| Dorugar a întrebat:

Plecand de la faptul ca Isus din Nazareth era de lege/religie mozaica, si ca el singur recunoaste ca a venit sa intareasca Legea/Religia sa, si nu sa o schimbe cu una noua, de unde au crestinii impresia ca Isus este capul bisericii crestine, si nu a sinagogii (cum se numeste "biserica" mozaicilor)? si asta mai ales in conditiile in care Isus habar nu avea despre religia crestina sau biserica crestina (inventata de criminalul Pavel si sarlatanii din suita sa) si in general nu are nicio treaba cu aceasta religie?
In asemenea cum sa fie Iisus "Mantuitorul" crestinilor cand habar nu avea de ei, ba chiar vedem cum crestinii calca in picioare Legea pe care el a venit sa o intareasca?
Aveti cumva impresia ca Isus Mantuitorul si Dumnezeu Creatorul sunt atat de multumiti de modul cum crestinii ii incalca legea, ba chir considera LEGEA lui Dumnezeu ca fiind un GUNOI (Vezi :Filipeni, capitolul 3, versetele 6, 7, 8, ) incat de atata bucurie ca ii batjocoriti, va vor deschide larg usile Raiului?
Oare cum judecati?

16 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Isus Hristos nu era de religie mozaica care nu exista pe atunci. Din relatarile Biblice descoperim ca existau Saducheii si Fariseii dar de mozaici nu prea am auzit. Poate prin vremurile noastre sa-i gasim dar pe atunci? Poate mai "studiezi" si "descoperi" alte giumbuslucuri ca astea la care faci referire sunt precum zebra cu aripi gasita pe Marte.

| Dorugar explică (pentru danut):

Zau?
Esti sigur ca nu bati campii? Sau nu stii ca religia Mozaica se numeste asa pentru ca vine de la Moise?
De Moise si de legile lui ai auzit? sau pentru tine ca si pentru mine nici el nu a axistat?
Eu cred ca mai intai documenteaza-te inainte sa deschizi gura si sa te faci de ras cu asemenea prostii cat casa, ca zau cine te citeste vede ca esti atat de extraterestru ca si cum ai locui pe planeta Marte!

| danut a răspuns (pentru Dorugar):

Daca citesti de pe internet vei ajunge "expert" in domeniu in religia iudaica si in curentele religioase inclusiv asemanarea dintre mozaic si Moise. In afara de gugle si wilkipilki ai alta sursa de informare? Daca erai putin mai atent ai fi aflat ca aceasta denumire apare in neaosa limba romana deci este o denimire data de romani dar ea nu are nici in clin si nici in maneca ceva cu iudei si iudaismul ci este vorba de neputinta noastra neaosa. Citeste-ti bine "sursa" de informati si cauta si in engleza (chineza ca tot esti expert) si vezi daca gasesti acest nume.

| martzian a răspuns:

Iar te-a pacalit neamtul ala? Profesor doctor docent de tip Ponta si Sova... Care erau lucrurile considerate ca fiind castiguri de Pavel si pe care le considera pierdere? La ce s-o referi el acolo? Sau nu ai o traducere pe care sa o poti intelege?

Inteleg ca nu poti citi in limba romana. Altfel ai fi lecturat raspunsul la intrebarea de mai devreme, legat de Lege si Noul Legamant. Este vorba de a implini nu de a intari. Vechiul Testament ne vorbeste despre Mantuitorul si indica inspre El.

Poftim, din trecut:

M-am trezit apostrofat de un nene (pe TPU), care îmi atrăgea atenția, cu superioritate, că legile din Vechiul Testament sunt obligatorii pentru noi, creștinii (inclusiv tăierea împrejur), ca urmare a cuvintelor Domnului Isus din Matei 5:17 ("Să nu credeţi că am venit să stric Legea sau Prorocii; am venit nu să stric, ci să împlinesc").

Tot domnul în cauză, adăuga:

"Eu unul am fost sătul de atâtea aberații proferate în numele lui Dumnezeu și am renunțat la creștinism".

Din păcate sunt prea mulți astfel de oameni care, dezamăgiți de creștini și amăgiți de pseudo-cercetătorii de ocazie, renunță făra măcar a cerceta cum se cuvine. Redau în cele ce urmează, răspunsul meu pentru acest om, dar și pentru toți cei ce își pun, la rându-le, aceeași întrebare.

De acord cu distinsul user asupra faptului că, dacă scoatem versetul din context si din imaginea de ansamblu a Scripturii, totul devine foarte neclar și contraductoriu. Aici Isus ne spune că nu a venit să strice Legea, dar, în altă situatie El însuși anulează anumite percepte din Vechiul Testament (ex. declarând că toată mâncarea este curată – Marcu 7:19). Repet cuvântul folosit în discuția de pe cunoscutul site, doar "aparent" Isus se contrazice, pentru că, în realitate, lucrurile stau cu totul diferit. Orice om cu capul pe umeri își va da seama cât de absurd ar fi să credem că Isus ne-ar cere să ținem Legea, cu toate regulile, ritualurile și practicile ei.

