| dreamhunter a întrebat:

Sunt foarte curios cu privire la acest subiect...adica despre masoni.Am la scoala un coleg care e de acord cu masonii insa eu nu stiu chiar asa multe despre ei... daca ma puteti ajuta cu niste informatii v-as fi foarte recunoscator!

Răspuns Câştigător
| Zamolxe777 a răspuns:

Si eu sunt de acord cu masoneria.Este un subiect care ma intereseaza destul de mult.Nu accept ideile foarte tampite gen: "masonii conduc lumea din umbra.Sunt evrei satanisti."etc.E o prostie! Conspiratiile de genul devin periculoase in tari slab pregatite cultural, moral etc.
Acum ca sa definim masoneria, iti voi arata un punct de vedere sociologic: Masoneria este o organizatie secreta(ei zic ca sunt discreta) si este de doua tipuri:
1.masoneria operativa: de la opus(efort, creatie). Membrii erau arhitecti, zidari, dulgheri etc.
2.masoneria speculativa, de la speculum(oglinda). Avea ca scop realizarea unor proiecte utopice de reforma sociala.
Acum, sa-ti arat ce zice Stefan Masu(mason), marele guvernator general al ritului York, din Romania, care are niste carti extraordinare(iti recomand "Marele Arhitect al Universului", geniala!):"Iata, acestia suntem noi, Masonii! De fapt, nu suntem altceva, decat niste oameni obisnuiti.Ganditori de profesie.Preocupati de mai - binele patriei.Straduindu-ne sa facem viata oamenilor un pic mai buna.Dar facem aceste lucruri in felul nostru specific, in linistea desavarsita a Templelor, in aerul grav al ritualurilor, in limbajul ezoteric, alegoric si criptic al cutumelor noastre multi-milenare, cu un singur si fundamental scop: pregatirea, formarea si instruirea unor oameni, apti sa disemineze si sa infaptuiasca sacramentul iubirii fraterne in intreaga lume"
Insa marele maestru, Mircea Eliade ii critica pe masoni:"Nu cunosc nici un francmason şi din toate cărţile pe care le-am citit n-am înteles mai nimic asupra francmasoneriei, pentru că în realitate nici nu ai ce să întelegi în cazul aşa-zisei doctrine a ei. Nu ştiu ce vor de fapt aceşti oameni, cine le-a băgat în cap că-şi trag doctrinele de la Solomon şi de la Piramide şi de ce sunt atât de misterioşi cu "secretele" lor, pe care le publică totuşi în sute de cărţi de propagandă."Si ii mai considera si semidocti.
Acum sa-ti dau o mica lista cu francmasoni romani, oameni de valoare:Alexandru Ioan-Cuza, Mihail Sadoveanu, Spiru Haret, Dimitrie Gusti, Octavian Goga, Vasile Alecsandri, Nicolae Balcescu, Carol Davila si multi alti romani de valoare.Ba chiar statul roman a cam fost fondat de masoni.Pana la urma tu alegi ce sa crezi sau nu.Si ca sa nu uit, ei nu sunt satanisti! Ei cred in Marele Arhitect al Universului care este Dumnezeu sau cum vrei tu sa-i zici.

3 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Sunt cei care conduc lumea, este o organizatie secreta pe ierarhii

| silvian12 a răspuns:

Nu este o organizatie "secreta", daca era secreta nu mai vorbeam noi acum de ea.Sunt alte chestii secrete, de care nu vom afla prea curand(sau niciodata).A fost un grup mic de oameni la incept, apoi au continuat sa se dezvolte.Majoritatea politicienilor din sec XX, erau masoni.Nu ma refer la politicieni(hoti) cum sunt acum, ci la politicieni care au un rol important.Au construit multe lucruri importante..pentagonul...etc...
La inceput au facut lucruri bune,au construit,au ajutat la evolutia noastra, dar acum nu fac lucruri asa bune. Putem incerca sa gandim ce vor sa faca, dar nu stim exact ce fac.
Un exemplu este Mugur Isaila, seful lojei masonice(sper sa ma fi exprimat corect), un economist care "nea adus la sapa de lemn".Are un salar de 12.00 de euro+prime/bonusuri.
Lucruri rele si noi facem zi de zi, nu putem da repede vina pe masoni, sau iluminati.Lumea este codusa de bancheri daca putem spune asa, ei controleaza banu.In varf de tot, sunt reptilienii.

| Zamolxe777 a răspuns (pentru silvian12):

Mai documenteaza-te! Spui prostii.