| anonim_4396 a întrebat:

Suntem sau nu singuri in Univers? Credeți că se va găsi viața extraterestra in Univers?

6 răspunsuri:
| SilentRain a răspuns:

Eu crede că nu, la un moment dat in viitor e posibil sa găsim și alta forma de viață în afara pământul

| Mayhem666 a răspuns:

Universul e atat de vast, asa ca e absolut imposibil ca sa fim singuri in tot universul. Universul are undeva in jur de 13 miliarde de ani vechime (parca), asa ca e imposibil ca in tot acest timp sa nu se fi format o civilizatie avansata inainte de a noastra. Plus ca doar galaxia noastra e suficient de mare cat sa sustina cateva zeci de civilizatii avansate, sa nu mai mentionez ca exista miliarde de alte galaxii, unele de care nu vom afla niciodata pentru ca distanta e asa de mare iar universul se extinde atat de mult si de repede, incat lumina emisa de ele nu va ajunge niciodata la noi, ca sa le putem studia, sau ca macar sa aflam de existenta lor.

| halogen001 a răspuns:

Trebuie sa mai fie fiinte inteligente, dar distantele sunt mari si n-avem nici o sansa sa intram in legatura.

| Meme10Memu a răspuns:

E o intrebare la care nu se stie raspunsul.

| CIaudiu a răspuns:

Sanse foarte mici sa nu fim singuri. Eu cred ca viata exista cu siguranta si altundeva in univers, unele fiinte fiind la fel sau mai inteligente decat noi iar altele simple animale ori bacterii. Distantele extrem de mari fac aproape imposibil contactul cu ei de orice forma.

| chuckmanson a răspuns:

Treaba cu găsitul vieții extraterestre este complicată. Este cam imposibil să fim singuri în Univers. Dar ar trebui să ținem minte că pe planeta noastră viața a fost formată exclusiv din organisme unicelulare pentru 80% din istoria vieții. Viața pluricelulară nu a existat până acum 600 de milioane de an i și nu a populat pământ uscat până acum 300 de milioane de ani. Până acum 210 de milioane de ani nu existau mamifere și primatele nu existau până acum 65 de milioane de ani. Și a existat o singură specie sapientă capabilă de a produce tehnologie și nu am fost prea talentați la asta până acum 10000 de ani. Am fost capabili să comunicăm cu unde radio doar în ultimul secol. Deci orice civilizație care ne-ar fi putut auzi ar trebui să fie la o distanță de cel mult 100 de ani lumină. Să nu mai vorbim că numai un sfert din toate stelele din galaxia noastră au sisteme solare asemănătoare cu al nostru și nu toate planetele sunt sunt solide sau parte din zona de aur a sistemului lor solar și nu toate s-au format în același timp cu planeta noastră. Plus viața inteligentă ar trebui să fie capabilă de radio astronomie și ar trebui să nu fi plecat de pe lumea lor și nici să nu se fi autodistrus până atunci. Deci nu e surprinzător că nu am auzit nimic de la nicio civilizație extraterestră.