| Dorugar a întrebat:

Tinand cont de faptul ca Isus era de religie mozaica si nu s-a dezis de religia sa stramoseasca nici macar pe cruce, din ce cauza au crestinii falsa impresie ca invataturile lui Isus li se adreseaza lor, si nu coreliogionarilor sai adica celor de religie mozaica?
Se stie bine ca Isus recunoaste in Biblie ca a venit sa imtareasca si sa implineasca Legea Tatalui sau, in timp ce pentru crestini Legea lui Dumnezeu numita Torah nu are nicio valoare motiv pentru care o incalca cu totii!
Nu vi se pare culmea prostiei sa spui ca faci ce spune Isus care vrea sa intareasca Legea, si cand colo tu faci lipsa mare pe Legea lui Dumnezeu?

39 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Isus a facut numai voia Tatalui.Am auzit glasul Domnului, intreband: "Pe cine sa trimit si cine va merge pentru Noi?" Eu am raspuns: "Iata-ma, trimite-ma!"

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Evident ca Isus a facut numai voia Tatalui sau.
Dar eu spuneam ca aceia care se cacao pe Legea lui Dumnezeu nu este Isus ci sunt crestinii!
Nu ti se pare culmea prostiei sa te caci pe Legea lui Dumnezeu in numele lui Isus?

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Crestinii au la baza Legea lui Dumnezeu.Totusi nu suntem masntuiti prin Lege ci prin Har!

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Afirmatia asta ar fi fost adevarata daca voi crestinii ati fi avut la temelie Torah, adica Legea lui Dumnezeu!
Dar voi c restinii nu aveti la baza Torah, adica Legea lui Dumnezeu ci aveti minciunile unui criminal ca Pavel.
Iata cat de clar reiese ca tu MINTI de ingheata apele si esti o propagandista a minciunii, adica un lucrator al Diavolului care minte in numele lui Dumnezeu!
Ce vrei mai diabolic decat atat!

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Tocmai te-ai descris pe tine.Tu esti un propagandist al minciunii!

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Tu te crezi la gradinita in grupa mica?
Poi tu ai spus ca crestinii traiesc urmand Legea lui Dumnezeu si eu ti-am demonstrat cu vorbele tale ca tu MINTI!
Ce dracul mai vrei?

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Eu iubesc Legile si poruncile lui Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iisus a venit tocmai pentru ca invataturile vechiului testament erau gresite. De-aia a fost rastignit...

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aici nu are logica daca spui ca invataturile V.T. sunt gresite este ca si cum ai spune ca insusi Dumnezeua gresit. Nu invataturile erau gresite ci omul nu le implinea, iar plata pacatului este moartea. De aceea Isus a murit ptreu noi. Caci: "Pedeapsa care ne da pacea a cazut asuprea Lui." Isaia 53:3

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Crede-ma ca Dumnezeul vechiului Testament nu este acelasi cu cel din Noul testament

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu este acelasi pe alta parte procedurile din V.T. sunt mai dure decat cele din N.T.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Procedurile din V.T. sunt gresite deoarece oamenii nu aveau o legatura atat de stransa cu Dumnezeu cum aveau dupe ce a venit Iisus.Astfel, ei erau mai influentabili de diavol; rezulta acele "proceduri dure". Procedurile alea nu erau de la Dumnezeu, tocmai de aceea Iisus a venit pentru a ne aduce pe calea cea buna, pentru a desfiinta acele cruzimi ce erau "in numele lui Dumnezeu".

