| maddy100 a întrebat:

Sunt minora si sunt de religi crestin ortodox si as vrea sa-mi schimb religia.Va rog sa-mi puteti spune de la ce varsta se poate acest lucru.

28 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Poi de ce tu motato, vrei sa iti schimbi religia?!

| uglyCORPSEbride a răspuns (pentru EmaS):

Nu trebuie sa dea explicatii nimanui. Pari socata, tu motato. LOL

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru GalinaBlanca):

Pai in Biblie scrie ca botezul este marturia unui cuget curat. Deci, tu marturisesti cu gura ta ca vrei sa il urmezi pe Domnul. Nimeni nu o poate face in locul meu nici nasa nici parintii. Fiecare alege calea pe care vrea sa mearga. Sa stii ca prin pocainta iti ingusezi calea, renunti la multe placeri lumesti. Este o conditie mai intai trebuie sa crezi si pai sa te botezi.,, Cine crede se boteza si va fi mantuit.''

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru GalinaBlanca):

Nici nu sunt obligata.Sunt majora si capabila sa iau deciziile importante in viata.

| EmaS a răspuns:

Si tu ai voie!happy

Răspuns utilizator avertizat
| uglyCORPSEbride a răspuns (pentru EmaS):

Eu nu am voie? puppy dog eyes

| EmaS a răspuns (pentru uglyCORPSEbride):

Dar tu cati ani ai? Acest lucru nu este un lucru de apucat.Trebuie sa fi convins cand faci asemenea alegeri. Ele iti pecetluiesc vesnicia!

| uglyCORPSEbride a răspuns (pentru EmaS):

Nu pecetluiesc nimic oh go on
Modul de a gandi a oamenilor este in continua schimbare. Daca fata nu mai vrea sa fie crestina inseamna ca nu mai este. Este ceea ce vrea ea sa fie, fie ca altii sunt sau nu de acord.

| EmaS a răspuns (pentru uglyCORPSEbride):

Dar Dumnezeu ramane acelasi ieri si azi si in veci.

| uglyCORPSEbride a răspuns (pentru EmaS):

Sau nu ramane deloc.

| EmaS a răspuns (pentru uglyCORPSEbride):

El este din vesnicie in vesnicie.

| uglyCORPSEbride a răspuns (pentru EmaS):

Sau nu este deloc.

| venusdoom a răspuns:

Daca ai 16 ani poti...parca era un fel de adeverinta thinking daca ai mai putin tot o adeverinta dar ai nevoie de acordul parintilor.

| Thunderstruck a răspuns:

Unde sa-ti schimbi religia? Religia nu cred ca-i trecuta in vreun document.Esti crestin atunci cand te consideri tu si ateu la fel si musulman la fel.

| Duucu a răspuns:

Fa,iti voi explica cu un limbaj cat mai tampit: DEGEABA ESTI TU CRESTIN ORTODOangryexemplu) DACA TU NU CREZI IN DUMNEZEU. Daca e vorba sa te schimbi de la o ramura a crestinatatii la alta, ramai dracului acolo ca e cel mai bine, CRESTIN inseamna CRESTIN. Daca vrei sa te faci din CRESTIN in MUSULMAN... fa-o doar sufleteste, ca nimeni nu se va uita ce scrie pe hartii, in schimb sufleteste da. Sper ca m-ai inteles!

| Duucu a răspuns (pentru Duucu):

Emoticonul nu are ce cauta acolo... sper ca ai observat ca e greseala.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Religia poti sa o schimbi dar pe Dumnezeu nup :S

| Miauti a răspuns:

Te duci la popa si faci o cere si platesti o chitanta de 500 lei. Apoi o trimiti la B.O.R. biserica ortodoxxxa romana. Dupa aia asteptio cam 1-70 de ani sa ti se aprobe cererea.
Desigur vei fi rechemata din 6 in 6 luni pentru reinoirea dosarului. taxa de reinoire e cam 200 euro.
Dupa ce atrecut 80 de ani cererea va fi aprobata. Dupa o luna te va chema sa ti faca o deinslatare-de-botez. Daca botezul tau nu poate fi gasit, te ca cracui.
Dupa ce treci de micile probleme la 92 de ani poti muri linistit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti.ai semnul duhului sfant pe frunte pus cu mir cand ai fost botezata.nu mai poti schimba nimic.doar asa de forma.dar nu prea conteaza.cand vei avea anii mei s-ar putea sa regreti foarte tare apucaturile tale de acum.

| Allrc24Orthodox a răspuns:

1) credinta si religia nu se trec nicaieri poate doar la vreun recensaman
2)ce te-a facut sa vrei sa renunti la creditna crestin ortodoxa?

Răspuns utilizator avertizat
| uglyCORPSEbride a răspuns:

LMAO laughing

| comandamente a răspuns:

Ori vrei sa faci mistio de cei ce vor sti scrie, ori vrei cu adevarat.
dac vrei cu adevarat, poti face pasul cand doresti, anspecial dupa hotararea de Botez luata.Domnul cu tine.

| Silviumber a răspuns:

De la 18 ani, dar de ce ai vrea sa numai fi crestin ortodox?

| FlorinHutanu a răspuns:

La 18 ani, dar daca vrei neaparat mai devreme este nevoie de acordul unui parinte sau tutore legal!big grin