| suntgay123hheyehhe a întrebat:

Sunt gay si ma intrebam daca sunt gay ajung in iad sau nu?
Sunt gay si cred oricine poate iubi pe oricine

23 răspunsuri:
| ania a răspuns:

=Mânia lui Dumnezeu se descoperă din cer împotriva din cer împotriva oricărei necinstiri a lui Dumnezeu si împotriva oricărei nelegiuiri a oamenilor care înăbușa adevărul în nelegiuirea lor... însușirile nevăzute ale Lui, puterea lui eterna și dumnezeirea Lui se vpd cu claritate, de la crearea lumii cand te uiți cu atenție la ele, în lucrurile făcute de El.Așa ca nu se pot dezvinovăți, fiindca măcar că l/au cunoscut pe Dumnezeu, nu l/au glorificat ca Dumnezeu, nici nu i/au mulțumit ci s/au dedat la ganduri inutile și inima lor fara pricepere s/a întunecat..De aceea Dumnezeu i/a lăsat pradă imoralității, să își urmeze poftele inimilor lor așa că își dezonoreaza singuri trupurile. Dumnezeu i=a lăsat in voia unor patimi scârboase, căci femeile lor au schimbat întrebuințarea fireasca a lor într/una care este împotriva firii.tot astfel barbații au parasit întrebuințarea fireasca a femeii, s=au aprins în poftele lor, au săvârșit parte barbăteasca cu parte bărbăteasca lucruri scârboase și au primit îm ei înșisi plata cuvenita pentru rătăcirea lor( posibil sida, BTS)..Si măcar ca știu ca cei cefac asemenea lucruri sunt vrednici de moarte, totuși ei nu numai cale fac dar și găsesc de buni pe cei ce le fac(Romani 1)
Oricine poate iubi pe oricine, aceasta e chiar prima porunca, dar nu sexual. Conform Bibliei sexul e doar pentru partenerul decăsătorie de sex opus.

| Mayhem666 a răspuns:

Si eu sunt aromantic pansexual, gender fluid si non-binary.
Altii de pe aici stiu ca sunt bisexual, ca e mai usor sa zic asta decat sa insir un rand lung de cuvinte pe care majoritatea nu il pot intelege.
Cu mine ce se intampla? Ce iad ma asteapta pe mine? Daca ar fi sa te iei dupa religiosi, o sa cazi la fundul iadului fara cale de scapare.
Iadul nu exista, asa ca bucura-te de viata.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Mayhem666):

Si e gresit sa zici ca nu e cale de scapare. Intotdeauna exista o cale de scapare si intotdeauna exista posibilitatea intoarceri. Voi astia care spuneti ca nu e cale de scapare ar trebui sa cititi parabola fiului risipitor

| Mayhem666 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Speram din suflet ca cine o sa-mi citeasca comentariul, sa il ia ca pe o metafora, nu literal.
Plus ca eu am spus "daca te iei dupa religiosi", deci insinuam ca ei ar spune asta, nu ca eu am spus-o.
Trebuie sa citesti mai atent ce am scris, inainte sa imi raspunzi cu ceva complet irelevant.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Mayhem666):

Imi dai exemplu de "religios" care care a zis asta? Fix asa, cuvant cu cuvant.
Sunt curios, fiindca eu niciodata n-am vazut vreun creștin spunand ca nu exista scapare. Exact asta e ideea intreaga a crestinismului ca intotdeauna te poti intoarce.

| Mayhem666 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Cum spusesem: METAFORA.
Parca abia iti spusesem sa citesti mai atent si tu ce faci?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Mayhem666):

E o metafora idioata. Cand folosesti o metafora trebuie sa sugerezi un adevar, dar tu prin acea metatora ai sugerat o minciuna

| Mayhem666 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Si care e minciuna mai exact?

| NaibaStieSiAltcevaAMuritIeri a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Orice ar zice lumea, homosexualitatea este un dereglaj. O eroare a naturii. La toate animalele. Dar nu o boala care sa te ducă în spital, nicidecum!

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Mayhem666):

Dupa cum am zis minciuna e faptul ca nu mai exista scapare si de asemenea minciuna mai e si faptul ca exista crestini care zic asta fiindca nu am vazut pe nimeni sa zica asta.

| Mayhem666 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Doar pentru ca tu persoanal nu ai auzit pe nimeni sa spuna asta, nu inseamna ca nu exista posibilitatea ca sa existe persoane care sa o fi spus, deci nu poate fi considerata minciuna, din moment ce nu exista metoda de a arata contrariul.

| halogen001 a răspuns:

Raiul si Iadul nu exista. La fel nu exista nici Dumnezeu, deci omul cand moare nu mai merge nicaieri. Nu mai exista.

"Când un om delirează se numeşte nebunie. Când mulţi oameni delirează se numeşte religie." - Robert Pirsing

"Toate religiile sunt întemeiate pe teama celor mulţi şi pe isteţimea câtorva." - Stendhal

"Una din marile tragedii ale omenirii este că moralitatea a fost răpită de către religie." - Arthur C. Clarke

"Religia s-a născut când primul ticălos l-a întâlnit pe primul prost." - Voltaire

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Exact, doar cat timp sunt in viata happy.

| CostinAlamariu a răspuns:

Daca iti pare rau de pacatele tale si nu le mai faci nu ajungi in rai.

Nu e adevarat ca esti gay. Nu in sensul in care asta face parte din identitatea ta. Pur si simplu ai numite ispite. Tu poti sa alegi daca sa actionezi conform acestor ispite sau sa lupti cu ele.
In iad ajungi doar daca alegi sa NU lupti cu ispitele de orice fel.

| Mayhem666 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Hahahaha, eu sper ca tu esti troll-ul aici.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Mayhem666):

Nu sunt niciun troll. Vorbesc serios. Scuze ca ti-am naruit sperantele

| Lukasssz a răspuns:

Cred ca esti troll... sper.

| CIaudiu a răspuns:

Putin troll de noapte zic.

| Meme10Meme a răspuns:

Numele tău zice tot

| chuckmanson a răspuns:

Sper din tot sufletul că e troll. Stai calm că iadul nu există, bucură-te de viață!

| badpanda a răspuns:

Exista un Rai si un Iad doar al vostru.

| h379m3973423 a răspuns:

Oricine TREBUIE să iubească pe oricine. Asta spune Biblia.
Îmi pare rău că ai ajuns atât de prostit de social media.