Hai, dar, sa vedem ce spune versetul incriminat: "…am venit nu să stric, ci să implinesc." (Matei 5:17b). Știm prea bine ce înseamnă că El nu vrea să strice, dar oare ce reprezintă faptul că vrea să și "împlinească" această Lege? Cuvantul, în greacă, folosit pentru "a împlini", este "πληροω" și s-ar traduce prin "a completa", a se adăuga ceva care lipsea mai înainte.

Wow, se schimbă perspectiva, nu-i așa?

Acum, vom zice, chiar era nevoie de asta? Da! Face parte din planul lui Dumnezeu.

De unde putem ști noi că este conform cu Legea din vechime? Vechiul Testament ne anunța profetic, cu foarte mulți ani în urma acestui episod, că legamantul cel vechi va fi înlocuit de unul mai bun ("completat", cum spune Isus, pentru a ajunge la "πληρωμa " – la deplinătate)! În Ieremia, la cap. 31:31-35, este scris: „Iată, vin zile, zice Domnul, când voi face cu casa lui Israel și cu casa lui Iuda un legămant nou. Nu ca legământul pe care l-am încheiat cu părinții lor, în ziua când i-am apucat de mână să-i scot din țara Egiptului, legământ pe care l-au călcat, măcar că aveam drepturi de soț asupra lor, zice Domnul. Ci iată legămantul pe care-l voi face cu casa lui Israel după zilele acelea, zice Domnul: Voi pune Legea Mea înăuntrul lor, o voi scrie în inima lor; și Eu voi fi Dumnezeul lor, iar ei vor fi poporul Meu. Niciunul nu va mai învăța pe aproapele său pe fratele său zicând: „Cunoaște pe Domnul!", ci toți Mă vor cunoaște, de la cel mai mic până la cel mai mare, zice Domnul; căci le voi ierta nelegiuirea și nu-Mi voi mai aduce aminte de păcatul lor."

Dacă citim acum, în lumina celor de mai sus, continuarea a ceea ce afirmă Isus în Matei 5 (de la versetul 20 și mai departe), vom începe să realizăm că totul face sens și se leagă. Nu mai vorbim doar de niște legi seci și tinute de teamă, ci de o Lege supremă a dragostei, care se rezumă prin "Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău cu toata inima ta, cu tot sufletul tău și cu tot cugetul tău și pe aproapele tău ca pe tine însuți. Căci în cele doua se cuprind legea și proorocii." (parafrazez din Matei 22:33-40)

Această realitate a legământului celui nou este confirmată și in Noul Testament (Evrei 8:12-13): "Pentru că le voi ierta nelegiuirile și nu-Mi voi mai aduce aminte de păcatele şi faradelegile lor." Prin faptul că zice: „un nou legamant", a mărturisit ca cel dintâi este vechi; iar ce este vechi, ce a îmbătrânit, este aproape de pieire."

| Dorugar explică (pentru martzian):

1 Acea lege de care vorbim este Legea lui Dumnezeu pe baza careia Pavel ca si rabin castiga parale"cele ce imi erau mie castig", lege care prin porunca "Sa nu ucizi" il compromitea total pe ucigasul Pavel, motiv pentru care acum "le socotea paguba" pentru ca Noul legamant (pus in carca lui Isus care nu dorea niciun nou legamant) il ierta pe el criminalul care nu mai trebuia sa fie judecat de Dumnezeu si nici spanzurat/rastignit de oameni, ci adulat ca "apostol", printr-un legamant dat de el insusi in numele lui Isus, prin care erau iertati toti criminalii toti talharii si toate curvele cu conditia sa creada ca Lucifer este Dumnezeu!
2 Trebuie sa fi mai prost ca Tonta si ca Sova ca sa nu stii sau sa nu intelegi ca o lege nu se schimba atunci cand se implineste, pentru ca implinirea legalitatii prin Legi este chiar motivul pentru care se fac si se dau Legile! Doamne cat de aberat mai gandesti? Tu chiar nu esti capabil sa sintetizezi nicio informatie? de iei asa "mura in gura" a proasta tot ce spun niste sarlatani prin biserici? Ce dracul ai ramas cu noroi in creier de la creatie ca vad ca nu prea-ti functioneaza logica?
3 Isus nu este Mantuitor (ci doar INVATATOR), si asta nu o spun eu ci o spune chiar Dumnezeu in Isaia 43:11, Isus a venit sa intareasca Legea prin invataturile si pildele sale ca prin aceste invataturi sa ajute lumea sa obtina Mantuirea de la Dumnezeu, pentru ca Dumnezeu este singurul Mantuitor, pricepi mai logica de tip Tonta?
4 Ce vorbesti? adica tu vrei sa ne convingi pe noi ca Dumnezeu era prost si nu perfectiune intruchipata, si ca a venit un amarat de rabin evreu sa "corecteze" Legile LUI?
Tu chiar realizezi ce enormitati debitezi?

