| aurelian87 a întrebat:

Sunt steroizii si suplimentele interzise de dumnezeu?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
4 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Dacă te vei simţi vreodată tentat să iei fără prescripţie steroizi, ar fi bine să analizezi următoarele informaţii. Dacă sunt administraţi chiar şi pe perioade scurte, steroizii sporesc riscul apariţiei infarctului, a insuficienţei hepatice, a insuficienţei renale şi a unor probleme psihice grave. Femeile care iau steroizi se expun riscului de a avea probleme precum dereglări menstruale, creştere exagerată a părului de pe corp şi calviţie. De asemenea, vocea li se va îngroşa ireversibil. Bărbaţilor care iau steroizi ar putea să li se dezvolte sânii şi să li se atrofieze testiculele. Atât bărbaţii, cât şi femeile ar putea avea izbucniri de agresivitate. Şi atenţie: dacă sunt luaţi în adolescenţă, steroizii pot împiedica procesul de creştere.
Dacă eşti un tânăr care doreşte să-i fie plăcut lui Dumnezeu, ce principii biblice ar putea să te îndrume în privinţa folosirii ilicite a steroizilor? Biblia afirmă cu claritate că viaţa e un dar de la Dumnezeu (Faptele 17:25). Aşa cum arată cele menţionate înainte, tânărul care foloseşte steroizi îşi distruge sănătatea. Prin urmare, întreabă-te: I-aş arăta lui Iehova recunoştinţă pentru corpul meu — care e ‘făcut într-un mod admirabil’ — dacă aş folosi substanţe care în cele din urmă l-ar distruge? — Psalmul 139:14.
Un alt aspect de care trebuie să ţii seama este că steroizii predispun la izbucniri de furie. Înţeleptul rege Solomon a spus următoarele: „Un om care se înfurie face multe păcate" (Proverbele 29:22). Apostolul Pavel avertizează că cei ce permit ca mânia să le domine personalitatea nu vor moşteni Regatul lui Dumnezeu (Galateni 5:19–21). Merită să te expui la toate aceste riscuri doar pentru a te bucura de beneficiile de scurtă durată ale folosirii steroizilor?

| Chimied a răspuns:

Da.

| Lucică1998 a răspuns:

Atâta timp cat nu iti dăunează in vreun fel nu e nici o problema, excepție daca ești sportiv de performanța