "Nu știu exact cum a fost creată lumea"