| kira30 a întrebat:

Sunteti de acord cu pedeapsa capitala? De ce? Pentru ce infractiuni?

Amintiti-va de a 6-a porunca data de Dumnezeu: Sa nu ucizi.

27 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cred ca fiecare care a omorat pe cineva trebuie omorat si cel care il ucide face un bine lumii pacat ca nu sunt presedinte ar ramane gol parlamentul romaniei

| RAY a răspuns:

Criminali,pedofili,violatori,hoti

| relian a răspuns:

Da insa amintesteti de ce dzeu spunea "dinte pentru dinte, ochi pentru ochi". Deci pina la urma ce regula urmezi? Referitor la faptul dea elimina unii infractori care nu mai pot fi adusi pe calea cea buna sint pt.De ce? Simplu un criminal care face asta ca pe ceva obisnuit si nu mai poate fi reabilitat ce faci? Il tii inchis pe banii cui si pentru ce? Il condamni la inchisoare pe viata si cheltui pe el banii cei putea da cuiva ce avea nevoie.Una este sa omori pe cineva din greseala, iti pare rau, a fost accident etc aia se pedepseste dar nu cu moartea. Apoi toti infractorii nu trebuie tinuti la inchisoare.Se tin aia care nu se pot tine linistiti dar cum am spus pe aia ii elimini ca nu mai sint folositori societatii si aduc numai rau si durere.Pt ce sa cheltui averi cu astfel de oam, eni nu vad rostul.Restu la munca frate.Ai gresit orice pedeapsa sa fie convertita in bani.Deci tu ai facut o fapta rea esti pedepsit la x ani de inchisoare.Ei anii aia zici fiecare zi sint 8 ore de munca.Deci respectivul trebuie sa plateasca Y sume de bani prin muna.Ce facem? Simplu statu,inchisorile sa caute contractori in constructii, la lopata, la sapat santuri, la sosele etc, in agriocultura la parasite la cules etc si bagi tare la munca. Zilnic scoti lumea la munca sasi recupereze dauna.Si unde pui ca le poti lua si bani pe chirie.Da da atita timp cit ei stau intron pat, au o lumina si fac dus alea cine le plateste? Pai prostii aia care au fost vatamati? Pai de ce? Adica eu sint vatamat, mie mi s-a facut rau si tot eu sa platesc pentru ala ce sta la inchisoare sa ce? Sa stea in pat sa se uite la Tv sau mai stiu eu pe banii cui omule? Sa fim seriosi la munca cu ei si plata la chiria inchisorii. Spui asa zilnic ca folosesti un pat.ca ti se da de mincare si faci dus te costa X lei. Daca tu muncesti intr-o zi sa luam un ex de 100 de lei din a stia 20 de lei ti se opresc pentru chirie si masa.Deci vei sta acolo la munca pina iti platesti raul facut.Sa vezi atunci cum or sa se linisteasca oamenii.Restul cum am spus aia criminali ce nu mai ai ce le face eliminatI.Simplu si efficient.Societatea are nevoie de lege si liniste pentru a se desfasura.Si odata ionchis pe viata pai de ce sa cheltui eu cu tine.

| Mădă0611 a răspuns:

Da, pedofilii si violatorii primii, apoi criminalii, apoi aia bolnavi care se ocupa cu pornografia. Pentru o lume curata, altfel ei "infloresc" in timp ce oamenii sanatosi psihic se "ofilesc" (se imbolnavesc, unii ajung chiar sa se sinucida, nu ca as fi impotriva sinuciderii, dar e cam greu sa renunti la partile frumoase ale vietii, si totusi, multi o fac).
Evreii si crestinii n-au ucis daca biblia spune "sa nu ucizi"?

| kira30 explică (pentru Mădă0611):

Cred ca ar trebui sa te uiti la anime-ul Death-Note.Te asemeni cu antagonistul.

| Mădă0611 a răspuns (pentru kira30):

Nu ma uit la anime. Tradu thinking

| kira30 explică (pentru Mădă0611):

Antagonistul a gasit un carnet magic si scriind numele orcarei persoane in acel carnet ea moare de atac de cord sau orice alta cauza pe care o scrie.El este evident de acord cu pedeapsa capitala.

http://www.youtube.com/watch?v=SKOZiDrEYjY

| anonim_4396 a răspuns (pentru kira30):

Ech, ador acel anime, eu am o parte din personalitate diabolica a lui Ligth din nefericirelaughing
Pe dealta parte sunt crestin, iar crima este un pacat

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Da pentru bolnavii psihic care ucid si nu pot fi stapaniti, pentru magistratii corupti, pentru ucigasi si pedofili, pentru femeile care nu-si cresc odraslele si-i lasa pe drumuri, pentru doctorii care fac mallpraxis repetat

| dracu14 a răspuns:

Da,mi se pare absurd sa ti pe banii statului un puscarias, care cica mai are si drepturi
pedeapsa captiala trebuie aplicata in cazul criminalilor, pedofililor si violatorilor, fara vreo exceptie iar puscariile ar trebui sa fie la fel de dure ca pe timpul comunistilor

| anonim_4396 a răspuns (pentru dracu14):

