| RandomQuestionsAndAnswers a întrebat:

Este un lucru gresit sa fi ateu? De la ce varsta un om isi poate schimba religi fara acordul parintior?

15 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

De la 14 ani, conform codului civil art. 491 :
"(1) Părinţii îndrumă copilul, potrivit propriilor convingeri, în alegerea unei religii, în condiţiile legii, ţinând seama de opinia, vârsta şi de gradul de maturitate ale acestuia, fără a-l putea obliga să adere la o anumită religie sau la un anumit cult religios.

(2) Copilul care a împlinit vârsta de 14 ani are dreptul să îşi aleagă liber confesiunea religioasă."

Nu se poate discuta ce convingere religioasa este sau nu corecta decat la nivel filosofic.
Iar in filosofie adevarurile variaza de la o ramura filosofica la alta.

| ania a răspuns:

Dacă nu ar exista Dumnezeu, ca o instanță imparțială care decide ce e corect și ce e greșit în funcție de ce standard crezi că ai putea primi un răspuns? Oare de unde intuiția că ceva e corect și ceva e greșit?
După mine să fii ateu e lucru trist, alegi să fii orfan o viață întreagă. Reduci zilnic la tăcere imboldul acela de nestins care îți spune că ai fost creat pentru ca o persoană importantă, inteligentă, extraordinară să fie încântată de tine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce sa fie gresit sa fii ateu? fiecare cred in ce vrea, iar religia nu e ceva atat de oficial incat ai nevoie de vreun accord sa o schimbi. Ca ai 14 ani sau 40 ani crezi in ce vrei

| Fatamuntilor a răspuns:

As zice ca NU este gresit sa fii ateu daca astea sunt convigerile tale!
Daca parintii tai sunt foarte religiosi, dar sufiicet de,, deschisi '' de la 15 -16 poti linistit sa ai ce optini vrei!

Dar de la 18 ani (sau cand esti pe picioarele tale) nu cred sa ai probleme.

| MskDesign a răspuns:

Nu este gresit, chiar e bine.Ai libertatea de a nu fi suprimat de niste divinitati inexistente.

| Jardelin a răspuns:

Din punctul meu de vedere da, este greșit sa fii ateu. Negarea lui Dumnezeu il demotiveaza pe om sa-si dorească desăvârșirea. La ce-i mai trebuie omului sa se perfecționeze, sa fie desăvârșit, dacă nu ii mai cere nimeni acest lucru? La ce-i mai trebuie omului sa fie desăvârșit dacă nu mai are nevoie sa se mintuiasca?

Ce înseamnă sa devii desăvârșit? Înseamnă sa il aduci pe Dumnezeu in inima ta, sa te umpli de Harul Lui, sa fii bun si sa iubești mai presus de fire.

Ateii, considerându-se eliberați de "constringerile" religioase cred ca pot face orice si de obicei fac. Fac lucruri nepotrivite cu invataturile creștine, adică nu iubesc mai presus de fire, nu iartă, devin egoiști, individualiști, rai, intoleranti, mindri, adică iau forma unor stereotipuri umane improprii construirii pe termen lung a societății umaniste.

Este foarte interesant de citit articolul pe care l-am postat si in care HR Patapievici explica de ce societatea modernă are la baza si in structura ei preceptele creștine.

| Sl1pKnoT a răspuns (pentru Jardelin):

Si daca nu exista nici un dumnezeu? Ai gandit macar o singura data asa?
Daca nu, asta este dovada fricii tale. Aceasta ''dragoste nesfarsita'' fata de mantuitor nu cumva mascheaza frica ta de pedeapsa iadului? Nu te-ai intrebat deloc ce se intampla in jurul tau si de ce? Incearca sa gandesti macar o data ca un ateu. To be a slave sucks.

| Jardelin a răspuns (pentru Sl1pKnoT):

"Aceasta ''dragoste nesfarsita'' fata de mantuitor nu cumva mascheaza frica ta de pedeapsa iadului?"

Niciodata! Frica de Dumnezeu nu inseamna frica de iad. Inseamna frica de a nu pierde dragostea lui. Aproape ca nu poti intelege, nu-i asa? Si totusi asta este singura frica pe care o simte un crestin care il iubeste sincer pe Dumnezeu si simte in inima lui dragostea lui Dumnezeu pentru el.

Religia crestina nu este religia iubirii din frica! Dumnezeu este tatal nostru, este prietenul nostru, este sprijinitorul nostru si niciodata nu ne-a impus o relatie bazata pe subordonare si teroare psihica. Gideste-te omule, la pilda cu fiul risipitor si tatal primitor. Ce mult a decazut acel fiu iar tatal lui (care in parabola il preinchipuie pe Dumezeu) nu l-a umilit, nu l-a pedepsit, nu l-a trims in temnita sa fie torturat, l-a primit cu dragoste, l-a imbratisat si a plins de bucurie pe umarul lui. Pentru ca tatal din aceasta minunata pilda era in primul rind tata si avea inima de tata iubitor. Nu avea cum sa-i faca rau propriului sau fiu care s-a intors la el.

Ei bine, pentru acei crestini care cunosc dragostea minunata a Tatalui din ceruri, exista acea teama (care nu este teama de iad) ci teama ca am putea face greseli si pacate din cauza carora am pierdea acea iubire blinda si inaltatoare pe care o are Dumnezeu fata de copiii lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde din ce directiva privesti lucrurile. Daca privesti lucrurile din directive religioase, este un lucru gresit daca nu, nu este.
Depinde de mentalitatea parintilor. Dar oricum ce rost are ce scrie in acte? Conteaza ce crezi cu adevarat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e nimic rau sa fii ateu. nu te luat dupa cel dinaintea mea, e religios fanatic = nici o pretentie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Religia ar fi bine sa o schimbi cand stii macar mai multa gramatica decat religie.

| SweetMinion a răspuns:

Nu e gresit sa fi ateu.Eu de exemplu nu am nicio religie, e si asta gresit? Nu! Cat despre schimbarea religiei, daca vrei fara acordul parintilor atunci ti-o poti schimba la 18 ani.

| Metalheadforever666 a răspuns:

Eu mi-am schimbat-o acum la 13 ani si nu am spus la nimeni ca sunt ateu.

| HerrManelig a răspuns:

Lucru gresit este sa fi credincios, pentru ca de crezut cred doar aceia care NU STIU, iar cei care nu stiu se numesc prosti, si este rau si gresit sa fi prost si sa crezi totul asa a proasta fara sa stii nimic. Schimbarea religie nu are nicio legatura cu acceptul parintilor, poti sa crezi ce vrei, iar daca parintii tai se supara pentru asta, atunci fa-te ca esti religios pina cand implinesti majoratul, ca dupa aceea nu mai poata sa-ti impuna nimic!

| ColyR a răspuns:

Nu exista cred ca in lume nicaieri o harite pe care scrie ce religie esti sau nu. E mai mult de parerile, sentimentele si gandurile tale.