| Laura2502 a întrebat:

Sunt ortodoxa, iar zilele trecute am facut rost de o biblie din anul 1910 in care apare de nenumarate ori numele Iehova. Daca Martorii lui Iehova,sunt considerati o secta etc, etc ...de ce apare in biblia mai veche numele "Iehova" iar in bibliile din zilele astea,numele "Iehova" este scos? Si totusi,ce motiv credeti ca ar avea ortodoxii, de exemplu sa "scoata" un lucru atat de important?

41 răspunsuri:
| Adryan_Dan_1991 a răspuns:

Ca sa cunoastem, adevarul trebuie sa invatam limba ebraica apoi gasita biblie dintre primele.
e foarte greu dar daca,, nu risti nu castigi''

| pet555 a răspuns (pentru milan9):

"modificarile" Bibliilor protestante sunt diferente de exprimare a cuvintelor. De exemplu, cea tradusa de Cornilescu este mai accesibila neavand un limbaj arhaic. Dar un neoprotestant ar citi si o Biblie ortodoxa fara probleme. Preotul Cornilescu nu cred ca dupa aflarea adevarului Bibliei ar fi modificat-o intentionat, mai ales ca, citind si traducand Biblia s-a pocait, deci stia ce citise si a tradus. Nu cred ca s-a pocait riscandu-si viata vesnica doar pentru a insela lumea. Cum sa arunci o Biblie doar fiindca unele cuvinte sunt inlocuite cu sinonime mai pe inteles?

| milan9 a răspuns (pentru pet555):

"Varianta Cornilescu" contine si erori de traducere.
Traducerea unui singur om (Dumitru Cornilescu spre exemplu, care a apostaziat de la ortodoxie), se reduce doar la cunoaşterea lui, la subiectivitatea lui, la tendinţele lui eretice uneori. Sfânta Scriptură nu este roman poliţist, pentru ca amprenta stilistică a traducătorului să-i ofere după caz, vreun "plus" artistic.

În cazul ei contează doar fidelitatea textului, a mesajului nealterat al ideilor...

Lucrarea lui Cornilescu a fost supusă unor îndreptăţite critici din partea cercurilor teologice şi bisericeşti ortodoxe, care au constatat că D. Cornilescu a schimbat cam prea arbitrar graiul biblic tradiţional.

Pentru că s-au strecurat idei eterodoxe în traducerea unor versete, autoritatea bisericească a declarat-o tendenţioasă şi eretică şi a recomandat ortodocşilor să n-o mai folosească.

Cornilescu nu a lucrat în echipă. La finalizarea proiectului, el însuşi pierduse abilitatea de a-şi mai folosi mâna dreaptă. Abilitatea unui singur om de a acoperi problematica atât de diverisificată a traducerii unui document antic atât de complex ridică, pe bună dreptate, îndoieli.
Modelul executării acestei versiuni s-a păstrat în limitele spiritului enciclopedist specific Evului Mediu.

Mai evidente decât lipsurile induse de munca individuală a traducătorului, sunt neajunsurile limbii folosite de acesta. Tocmai acest fapt este sancţionat prin apariţia a numeroase revizuiri ale versiunii Cornilescu, atât a primei sale ediţii (1921) cât şi a celei secunde, mai literale (1922).

Printre marile deficienţe ale textului cornilescian sunt incluse arhaismele (termenii ieşiţi din uz), topica frazei (lipsa de naturaleţe a structurii frazei) şi o mulţime de probleme de grafie.

Cât priveşte topica frazei, este de remarcat literalismul prea rigid de care dă dovadă traducătorul. Frecvent propoziţia principală este divizată de diverse propoziţii secundare, îngreunând nu numai citirea ci şi înţelegerea textului. În timp ce în originalul ebraic, astfel de frazare îndeplinea o funcţie concretă, în versiunea cornilesciană s-a ajuns la o exprimare nenaturală.