Sau mai rau a nazistitlor, era ucisi criminali, homosexuali, pedofili, zoofili, cei cu handicap si evrei, tu practic accepti o parte din nazism

| dracu14 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi ca nazistii nu omorau decat homosexualii antinazisti,daca-ti vine sa crezi partidul nazist avea membrii homosexuali
iar legat de crimele nazistilor,nu trebuie acuzati toti ci doar SS-ul,ei se ocupau de tot ce inseamna lagare de exterminare, gazare(creatia lui Himmler)etc.
da, intr-un anumit procent accept o nazismul, de fapt eu ma consider fascist dar n-are rost sa intru in detalii
oricum nazistii au fost mici copii pe langa comunisti, poti compara datele-Cei 2 milioane omorati de SS sunt nimic pe langa cei 30 de milioane omorati de Stalin sau cei 20 de milioane omorati de Mao

| anonim_4396 a răspuns (pentru dracu14):

2 milioane, daca n-as sti as zice ca esti satanist spirituallaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Pentru că nu ne aparținem nouă înșine, ci suntem proprietatea divină prin creație și răscumpărare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rau,cu rau nu se scoate, caci un foc cu foc, va da un foc mai mare, deci s-ar forma ca si Naruto un cerc vicios al uri. Deasta nu sunt de acord.

Răspuns utilizator avertizat
| BlackSulphur a răspuns:

Uite cum putem face pedeapsa capitala utila: Prizonierii care au primit inchisoare pe viata ar trebui sa aiba libertatea dea a primi (Voluntar) pedeapsa capitala! Ar fi mult mai avantajos, si pentru ei, si pentru noi (Restul lumii)... Daca nu ma crezi, well, LET'S DEBATE!

| kira30 explică (pentru BlackSulphur):

Ar trebui sa punem un detinut sa vorbeasca, fiindca n-avem unul nu putem sti ce doreste.Eu sunt pro viata. Daca un om vrea sa-si ia viate e lasitatea lui, daca un om ii ia viata altcuiva nu trebuie sa-l rasplatim la fel.Aici nu e "cui pe cui se scoate".

| BlackSulphur a răspuns (pentru kira30):

Pai, luand in vigoare propunerea mea, au loc de munca si "calaii", detinutii care accepta sa fie omorati se scot cu... Ceea ce-si doresc, si astfel putem elibera si spatii in inchisoare, putem face si economie (Din banii cheltuiti pe intretinerea unui detinut putem cumpara mancare pentru 5 copii sarmani... Pe intreaga luna! Si nu numai). Suna promitator, nu?

| kira30 explică (pentru BlackSulphur):

Inseamna ca pentru tine pedeapsa capitala te scapa de surplusul de populatie sau arunca gunoiul.
Daca e asa atunci toti ar trebui sa fim executati ca nu facem macar o fapta de caritate, cum ai spus tu, nu facem o pomana unor copii sarmani sau nu construim centre de reabilitare pentru acesti detinuti...Noi nu suntem exeptia.De unde sti ca peste 10 ani nu o sa devi tu un criminal sau eu? Atunci ar trebui sa ne aruncam singuri in inchisoare preventiv si sa asteptam pedeapsa cu moartea.Am putina dreptate?

| contαbαndonαt a răspuns (pentru kira30):

Nu, nu ai.Denaturezi cuv. si o stii prea bine.

| kira30 explică (pentru contαbαndonαt):

Da.Asculta cuvintele:"Cine este fara de pacat sa arunce primul piatra."

| contαbαndonαt a răspuns:

Inchisorile deja au inceput sa dea pe afara de atatia infractori cati gazduieste.
Da, sint total de accord.De ce? Deoarece:
multi chiar o merita.N-am sa intru-n detalii mai mult decat e nevoie.Si vorba user'ului BlackSulphur, prizonierii inchisi pe viata ar trebui sa li se ofere la alegere pedeapsa capitala.

| RaduMD a răspuns:

Pedeapsa capitala nu este ucidere in sensul poruncii respective. Nu orice intrerupere a vietii unui om este o ucidere in sensul acelei porunci. De exemplu, un tata aparandu-si familia, ori un soldat, aparandu-si tara, nu comit pacatul uciderii.
Intelegem mai bine acest lucru daca ne gandim ca Moise, care a primit personal aceasta porunca, a practicat pedeapsa capitala. Si daca ne gandim ca cei care isi spun urmasii lui, mozaicii, o practica si in ziua de azi. Au practicat-o si o practica si statele crestine, desi crestinismul si-a insusit morala Decalogului. Ideea ca pedeapsa capitala ar fi imorala nu este o idee crestina, in fapt fiind sustinuta de inamicii crestinismului.

Asta, nu inseamna sa fim de acord cu pedeapsa cu moartea. Daca ceva nu este interzis de morala, asta nu inseamna ca este permis de intelepciune. Multe sunt permise, dar nu toate sunt cu folos. Se pune intrebarea daca, in zilele noastre, cand metodele de a-i supraveghea pe oameni sunt atat de dezvoltate, pedeapsa cu moartea mai este un lucru prudent.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RaduMD):

Degeaba am supraveghea, caci nu ii putem forta sa faca bine

| ILoveMoon a răspuns:

"Ochi pentru ochi şi dinte pentru dinte"
(pentru violatorii, criminalii in serie, pedofili si asa mai departe )