| Exal a întrebat:

Cum vedeti biserica?
Eu l-as vedea ca pe un monument ridicat de oameni cu scopul de a arata un respect fata de Dumnezeu,acest lucru fiind realizat din propria initiativa a oamenilor. Nimic mai mult.
Insa astazi,religia ortodoxa considera ca daca nu mergi la biserica si daca nu participi la slujbe,esti cel mai mare pacatos.
FALS!
Iisus indeamna ca ruga sa fie facuta oriunde si oricand simti nevoia,nu la biserica.
Apropo, stiati ca nu Iisus a creat ritualul de spovedanie? Si uitati ce pacate comite pana si cel mai fanatic religios si le uita cand se spovedeste https://ziarulunirea.ro/......ti-241012/
Biserica azi se gandeste la bani,preotii au ferrari,case scumpe,traiesc in curvie, etc.

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Am avut noi doi azi o discuție in care am ajuns la concluzia ca sunt inutile,asa e, dar apreciez comunitățile unde membri se ajuta unul pe altul, vorbesc de ceva social, empatic, omul este o fiinta sociala, apreciez si comunitățile de liber cugetători

| T0T a răspuns:

Monument ridicat din bani care pot fi folosiți pentru ceva cu adevărat util.

| milan9 a răspuns:

Spovedania de Fiul lui Dumnezeu a fost intemeiata:

Ioan 20, 21 :"Şi Iisus le-a zis iarăşi: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit şi Eu pe voi (pe apostoli, ulterior – episcopi şi preoţi). "
Ioan 20, 22 :"Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt; "
Ioan 20, 23 :"Cărora veţi IERTA PĂCATELE, le vor fi IERTATE şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute (lucrare încredinţată Bisericii - taina pocăinţei şi iertării- taina Spovedaniei)."

| milan9 a răspuns:

Lucrurile pe care le-ai enumerat, daca daca se intampla un caz la 23000 cati sunt in tara asta, nu are elevanta.

| Holiday a răspuns:

Preotii intotdeauna au fost asa. Chiar nu iti dai seama de asta? Ai impresia ca au inventat astia de azi roata? Biserica a avut sute de ani sclavi, la modul propriu al cuvantului, in special tigani.
Pana la urma asta e scopul organizatiilor de genul asta. Daca nu ar putea face asta ar fi desfiintate imediat pentru ca le-ar lipsi scopul.

| Holiday a răspuns:

"Cum vedeti biserica?

Eu l-as vedea ca pe un monument ridicat de oameni cu scopul de a arata un respect fata de Dumnezeu..."

Bisericile sunt doar puncte de lucru ale diferitelor organizatii religioase. Stii cum e? Daca un circar isi executa numarul pe strada, castiga cativa banuti. Daca se organizeaza si construieste el sau impreuna cu altii o arena de circ unde creaza conditii de vizionare a spectacolului, scaune, acoperis sa nu te ploua, o scobitoare, o maslina, scena colorata frumos, muzica, artificii, etc atrage mai multi oameni care sunt dispusi sa plateasca intrarea si sa faca si consumatie.
La fel e si cu bisericile. Sunt locuri unde este pus in scena spectacolul grotesc al vanzatorilor de iluzii.

| AC4S4 a răspuns:

În biserică oamenii se roagă unii pentru alții, stau uniți în credință și Îl laudă pe Dumnezeu.
Cum poți să fii creștin când te crezi prea bun pentru a fi într-o comunitate de oameni credincioși?

Cum spunea un preot ortodox: Un om care stă în Biserică, rămâne fierbinte în credință, un om care se desparte de Biserică, se stinge.