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

Asta o spui tu si alti mincinosi si e total Gresit!
Isus spune singur ca a venit sa implineasca Legea lui Dumnezeu

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

Invataurile lui Dumnezeu nu pot fi gresite. Daca mozaicii care respectau Legea nu le implineau, zici tu, atunci cum sa le implineasca crestinii care pur si simplu se cacao pe ele?
Isus nu a murit pentru noi ci pentru ambitiile sale de a fi rege al iudeilor, vezi tablita de pe cruce cu INRI

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

Fals! Dumnezeul Vechiului Testament este Yahwe, in timp ce Dumnezeul Noului Testament este Potrivnicu care se lasa in slavit in biserici ca Dumnezeu, adica Isus Christosul care singur isi spune Lucifer si se lauda ca este Stapanul cheilor Iadului

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

Nu esti tu in masura sa judeci "procedurile" lui Dumnezeu!
In NT nu putem vorbi despre "procedurile" lui Dumnezeu decat despre procedurile impuse de UCIGASUL Pavel din Tarsus

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

Ha ha ha!
Cine a avut legatura cu Dumnezeu dupa ce rabinul Isus a murit pe cruce ca oricare alt derbedeu rastignit langa el?
Nu de alta dar de la Moise incoace NIMENI nu a avut contact cu Dumnezeu!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorugar):

Sincer tu te asemenii foarte mult cu Pavel. Doar ca Pavel nu era ateu. Sper ca Dumnezeu sa-ti vorbeasca si tie.

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

Problema este ca tu nu intelegi absolut nimic din tot ce afli!
Odata ca nu ai inteles ca nu este vorba despre mine in nicio intrebare.
Si doi tu nu ai inteles ca "dumnezeul" UCIGASULUI Pavel este chiar Dracu, adica Lucifer, adica Stapanul Cheilor Iadului adica Christosul!
Daca ai avea o minte logica, si ai stii ca Pavel propovaduieste incalcarea Legilor lui Dumnezeu, ti-ai da seama ca este un nonsens ca Dumnezeu sa-i ceara acest lucru!
Cand o sa cresti mai maricel si incepe sa-ti lucreze creierasuhul acum adormit, te rog sa-mi raspunzi, dar pina atunci taci naibii ca te autoblamezi cu lipsa ta de ratiune

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorugar):

Cand o sa-ti dai seama de ce zici va fi prea tirziu.

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

Eu imi dau prea bine seama de ce zic, pacat ca nu o faci si tu!
Si asta vedem din faptul ca tu faci parte din cea mai bicisnica organizatie criminala din istoria omenirii, iar eu NU!
uite chiar acum am pus o intrebare care sper sa te lumineze asupra "dumnezeului" la care te rogi tu

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorugar):

Da! Venise sa indrepte oamenii spre Dumnezeu, deoarece religia atunci devenise o unealta, si oamenii nu mai deosebeau ritualurile pagane si talibanice de invataturile reale ale lui Dumnezeu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorugar):

Atunci nu am ce face cu un taliban ca tine ce nu deosebeste invataturile ce sunt la baza crestinismului de barbariile vechiului testament.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorugar):

Moise a fost mintit. A devenit obsedat de idei barbare si a inceput sa altereze religia. Mai apoi Dumnezeu l-a chemat din nou pentru a-i explica ca a gresit, ca era influentat de falsi idoli si ca incepea sa incalce legile pe care tot el le-a adus

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

Asa este sinkezie, dar a incercat-o s-o faca de pe pozitia unui rabin al religiei mozaice ...si nu ca si un crestin

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

Nu e vorba daca eu sunt sau nu taliban!
Ptr religiosi importante sunt LEGILE lui Dumnezeu, si nu invataturile unui amarat de rabin, pentru ca religia il are ca personaj principal pe Dumnezeu si nu pe sarlatanii in haine negre care jecmanesc oamenii. Si in acest context omul nu are puterea sa judece daca Legea lui Dumnezeu este buna sau nu, ci trebuie sa asculte de ea asa cum este ea. Minciuna si sarlatania unor oameni nu poate inlocui o religie pornita din Dumnezeu si cu atat mai putin sa inlocuiasca Legea lui Dumnezeu!
Daca nu va convine religia, faceti-va atei, dar nu o dati pe minciuna ca va murdariti!

