| RoxanaGhost a întrebat:

Sunt creştină şi vreau să-mi schimb religia în religie masonică[iluminaţii, satanismul] Nişte sfaturi? big grin

Răspuns Câştigător
| condemnedAntagonist a răspuns:

Satanist devii cu ajutorul propriei minti si vointe.
Pentru initierea in Satanism nu este nevoie nici de vreun ritual specific, nici de vreun "preot" Satanist. Nu este nevoie decat de cel mai de pret lucru din Satanism: de tine.
Aceasta religie, daca nu anuleaza cu totul, cel putin face legautura intre spiritualitate si ratiune. Nu degeaba se spune ca esti propriul "zeu". Or fiind propriul zeu, nu mai este nevoie de nici un interlocutor intre tine si religia ta.
Devii Satanist pentru ca asa hotarasti tu, si nici o organizatie oficiala sau mai putin oficiala nu este mai presus de tine.
Satanismul este prin excelenta o religie a individului.

31 răspunsuri:
| 名無しん a răspuns:

Daca te alaturi masonilor iti va fi foarte greu sa le dovedesti ca esti demna si ca nu vei divulga secretul cunoasterii. Sa spun mai pe scurt, va trebui sa protejezi secretul cunoasterii cu pretul vietii tale. Oricum trebuie sa fii o persoana intelectuala sau cu multa putere politica, deoarece ei asta cauta, cum sa se foloseasca de tine si cum sa schimbe lumea dupa bunul lor plac.