Dintre problemele de ortoepie şi de punctuaţie se pot enumera câteva situaţii mai reprezentative, dar numărul lor este mult prea mare pentru a fi prezentat în întregime. Oferim spre exemplu câteva chestiuni culese din cartea Psalmilor:
• folosirea apostrofului în locul cratimei „S’au dus", „N’au rămăs" (9, 6), „s’a sguduit" (18, 7);
• tăietura silabică incorectă „mo-ştenire" (16, 5), „mo-ştenitori" (37, 37) sau „mi-stuie" (38, 7);
• folosirea alternativă a formei corecte cu una incorectă: „nici unul" şi „niciunul" (14, 3), „ceice" (22, 7, 26, 29, 30 – totuşi „cei ce" în 22, 23, dar „cei-ce" şi „cei ce-mi gândesc" în 35, 4), „de grabă" (22, 19 – deşi „degrabă" în 38, 22),
• forme lipsite de blancul de legătură: „de aceea" (18, 24), „dela" (51, 11), „oridecâteori" (56, 3), „Pentruce" (10, 1, 13), „pentrucă" (78, 22), „decâteori" (78, 40), „dealungul" (141, 6), „disdediminaţă" (143, 8);
• forme morfologice învechite: „mînii Tale" (39, 10), „perduţi" (73, 19), „pe cari" (75, 22), „aceeaş" (77, 10), „nu vă împetriţi" (95, 8), „Acelaş" (102, 27). Etc.

| milan9 a răspuns:

Nu poate fi considerat de cat apostaziat &(eretic) cel care a parasit Biserica (despre care Fiul lui Dumnezeu a spus ca e unica) pentru a alege vreuna din cele 42000 de secte... sad

Hristos a legat însăşi mântuirea oamenilor de Biserica pe care a întemeiat-o! Există zeci şi zeci de versete în acest sens:

- " ...ca s-o înfăţişeze Sieşi, BISERICĂ slăvită, NEAVÂND PATĂ SAU ZBÂRCITURĂ, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă şi fără de prihană."- (Efes. 5, 25-27)

- "Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

- "Învăţându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, şi iată EU CU VOI SUNT (erau prezenţi doar apostolii- clerul Bisericii) în toate zilele, PÂNĂ LA SFÂRŞITUL VREMILOR. Amin." - Matei 28, 20

- „Şi EL ESTE CAPUL trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morţi, ca să fie El cel dintâi întru toate." - Coloseni 1, 18

| Robyi a răspuns:

Martorii lui Iehova au reluat amploare inainte de 1900, in SUA. Tiparirea Traducerii Lumii Noi s-a realizat prin 1960 (parca). Biblia aceea de care spuneai tu este din 1910. Atunci, ce dovezi mai vrei? happy Nu e clara chestia ca invatatorii religiosi au ascuns numele divin? Pai, cand Martorii lui Iehova coordonati de Russel au inceput sa predice vestea buna, preotii si-au iesit din minti. Preotii au vazut ca le scade numarul de oameni. Vazand chestia asta, acesti conducatori religiosi au dat foc la nenumarare Sali ale Regatului. Isus a spus: "Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti". Oare au respectat conducatorii religiosi de atunci indemnul lui Isus? Bineinteles, nu.

| Elena_Roxana_Craciun_1986 a răspuns:

Toata omenirea care a fost si care suntem stim ca Isus a lasat o rugaciune in care dumnezeu ne cere ceva.al cel ceva este numele lui(tatal nostu care esti in ceruri sfinteascasa numele tau vina inparatia ta facasa voia ta precum in ceruri asa si pe pamant.)atunci noi pe ce remiza mergem pe o stinta pe vorbe sau pe cuvantul lui dumnezeu care are un nume lehova? si

| Craciun_Anca_1980 a răspuns:

Bucura te ai una din cele mai rare editii ale bibliei Biblia nitulescu singurseditie a bibliei noastre ortodoxe care comtine numele divin el fiind folosit pana atunci doar in frescele de la Sf manastiri moldovita sucevita si humoreni ...niciodata intr o tiparitura

| Wajiha_Adriana_Ayesha_1987 a răspuns:

Pai ei considera ca numele lui Dumnezeu nu trebuie pronuntat deoarece noi suntem prea pacatosi sa ii pronuntam numele, dar nu este Adevarat, Iehova chiar doreste atuci cand vorbim cu El in Rugaciune, el chiar doreste sa ii spunem pe nume

| Petrovic a răspuns:

