| Raull7 a întrebat:

Tinand cont ca Maica Domnului este modelul femeii crestine, comparati cu femeile din zilele noastre.

18 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

La 16 ani era insarcinata si locuia cu un mos de 80 de ani.Nu e tocmai cel mai bun model...

| Moisie a răspuns (pentru mODIN):

Pentru raspunsul asta meriti o funda!

| Mădă0611 a răspuns:

E tema? laughing N-ai nimerit forumul, crestinii raspund pe langa [pana citesc raspunsuri ca al meu si vor sa demonstreze contrariul laughing], ateii si agnosticii nu cred povestea, deci raspunsurile lor nu iti sunt de folos, musulmani nu prea sunt, iudei nici asa.

"Femeile din zilele noastre" nu sunt toate cum se vrea a rezulta din comparatia asta.

| Raull7 explică (pentru Mădă0611):

Nu,nu era tema, doar eram si eu curios.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Ce sa compari? n-ai cu cine, femeile de azi au nevoie doar de trup, prea putin se ocupa de suflet

| Lizzu a răspuns:

Sa stii ca si in acele timpuri existau femei necrestine,desfranate,ca si acum. Daca asta vrei sa scoti in evidenta.

Nu exista comparatie.
Pentru ca azi,ca si atunci exista o tipologie de femei "pacatoase", sau spune-le cum vrei.
La fel cum azi,ca si atunci, exista o tipologie de femei cu bun-simt,cu educatie si purtare buna,supuse asa cum era POATE fecioara Maria la care te referi.

Tipologiile sunt diferite si nu legatura intre ele.
Asa ca ceea ce vrei tu sa evidentiezi e desfiintat din start.

Crezi ca ea nu era femeie? crezi ca nu gandea ca o femeie? nu era din carne si oase? nu avea simturi, dorinte, perceptii? Avea. Si inca cum.
Era om. Nu sfant. Sfintii sunt oameni.
Oricat de mult ar dori crestinii sa-i scoata basma curata.

Intelege ca timpurile acelea erau identice cu astea, oamenii erau tot oameni, cu stari, cu credinte diferite.

| ErrorFound a răspuns:

Daca asa ar fi aratat toate femeile as fi ramas virgin fara regrete.

Acum, partea morala: Pai...se spune ca domn'soara Maria a fost o desfranata, deci nu exista prea multe diferente intre ea si multe femei din ziua de azi.

| luana1 a răspuns (pentru ErrorFound):

Error(NOT)found.Try again.Defineste un pic termenul *desfranat* la masculin.

| ErrorFound a răspuns (pentru luana1):

Sensul din dex, la asta ma refeream si eu: http://dexonline.ro/definitie/desfranat

| Moisie a răspuns:

Diferenta intre Maica Domnului si o femeie de astazi consta in faptul ca femeia de azi poate fi Maica a mai multor Domni si nu numai a unui singur "domn" tamplar. care a ajuns atat de mare Domn incat nu mai accepta sa lucreze ca tamplar!

| Moisie a răspuns:

Zau ca frumos "model" mai are si crestinismul asta!
O fata care ramane gravida cu soldatul roman Iulius Abdes Pandira si minte ca a lasat-o gravida Dumnezeu, ti se pare un model?
Este si ea un model de genul SA NU FACETI ca ea!

| danut a răspuns (pentru Moisie):

O cam aiurezi cu raspunsurile tale dar nu este nici o problema. Totusi sunt cateva lucruri de care habar nu ai si dai din gura fara sa stii macar ceva. Maria, Mama lui Isus Hristos nu era o femeie oarecare ci era printesa in intelegerea ta. Nici un soldat roman NU AR FI INDRAZNIT sa se apropie de ea. Daca ai sti sa citesti (ma indoiesc profund de acest lucru) ai fi aflat ca Maria era DESCENDENT direct din cel mai mare imparat al natiei iudaice, tatal celui mai destept om de pe terra (Solomon), DAVID. Deci Maria era printesa in acceptiunea intelegeri tale Gicule. Daca cineva ar fi indraznit sa se atinga de ea, sigur Cezar i-ar fi luat capul fara discutii. Chiar daca romanii erau cuceritori, ei respectau pe liderii acestora, altfel cum crezi ca ar fi avut cel mai mare imperiu din istora omenirii si ar fi rezistat 1000 de ani? Nu te mai uita la filme ci pune mana pe istorie si citeste. In concluzie aiurelile pe care le spui nu sunt nici pentru prescolari (ai ai avea probabil, totusi succes cu "intelepciunea" de care dai dovada).

| Moisie a răspuns (pentru danut):

Tu nu o confunzi pe mama tamplarului Isus cu cenusareasa?
Esti total gresit, ceea ce nu e dfeosebit pentru un habarnist ca tine, din neamul lui David se trage Iosif, adica tatal adoptiv care a luat-o de nevasta pe fecioara gravida Maria, ca sa nu o omoare contemporanii prin lapidare, asa cum pateau toate stoarfele in acele vremuri!
In concluzie, nu te mai uita la filme de desene animate ca si alea te fac aberat la fel ca si religia.

| danut a răspuns (pentru Moisie):

Nu Iosif se trage din David ci Maria mama lui Isus Hristos si daca nu sti la evrei paternitatea se face prin mama nu prin tata ca la noi. Cauta si citeste nu mai trage prafuri ca-ti fac rau.

| Moisie a răspuns (pentru danut):

Prostii, inventate de sarlatani ca sa-l poate legitima pe Isus ca fiind Rege si nu tamplar analfabet, ca sa-i confere legitimitate pentru a accede la tronul Isrealului, ceea ce oricum este o prostie, pentru ca Isus nu a ajuns pe tron si nici nu l-a revendicat vreodata!
Asa ca lasa-te de tras "prafuri" ca te zapacesc de bila in asemenea hal incat vorbesti numai prostii.

| danut a răspuns (pentru Moisie):

Cauta-n hrisoave, cauta-n istorie si nu balanganii fara rost. Daca tot ce nu corespunde cu ideile tale sunt prostii atunci fugi tata de-ti fa rost de prafuri. N-ai inteles inca tinere ca Isus Hristos ESTE pe TRON? Ce-ti spusei, prea multe etno botanice.

| adrian1419 a răspuns:

Maica Domnului:Imaginara
Femeia din ziua de azi:Reala

| K924 a răspuns:

Sa o compari pe Fecioara Maria din punct de vedere al femeii perfecte cu femeile din ziua de azi este ca si cum ai incerca sa gasesti valorile nutritive ale drogurilor in comparatie cu valorile nutritive din legume si fructe...