| ioana3432B a întrebat:

Sunteți de acord cu intrarea părintelui în casa dumneavoastră pentru a o sfinți de Bobotează?

Răspuns Câştigător
| Mircea08 a răspuns:

In Evanghelie scrie ca sa nu primim in casa pe cei care aduc o alta invatatura si nu pe cea a lui Iisus
"Dacă cineva vine la voi şi nu aduce învăţătura aceasta, să nu-l primiţi în casă şi să nu-i ziceţi: Bun venit!
Căci cel ce-i zice: Bun venit! se face părtaş la faptele lui cele rele."
(A doua epistolă sobornicească a Sfântului Apostol Ioan – 1/11)
Sfintitul caselor, a conductelor de gaz metan, a celularelor, a masinilor, a animalelor, a anului scolar sau a celor care merg la razboi nu face parte din invatatura lui Iisus

17 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu

| milan9 a răspuns:

Venirea lui Dumnezeu Fiul in lume a avut mai multe scopuri. Unul dintre acestea a fost si intemeierea Bisericii si insarcinarea acesteia cu misiunea sfintirii si transmiterii harului divin in lume: "Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

Cat priveste posibilitatea de "SFINTIRE",... oare, in numele carui prozelitism sectant s-ar putea declara cineva impotriva acesteia? 
"Şi din cer, fără de veste, s-a făcut un vuiet, ca de suflare de vânt ce vine repede, şi a umplut toată casa unde şedeau ei. Şi li s-au arătat, împărţite, limbi ca de foc şi au şezut pe fiecare dintre ei. Şi s-au umplut toţi de Duhul Sfânt…"

Nu "sfintirea" este contestata prin prozelitismul sectant, ci insasi strictetea Mantuitorului de a afirma UNICITATEA Bisericii Sale in lume. Logic! Tendinta continua de faramatitare in sute si mii de secte crestine intra in contradictie cu Adevarul, cel care NU se poate faramita in sute si mii de "adevaruri" contradictorii...

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru milan9):

Sper ca acest crestinism sa muteze la fel ca genele la Cernobil. Sa se sparga in miliarde de secte. Am zis! laughing)

| SilentRain a răspuns:

Nu au ce sa caute cerstori la mine in casa

| Panamax a răspuns:

Deloc.
Popa vine doar dupa bani.

| Octavian199 a răspuns:

Desi nu sunt de acord, nu am ce face.Nu sunt numai eu in casa.

| Octavian199 a răspuns:

Oricum.Popa vine dupa bani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da sunt de acord

| Florin9Florin9 a răspuns:

Da.

| Octavian199 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Ce minune face acel popa de intra in casa?

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Octavian199):

Nu știu cum e fiecare preot (evident nu toți sunt așa cum ar trebui teoretic să fie) dar știu cum e preotul de la biserica la care merg eu. Ne-a spus odată ceva gen,, veniți la biserică și dacă vreți să dați doi trei lei pe o lumânare sau ceva, dați, dacă nu vă așezați pe bancă și stați acolo că nu vă dă nimeni afară ''.
Organiza activități la biserică cu copiii (ne strângeam și jucam fotbal, șah, remi și etc jocuri pe care le mai aduceau copiii, îmi amintesc și acum că mi-a dat la fotbal un gol cu călcâiul, nici acum nu l-am iertat : )) ).
La spovedanie copiilor ne dădea banii înapoi (sau într-un fel nu îi lua deloc)
Odată am fost cu niște prieteni la o activitate ATOR(posibil să fi auzit de asociație chiar dacă nu te încântă chestii de genu') de câteva zile și a plătit el în locul nostru
A reușit,, să-l aducă la biserică pe Moș Crăciun '' cu cadouri pentru copii.
El spunea deschis că nu trebuie neapărat să-i dăm bani când vine cu sfințitul, dar na lumea zicea că rușine și îi dădeau majoritatea câtuși de puțin.
Și multe altele care m-au făcut să am o părere bună despre el. (l-am cunoscut ca mai mult decât un om care ar zice(direct sau indirect),, vi la biserică dai bani și pleci, vin la tine acasă dai bani și am plecat''și tot așa...am ajuns să-l consider un prieten.)
Desigur tu puți să consideri ce am scris eu sunt minciuni sau lucruri cu care,, își ascunde adevărata față '' aceea de persoană care umblă doar după bani.
Tu ți-ai format ideea că preoții umblă doar după bani și într-un fel e justificată pentru că dacă ai întâlnit un preot care de exemplu le-a zis părinților tăi că dacă nu plătesc o anumită sumă lunar nici nu le cântă la înmormântare și nici nu permite îngroparea în cimitirul bisericii sau etc chestii de genu e normal să gândești așa. Dar pentu mine preotul meu reprezintă,, dovada '' că nu toți sunt la fel.
Ce am zis mai sus e mai mult legat de afirmația că preoții umblă doar după bani și vreau să-ți zic că nu toți sunt așa.
Legat de întrebarea ta :
Nu face nici o minune (având în vedere cum percep eu o minune '' dar sunt de acord cu venirea lui deoarece are tot respectul meu (ți-am zis mai sus câteva motive), și e,, omul lui Dumnezeu '' nu doar prin statut ci și prin exemplul bun /creștinesc pe care îl dă prin comportamentul lui, și nu moare nimeni din familia mea pentu vreo 50 de lei, că doar nu vine în fiecare zi.

| Octavian199 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

La noi sunt obligati sa ia lumanari de la biserica.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Octavian199):

Și la noi. (adică scrie pe o foaie lipită de locul de unde se cumpără lumânări că se folosesc doar lumânări cumpărare de la biserică).
Poate pe undeva e de înțeles, pentru că e neplăcut să rămâi,, cu marfa nevândută''.
Dar la noi e așa mai mult un apel la înțelegere decât o regulă/obligație pentru că mai vine lumea și cu lumânări luate din altă parte și nu au fost cazuri să se facă scandal, să nu fie primiți sau etc.(posibil ca prin alte părți să existe întâmplări de genu', nu știu.).

| wpetterssone a răspuns:

Cu ce putere sfințește preotul casa? Unde scrie în Biblie că trebuie să urmăm această tradiție?

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Doar cu mandat! Si atunci trebuie sa ascunzi coca!

| Henrypericolpublic a răspuns:

Da pentru ca da cu ce da mă ca nu îmi vine acu îmi sta pe limba?! Parcă cu mir și cu apa sfințită. Oricum e de bine sa îl lași ca sfințește cătă ta apa sfințită alungând diavolul și răul din casa.E bine sa îl lași înăuntru.