6 Cum sa fie contradictie aparenta din moment ce Isus dorea sa intareasca Legea Torei iar Legea Noua cere incalcarea ei totala, si nu respectarea ei intarita de Isus? Ce dracul ma? nu mai sunteti in stare sa intelegeti nimic dar voi vorbiti de Tonta?

| martzian a răspuns (pentru Dorugar):

Probabil daca voi posta raspunsul pentru a treia oara voi avea un alt set de reactii de la tine... Stii ce e comic? Faptul ca TPU zice: "Dorugar explică (pentru martzian):".

PS: Nu ma asteptam sa pricepi. Am scris pentru ceilalti. happy

| martzian a răspuns (pentru Dorugar):

"Isus nu este Mantuitor (ci doar INVATATOR), si asta nu o spun eu ci o spune chiar Dumnezeu in Isaia 43:11" - Asa zici tu? Hai sa vedem:
"Isa 43:11 Eu, Eu sînt Domnul, şi afară de Mine nu este niciun Mîntuitor!"
Ti-am zis ca nemtii tai nu stiu...

| Dorugar explică (pentru martzian):

Mai degraba m-ai convins ca nu esti in stare sa intelegi nimic!
Acel citat nu are parenteze ci este fara paranteze! Paranteza am pus-o eu ca si explicatie suplimentara ca sa precizez ca Isus nu este Dumnezeu sau Mantuitor ci doar un Invatator, adica Rabin, motiv pentru care ucenicii sai il numeau Rabuni!
In acel verset din Isaia, adica din Tanachul (marsavit cu numele de VT), vorbeste de Dumnezeul Yahwe acela al lui Moise si a lui Abraham, si nu Isus cum aberezi tu.
Iar acel Dumnezeu este si singurul Dumnezeu dar si singurul Mantuitor!
Si pentru cultura ta generala, si ca dovada ca eu am dreptate, chiar numele lui Isus, si anume cel de Yehoshua in traducere inseamna "Yehova este mantuitorul"!
Asa ca nu esti nici tu altceva decat un Tonta, in timp ce nemtii mei sunt primii din Europa in toate domeniile, inclusiv Teologie pro si contra!

| martzian a răspuns (pentru Dorugar):

"Iar acel Dumnezeu este si singurul Dumnezeu dar si singurul Mantuitor!" - Parca pana mai ieri erai ateu. Ai evoluat in bine. happy

| martzian a răspuns (pentru Dorugar):

"In acel verset din Isaia, adica din Tanachul (marsavit cu numele de VT), "vorbeste de Dumnezeul Yahwe acela al lui Moise si a lui Abraham, si nu Isus cum aberezi tu." - Probabil spumele cu care improsti ti-au albit monitorul. Totusi, tu citesti ce scriu partenerii tai de discutie? Si nu te deranjeaza cand ei demonstreaza ca minti? happy

Apropo, de ce ti-ai schimbat numele de Soimos?

| Dorugar explică (pentru martzian):

Sunt ateu si azi si te asigur ca voi fi si maine, doar ca tu esti cam greu de cap si nu pricepi ca eu nu vorbesc "de la mine" ci vorbesc pe baza de argumente si contraargumente din Biblie!
2 Te inseli amarnic cand vorbesti de spume, la mine sunt doar hohote si nu spume pentru ca eu eu doar ma stric de ras cand vad cat de slaba si cat de schioapa este credinta voastra bazata pe irationalitate!
Citesc si ce scriu partenerii mei de discutie, dar asta nici pe departe nu inseamna ca bag in seama stupiditatile pe care acestia le debiteaza

Apropopo, nu te priveste!
Apropo2: oare din ce cauza nu raspunzi niciodata punctual la problemele ridicate de mine si te pierzi in atacuri referitoare la persoana mea?
Nu esti capabil sa o faci...sau ce?

| martzian a răspuns (pentru Dorugar):

"Nu esti capabil sa o faci...sau ce?" Cat de mult ar conta pentru tine? I mean, let's be honest, what's your real motivation for spreading this crap?

| curioasa01 a răspuns:

Isus a zis că a venit să schimbe Legea veche (ilustrată în Vechiul Testament), El fiind Mesia, pe care iudeii îl așteptau. Văzând că Isus trăiește "spartan" și îi îndeamnă și pe alții să fie la fel, și mai mult: îi îndeamnă să ierte dușmanii, L-au respins. Ei încă Îl așteaptă pe Mesia, pe care îi văd ca un om influent, bogat.

