| Draciisavaia a întrebat:

Sunt botezat ortodox, pot deveni adventist de a șaptea zi?

17 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Fiecare poate deveni orice doreste.Mantuitorul Hristos spune desore El ca El e Calea, Adevarul si Viata si nimeni nu vine la Tatal decat prin El
importanta e credinta noastra in persoana Lui nu cum se numeste confesiunea crestina cu care ne identificam

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți.

| Holiday a răspuns:

Din ciclul: nu-mi mai place alcoolul, pot sa ma apuc de droguri?!

| halogen001 a răspuns:

Oricine poate deveni orice. Religia e o fantezie primitivă și absurdă folosită pentru manipularea, înșelarea și prostirea omului credincios și naiv. Zeul "atotputernic" și invizibil fiind un personaj imaginar inexistent, nu confirmă și nu infirmă nimic și atunci minciuna numită Dumnezeu e doar o justificare pentru dorințele și acțiunile omului viclean, necinstit, mincinos, nerușinat, neștiutor, nesimțit și neserios. De aceea avem mii de religii pentru că toate sunt minciună și pentru că nu există nici un Dumnezeu.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu, esti botezat ortodox, ortodox ramai pe viata

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Poți.

| IceRope a răspuns:

Care este cea de-a șaptea zi?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru IceRope):

Sâmbătă.

| IceRope a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Unde este scris în Biblie că sâmbăta este a șaptea zi? Eu nu am văzut așa ceva în Biblie.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru IceRope):

In Biblia ortodoxa tradusă de Teoctist scrie că Isus a înviat in prima zi a Săptămânii și r scris in paranteză Duminică. Chiar și calendarul ortodox începe săptămâna cu Duminică.

| IceRope a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Greșit! Ziua de odihnă este ziua de sabat, confirm Bibliei universal recunoscute. Adică, fiecare a șaptea zi după cele șase de muncă, așa cum s-a odihnit și Dumnezeu. Deci, nu sâmbătă, nu miercuri, nu luni și nici duminică.

| IceRope a răspuns:

Care este a șaptea zi?

| BBJHHRUGs a răspuns:

Ai nevoie de un doctor... psiholog (in cazul tau psihiatru)

| AVAAVA a răspuns:

Poți, dar nu este indicat. Libertatea ii este îngăduita pana și Diavolului.
Ortodoxia - este Biserica Primara Apostolică care a păstrat Sfintele Taine.
Adventismul- a rupt din Sintele Taine.
Ortodoxia-a ca și Biserica Primara, a fost infiintata la cinzecime, de câte Iisus Hristos
Adventismul-ca și restul sectelor protestante și neoprotestante, a apărut după 1000 și ceva de ani de la Hristos, fiind înființat de Rătăcitul și Masonul Miller, care a avut 2 dezamăgiri, proorocind despre sfârșitul lumii.Din adventiști, pentru ca 2 pastori s-au contrazis în legătură cu sfârșitul lumii, a luat naștere Martorii lui Iehova.
Ortodoxia - are Biblia tradusa după manuscrisul Septuaginta.
Adventiștii-și toți Protestanții, au Biblia tradusa de Cornilescu, plina de Greșeli, adăugiri, tăieri și schimbare a textului, pentru a se potrivi invataturilor protestante. Iar cea mai modificata Biblie, flagrant as spune, este a Martorilor.
Ortodoxia-ca și Biserica Apostolică, este singura depozitara a Adevărului Revelat.
Adventismul-ca și Biserica înființată de oameni, nu conține adevăr revelat, este condusa de Duhul Lumii.
Ortodoxia-învață că fapt fără credință sau credința fără fapte este moarta, ele merg mana în mana, Apostolul Pavel a spus-o, și are și logica.
Adventiștii-ca și ceilalți Protestanti, spun ca omul se poate Mântui doar prin credință, învățătură rătăcită promovata de Luther.
ORTODOXIA - Considera pe Arhanghelul Mihai, arhanghel, nimic mai mult.
Adventismul-spune ca Arhanghelul Mihai este Iisus, o mare ratacire.
Diferențele sunt mult mai multe, sufle nemuritor, ispășire, sfinți, iconografie, sfinte moaște, Sfinți părinți, Tradiție Apostolica vs Sola Scriptură.
Ideea este ca dacă nu te interesează sufletul tău, poți sa mergi la ei. Dacă ții la sufletul tău, te sfătuiesc s studiezi bine de tot Ortodoxia, și te vei lamuri ca fără Biserica și sfintele Taine, omul nu se poate Mântui. Iudeomasonii, conduși de Diavol, prin Duhul Lumesc, au creat aceste pseudo Biserici, rupând esența Creștină, pentru ca să distrugă cât mai multe suflete.

| leo59 a răspuns:

Nu numai credința este o condiție a mântuirii. Sf. Iacob ( cap.II) spune: și diavolii cred și se cutremură dar nu fac voia Tatălui celui din ceruri. Pe lângă credință (atenție: credință dreaptă cum a mărturisit-o Apostolii și a păstrat-o Biserica dintotdeauna) este nevoie si fapte bune ( Iacov II) și de har ( vezi Efeseni). De unde vine harul? Din comuniunea noastra cu Hristos prin Sf. Taine : Pocăința, Euharistia etc. Spune Mântuitorul: Celce nu mănâncă trupul Meu și nu bea sângele Meu nu are viață veșnică ( Ioan 6). Unde s-a păstrat harul, unitatea Bisercii și succesiunea apostolică să ne împărtășim de ac. har? Răspunsul este, în Ortodoxie. Altfel vom considera ca biserică orice denominațiune, reformație, adunare ceea ce este departe de învățătura D lui Hristos și de mântuirea noastră. Slăvit să fie Domnul. Amin.

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru leo59):

Eterodocsii au botez valid, daca este in numele Preasfintei Treimi?

| Kentopt a răspuns:

Nu,stai ortodox, nu te păgânismului