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

A fost mintit de cine?
De Dumnezeu?
Tu esti sigur ca rumegi ceea ce spui?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorugar):

Nu auzi ca diavolul i-a influentat pe oameni in vechiul testament inclusiv pe moise dandu-se drept Dumnezeu si punandu-i sa faca tot felul de crime si de ritualuri "in numele Domnului". De aceea Iisus a venit! Ca sa ne aduca pe calea cea dreapta!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorugar):

Ei bine fiecare poate alege ce religie vrea dupa cum ii suna mai bine. Daca mie invataturile acelui "amarat de rabin" ce propavaduiesc iubirea si descopera invataturile adevaratului Dumnezeu, un Dumnezeu al iubirii, al intelegerii si al fericirii, nu un Dumnezeu al ritualurilor pagane, cu ucideri, circumcizii si alte porcarii, atunci tu nu ai cum sa ma influentezi, doar pentru ca tu vrei sa pastrezi traditia vechilor legi

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorugar):

Pe mine ma intereseaza invataturile lui.

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

Mai bine te-ar interesa invataurile de la scoala ta!
Sau daca nu iti ajung studiaza-le aprofundat!
Dar oare cat de prost trebuie sa fi sa neglijezi niste invataturi importante in viata si sa te intereseze invataturile unui vagabond ratat din antichitate care a murit ca orice borfas de rand?
Tu chiar esti sigura ca rationezi corect?

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

Este dreptul tau sa te intereseze invataturile acelui rabin care propovaduieste iubirea, dar nu inteleg atunci de ce nu te convertesti la religia lui, si culmea prostiei urmezi o religie a unui criminal care te invata sa te caci pe religia acelui rabin?

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

Ma fata da tu bati campii amarnic de loc si ai cultura mai putina decat motanul meu. Poi cum se face ca nu stii ca in VT inca nu exista Diavol, tot asa cum nici acum nu exista in Tanachul (denumirea adevarata a VT) folosit si azi in religia rabinului Isus de care esti tu indragostita?
Poi cum sa influenteze Diavol; ul acele texte cand notiunea de Diavol a aparut doar odata cu Noul Testament?
Asa ca daca iti lipseste cea mai elementara cultura in acest domeniu, stai mai bine in bancutza ta si nu te fa de ras pe gratis, ca nu este o rusina mai mare pentru un om de bun simt decat accea sa fie dovedit ca prost si incult!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorugar):

Hahah...sunt baiat. Dar daca ai fii mai atent la orele de religie ai afla ca tu si cu motanul tau aveti acelasi coeficient de inteligent deoarece, primul diavol a fost lucifer, un inger razvratit impotriva lui Dumnezeu, inainte de tot ce insemna pamant, luna stele etc. Acum du-te frumos in debara si suge niste patrunjel.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorugar):

Nu te inteleg, barbarule...Ce treaba are una cu alta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorugar):

Incep sa-mi pierd interesul...vad ca esti incurabil...

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

Ma mictionea pe orele tale de religie ca esti mai pr ...ca noaptea!
Spune-i lu popotiocu ala care te invata prostii ca Isus insusi recunoaste ca el este Lucifer si asta se vede clar in Apoc 22.16, si acum ia vezi cand a aparut Diavolul Lucifer, adica cand a fost el aruncat pe pamant in neamul lui David, adica cand a cazut steaua Luceafarul linga leagan de s-a nascut Christosul care se recunpaste ca fiind Stapanul cheilor Iadului adica Dracu? ...in NT sau in VT?
Faptul ca un profet a profetit in VT ca in NT va fi azvarlit Diavolul pe pamant confirma faptul ca in VT nu exista Diavol!
Capisci ...ma pitic de gradina incult si nestiutor!

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

Prostia si incultura ta sunt incurabile!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorugar):

Nu stiu din ce Coran sau carte de bucate citesti tu...