Isus a "inventat" creștinismul la Cina de Taină, când s-a instituit sacramentul Preoției. Iar când I-a spus lui Petru că el e piatra pe care El Își va zidi Biserica, a creat și instituția papală.

Creștinismul nu e altceva decât o împletire a acelorași concepte ale tuturor celorlalte mari religii, diferența fiind iubirea necondiționată și renunțarea la sine.

Cei mai mulți adepți ai oricărei religii nu respectă legile ei, pentru că nu-s destul de credincioși, de unde vine lipsa de voință. Isus e Mântuitorul creștinilor pentru că a demonstrat pe pielea Lui ce înseamnă renunțarea la sine și iubirea față de ceilalți - adică principiile creștine.

Hă, îți zic eu că nu-S mulțumiți. Dar presupunem că Ei știu că oamenii sunt proști și trebuiesc tratați cu (prea multă) multă răbdare. Dacă cei mai mulți cred în iertarea necondiționată fără a încerca să schimbe atitudinea greșită, îs tâmpiți de-a dreptul. Ăia or să șadă în Purgator până se "curăță" - din câte știu, Purgatorul e recunoscut doar de Biserica Catolică.

| Dorugar explică (pentru curioasa01):

1 Nu dragut-o! Isus nu a spus asa ceva. Sau daca eu ma insel cumva arata-mi versetul biblic!
2 Chiar daca era Messiah, el nu avea puterea sa schimbe Legea lui Dumnezeu, pentru simplul fapt ca un Messiah este un UNS, al lui Dumnezeu si nu un alt Dumnezeu si cu atat mai putin Dumnezeul!
Fata! Vad ca esti plina de idei prostesti, nu stiu cine ti le-a bagat in cap dar mi-e frica ca si-a batut joc de tine!
3La cina ce-a de taina nu s-a instituit niciun sacrament al preotiei.
4 Cand Isus a spus ca Petru este temelia pe care el isi va construi biserica, el a spus ca il lasa pe Petru in locul sau ca sa mantuiasca oamenii (mai exact sa lege si sa dezlege in cer si pe pamant) dar la acest lucru nu s-a ajuns pentru ca invataturile lui Isus care conduc la mantuire, si pe care Isus le-a dat mai departe Petru, in spetza sub forma de Evanghelia lui Petru, nu au fost acceptata in Biblie, asa ca acele invataturi nu s-au putut transmite mai departe, prin urmare nici mantuirea.
4 Crestinismul este o religie fara Dumnezeu, fiindca a fost stabilita la o sedinta(Conciliu) de niste sarlatani in frunte cu un criminal care se autodenumeste in mod mincinos ca fiind "apostol" desi nu a fost niciodata apostolul lui Isus!
5 Isus nu este el mantuitorul ci invataturile sale pierdute trebuiau sa mantuiasca! Mantuitorul este chiiar Dumnezeu si asta El singur o spune in Isaia 43.11.
5 e crede prostimea este treaba ei, de retinut trebuie sa retii ca Dumnezeu ii judeca dupa Fapte, iar Faptele care nu respecta Legea (Veche)vor fi aspru pedepsite, cu atat mai mult in cazul crestinilor pentru ca ei nu respecta Legea Veche a lui Dumnezeu ci o considera ca fiind un Gunoi (vezi Filipeni 3: 6-8)

| curioasa01 a răspuns (pentru Dorugar):

Domnule Dourugar, concluzia este că toate legile - vechi și noi - îs în fiecare om cu mintea întreagă, iar respectarea lor nu face nimic altceva decât să asigure pacea și fericirea omului.
Nu mă deranjează că religia creștină a fost inventată de o adunătură de scrârnavii, din moment ce nu m-au prejudiciat (desigur, nu putem ignora existența Inchiziției, în toate formele ei, și a martirilor, sacrificați pentru propăvăduirea Bisericii de Scârnavii).
Mai bine lăsăm Biblia să fie interpretată de doar câțiva aleși pentru că este o carte plină de metafore și ambiguități lingvistice. Personal, mă depășește.
Creștinismul învață lucruri bune așa că... fiat!

| Dorugar explică (pentru curioasa01):

Nu draga, n-ai dreptate, Biblia nu este o carte pentru alesi, ci pentru tot norodul. Faptul ca este plina de contradictii si alambicari metaforice si linvistice este din cauza ca scopul ei este acela de a prosti lumea astfel ca preotii sa aiba dreptate si cand zic una si cand zic alta,
Crestinismul ii invata lucruri bune pe oamenii inapoiati care nu inteleg decat de santajul cu maimutoiul supranatural care vede tot ce fac nerozii. In societatile dezvoltate cu sisteme de educatie moderne facute pa baze stiintifice vezi tarile nordice, nu mai este nevoie de educatia prin minciuna si santaj.