Biserica este Trupul lui Hristos. Biserica nu este o instituție, nu te lăsa manipulat. Asta se vrea, ca oamenii să se despartă de Biserică din cauza unor oameni ce fac alegeri foarte rele.

| Exal explică (pentru AC4S4):

James 5:16
"Aşadar, mărturisiţi-vă păcatele unii altora şi rugaţi-vă unii pentru alţii, ca să fiţi vindecaţi. Rugăciunea fierbinte a celui drept este foarte puternică."

| Nilsson a răspuns:

Termenul de „biserica" are mai multe intelesuri, in cel biblic se refera la totalitatea credinciosilor.

| Mircea08 a răspuns:

Din lista aia de pacate mi-a placut unul :
"Am cumparat ceva si nu am platit "!?!? Aceste este un pacat dar se numeste altfel " am furat". Acea lista de pacate este facuta probabil de un elev de clasa a doua la ora de religie cand a dat lucrare de control.
Ok., voi trece la lucruri mai serioase, si voi spune ca biserica, ca cladire are doar rol administrativ si asa spun si ortodocsii in dogma lor :
"Ortodocșii consideră că Biserica este formată din mulțimea credincioșilor – mădulare vii – al cărei cap este Iisus Hristos – Mirele. În acest context, Biserica, ca clădire și ca organizare administrativă are un rol subordonat, de a sprijini viața duhovnicească a mulțimii credincioșilor conduse de „Păstorul cel bun"."
(Dogma ortodoxă)
Forma cladurii bisericii difera de la un judet la altul si nu are nici o treaba cu faptul ca ar fi sfanta. Am vazut pe internet un preot care sfintea o conducta de gaz metan - asta inseamna ca toti care trec pe langa conducta trebuie sa isi faca cruce?
Exact la fel e si cu sfintirea bisericii a porcului din cotet si a altor animale, a celularelor, a anului scolar etc. Eu nu am nici o treaba, fiecare crede in ce vrea, dar recomand sa studiati cu mare, mare atentie Evanghelia sa vedeti ce este normal si ce nu este normal sa faceti.

| 6684464 a răspuns:

Ca pe o cladire. David a venit cu ideea de a se aduna lumea intr-o incapere in scopul laudei si rugaciunii inchinate Lui.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Apropo, stiati ca nu Iisus a creat ritualul de spovedanie?

În timpul vieţii, Cristos a iertat păcatele, precum în cazul femeii adultere (Ioan 8, 1-11) şi al femeii care i-a uns picioarele (Luca 7, 48). El a exercitat această putere în calitatea sa umană de Mesia sau Fiu al Omului, spunându-ne: „Fiul Omului are puterea de a ierta păcatele pe pământ" (Matei 9, 6), iată de ce însuşi autorul Evangheliei explică faptul că Dumnezeu „dă oamenilor o astfel de putere" (Matei 9, 8).

De vreme ce El nu va fi mereu prezent în mod vizibil în Biserică, Cristos a dat această putere altor oameni pentru ca Biserica, o continuare a prezenţei Lui în timp (Matei 28, 20), să poată să ofere iertarea şi generaţiilor viitoare. El a dat puterea mai întâi apostolilor, pentru ca aceştia, la rândul lor, să o dea succesorilor lor, din moment ce nici apostolii nu vor fi pe pământ o veşnicie, dar oamenii vor continua să păcătuiască. Dumnezeu l-a trimis pe Isus pentru a ierta păcatele, dar după înviere Isus le-a spus apostolilor: „‘Aşa cum m-a trimis Tatăl, aşa vă trimit şi eu pe voi’. Şi, spunând aceasta, a suflat asupra lor şi le-a zis: ‘Primiţi pe Duhul Sfânt. Cărora le veţi ierta păcatele, vor fi iertate; cărora le veţi ţine, vor fi ţinute'" (Ioan 20, 21-23). (Aceasta este una dintre cele două dăţi în care ni se spune că Dumnezeu a suflat asupra omului, cealaltă fiind în Geneza 2, 7, când Dumnezeu a făcut omul fiinţă vie, şi ne arată cât de importantă a fost constituirea Sacramentului Penitenţei.)