| Antisistem11 a întrebat:

Termenul de liberul arbitru nu apare in biblie.Se pare ca anumiți gânditori crestini vizibil deranjați de ideea ca Dumnezeu e vinovat de producerea răului si suferintei au inventat acest termen pentru a îl scapa basma curata pe zeul evreilor și a pune raul si suferinta strict pe seama alegerilor greșite ale omului. Voi ce credeti?

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Că nu.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Poate apare, dar sub alta forma.

Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 a răspuns:

Argument mai bun decat asta nu cred ca exista.

Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ai vrea sa elaborezi asta mai detaliat? Nu pot sa imi dau seama la exact ce te referi doar spunandu-mi asta. Explica-mi ce vrei sa spui prin asta si ce te face sa gandesti acest lucru. Care sunt conditiile si factorii care determina aceasta conceptie de liber arbitru ca nu exista, asa cum afirmi tu. Si ce mai exact este liberul arbitru in propria ta opinie? Sunt curios care a fost gandirea ta si cum vezi tu lucrurile ca sa imi dau seama la ce te referi. Poate noi doi vedem lucrurile din perspective diferite si vreau sa confirm acest lucru, fie ca e adevarat sau nu.
In termeni mai usori, de ce ai spus ca liberul arbitru nu exista? Inseamna liberul arbitru propria alegere sau nu?

| doctorandus a răspuns (pentru Mayhem666):

Prin "liber arbitru" se intelege de obicei "liber arbitru libertarian", care este un concept etic (filosofic). Si normal ca aia care au scris Biblia nu stiau de liber arbitru libertarian. https://plato.stanford.edu/entries/freewill/

| halogen001 a răspuns:

LIBER-ARBÍTRU s. m. (În filozofia idealistă) Capacitatea omului de a acționa numai după voința sa, independent de orice altă influență; această concepție idealistă se opune determinismului, negînd existența legilor obiective ale materiei și societății.

Se ignora faptul ca vointa e dependenta de factorii de mediu, deci "liber arbitru" e o fantezie care nu exista.