În jurul anului 1915, Biblia a fost retradusă și i-au fost scoase unele cuvinte.
Unii preoți susțin ideea că Dumnezeu are un nume, dar că noi suntem prea păcătoși (cu toții suntem) pentru a-i rosti numele lui Dumnezeu.
Acesta nu este cert cum se citește. Transcris literar cu litere latine este YHWH. De aici se pot adăuga vocale: Iahve, Jehowah, Iehova, Jehova, s-a.

| Chetan_Flory_1962 a răspuns:

In primul rand acest nume de IEHOVA starneste pretutindeni intriga si impotrivire, si acest fapt este evident. Dumnezeu a spus cu mult timp inainte ce vă fi si cu multa vreme a profețit aceste stări de lucruri care le trăim noi azi. IEhova este un nume propriu care nu se traduce, el trebuia sa rămână in forma lui originală. Numele IEhova arată ca Dumnezeu are un scop cu privire la creaturile sale. Care este scopul? Pentru o intelegere adevarata a scopului lui DUmnezeu trebuie sa mergem la crearea omului in grădina Edenului, si sa vedem de s-a intamplat atunci, desi majoritatea oamenilor cred ca stiu ce s-a intamplat. Omul a fost condus de LUcifer (Satan Diavolul, Sarpele, BAlaur), la păcatul de moarte, IEhova Dumnezeu a rostit sentința atunci atât pentru om cât si pentru SAtan, dar executarea sentinței a fost amânată pentru un timp in viitor, din mai multe motive unul fiind si acela de a-si justifica numele Sau. In EXod 9: 16 se spune " înadins te-am lăsat in picioare ca sa vezi puterea MEa si NUmele MEu sa fie vestit pe intreg pământul." Dumnezeu a stiut ca SAtan va incerca sa defaima si sa scoată numele lui DUmnezeu din mintea omului, si acum a venit vremea ca acest nume sa isi găsească locul potrivit in mintea tuturor creaturilor. Satan a ținut lumea in neștiință atâtea veacuri, dar acum nimeni nu poate nega ca nu a auzit sau ca nu s-a dat in stire acest nume si scopul lui DUmnezeu. Satan nu mai poate ascunde aceste lucruri de urechile si văzul lumii. Cunoasterea adevărului biblic face pe toți oamenii responsabili de alegerea pe care o fac cu privire la credinta, Acum fiecare o de pe pământ trebuie sa decidă pe cine voieste sa serveasca. Fie pe IEhova Dumnezeu fie pe SAtan. SAtan prin religie si minciuna sedus omenirea la moarte. Singurul izvor al vieții es te IEhova DJmnezeu care prin Fiul SAu ISus HRistos, ofera viața v ecinica in împărăția lui DUmnezeu imparatie care cu toții o cerem sa vina si pe pământ precum e in cer. Un guvern drept condus de sus din ceruri.

| Maghilov_Nasti_1959 a răspuns:

Apreciez faptul ca va ați pus aceasta intrebare. Ăsta denota ca nu sunteti o persoana ușor de manipulat. Întrebarea dumneavoastră este pertinenta. Felicitări ca va folosiți rațiunea, gândiți și nu îi lăsați pe alții sa gândească în locul dumneavoastră. Motive pentru a scoate numele lui Dumnezeu din Biblie au marile religii destule. Ca numele lui Dumnezeu este important și trebuie folosit reiese din rugăciunea model pe care Isus a dat o apostolilor săi. Tatăl nostru începe cu o referire la numele lui Dumnezeu și cu necesitatea ca noi sa l sfințitm, sa i dam respectul cuvenit. Este prima cerință din rugaciune. Oare dacă nu era important numele lui Dumnezeu de ce nu a spus Isus de pilda,, sfințit sa fii tu Doamne,... Este un subiect de discuție foarte interesant. Pentru a afla mai multe contactații pe Martori lui Iehova din localitatea dumneavostra ( faptul ca veți cere lămuriri ca veți studia despre Dumnezeu și scopul sau ) nu înseamnă neapărat ca va vor converti. Exista și posibilitatea de a accesa situl jw.org iar la sectiunea raspunsurii la întrebări biblice unde veți găsi și acest subiect. Va recomand din toata inima sa o faceți. Nu veți fi dezamăgită! V a doresc un sfârșit de săptămână binecuvantat de Iehova Dumnezeul nostru al tuturor.