| Dorugar a întrebat:

De ar fi sa admitem faptul ca Dumnezeu ar fi avut planuri clare cu Fiul sau, care a venit sa implineasca si sa reformeze Religia Sa, adica cea mozaica, pentru ca aceasta a fost marsavita de casta preoteasca, oare cum pot fi atat de naivi crestinii incat sa creada in naivitatea lor, ca Dumnezeu si-a facut planuri ca sa-si sacrifice propriul fiu pentru o religie noua inventata de un criminal sarlatan, si anume religia crestina care incalca atat Legea lui Dumnezeu cat si invataturile lui Fiului Sau Isus...si nu a avut planuri pentru religia Sa?

15 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

De unde până unde religia lui Dumnezeu ar putea să fie cea mozaică?
O construcție logică fundamentată pe afirmații false este o construcție logică incorectă / falsă.

| Dorugar explică (pentru MMihai):

Ma bucur de faptul ca prin exercitiul tau logic te poti convinge ca tu esti cel care gresesti!
Religia mozaica este acea religie care se bazeaza pe doua fapte deosebite in legatura cu Dumnezeu, odata este Legamantul pe care Abraham (Patriarhul iudeilor)l-a facut cu Dumnezeu, si al doilea eveniment care da legitimitate acestei religii, este faptul ca Moise a primit Legea si poruncile direct de la Dumnezeu, si de aceea religia se numeste Mozaica pentru ca este legata de Moise si de legatura lui cu Divinittea.
Religia crestina este doar o religie facuta "la masa verde" de niste oameni,(un ucigas de crestin si apostolii sai, adica ai bisericii? deci nu vine de la niciun Dumnezeu, pentru ca nu este sufivient sa furi scripturile altei religii ca sa poti fi sigur ca l-ai furat si pe Dumnezeul din ceruri al acelei religii!

| MMihai a răspuns (pentru Dorugar):

Este, numai, opinia ta, dar nu putem spune, decât că existau și religii anterioare, religiei mozaice!

Răspunsul dat de tine, pentru mine, pleacă de la ipoteze logice, relativ incorecte, că eu nu dau 2 bani pe religia mozaică, cu cretinoidicul „ botez al băieților ", în religia respectivă.

| maryus24 a răspuns:

Nu putem sti cum, ca nu am trait in anii aceia. doar daca te-ai documentat din biblie, faptul ca Isus a spus, dupa ce voi pleca eu vor aparea multi care se vor da drept crestini spunand ca ei sunt dumnezeu sau fiul lui dumnezeu cu toate ca ei erau doar pagani, iar uni au crezut si li sau alaturat si in felul acesta sau deschis multe religi culte. s.a.m.d

| Dorugar explică (pentru maryus24):

Minti si faci burtologie!
Isus nu a facut o asemenea afirmatie niciodata pentru ca el n u era crestin si cand a aparut religia crestina el a fost mort de zeci de ani!

| antigoni a răspuns:

Hai pe bune, tu mai citesti Biblia si crezi in Mos Craciun? In secolul asta...pe bune, alea sunt povesti pentru copii pana in 9 ani. Eu am citit Biblia la 11 ani si mi se parea ca este o carte pentru cultura mea generala, in niciun caz nu ma puneam sa dezbat sau sa subanteleg cele scrise acolo, mai bine fac orice altceva, e mai constructiv.

| Dorugar explică (pentru antigoni):

Hi pe bune, sa nu-mi zici ca nu ai inteles intrebarea mea, si ca raspunsul tau plin de cultura generala se refera la ce ai inteles tu din intrebarea mea?

| antigoni a răspuns (pentru Dorugar):

Intrebarea ta e de fapt: Cum pot fi crestinii atat de naivi...etc? Si eu iti spun: chiar nu ai alta treaba pe lumea asta decat sa stai sa te balacaresti in mizeria religiilor? Religie=vrajeala pentru fraieri, indiferent ca sunt ei crestini, mozaici, islamici sau ala vrajeala. DAR daca ar fi sa ma balacaresc in mizeria religiilor si sa intru in creierul unei mainute si sa cred pe bune ca exista Dumnezeu, ca l-a dat pe fiul Sau pentru sacrificiu...NU as crede in veci ca El a murit doar pentru instaurarea unei noi religii, El spune clar : ``Eu nu am venit sa schimb legea, ci sa intaresc ce a spus Tatal Meu``. Isus era evreu, respecta religia mozaica, era circumcis, predica in Templu, dar niciodata nu a adus legi noi sau nu a schimbat ceea ce respecta si credea. Crestinism=o religie care nu are legatura cu Ieshua. Multumit? Gata cu balacaritul pe ziua de ziua de azi.

| Dorugar explică (pentru antigoni):

Daca ai fi citit atent intrebarea mea, sau daca nu erai analfabet structural cum reiese din raspunsurile tale, ai fi inteles ca eu nici nu sunt religios, si nici nu am balacarit vreo religie sau alta, ci am pus o problema de logica care avea scopul sa le deschida ochii acelor naivi care cred in Dumnezei si Mosi Craciuni!
Atata tot!

| antigoni a răspuns (pentru Dorugar):

Toate intrebarile tale sunt legate de religie. Nu cred ca eu sunt ``analfabet structural``, tu pari a nu avea alta treaba si alta ocupatie in viata, cu alte cuvinte ``redus structural``. Altceva nu stii? Aici nu e un site destinat discutiilor despre religie si stii bine la ce te inhamezi atunci cand deschizi subiecte legate de religie: fiecare o tine pe a lui, chiar daca abereaza cu totii si in timpul asta ar fi facut lucruri mai bune. Esti foarte naiv daca ai impresia ca reusesti sa deschizi ochii cuiva, nu faci decat sa cazi in ridicol, toti suntem plictisiti de subiectul religie si mai mult decat asta, cei mai multi sunt crestini, nu te va lua nimeni in seama sau daca o va face, te va lua in deradere sau te injura. Pe mine nu ma intereseaza mizeriile (religiile), doar ma mira cum altii pur si simplu nu au alta treaba decat sa discute despre religie si dogme pe un site ca acesta ...si cum pur si simplu sunt limitati la asta, cu alte cuvinte ``redusi structural``.

| Dorugar explică (pentru antigoni):

1 Persoana mea nu te priveste, daca nu esti pasionat de tema asta, incearca pe temele cu fotbalul si nu mai sta pe aici ca nu te retine nimeni.

| antigoni a răspuns (pentru Dorugar):

Persoana ta nu ma priveste, dar isi da cu parerea la adresa persoanei mele laughing Convenabil, nu? Pui intrebari, ti se raspunde...e simplu. Nu iti place sa fi contrazis sau sa primesti raspunsuri incompatibile cu asteptarile tale, e partea a doua, pe mine nu ma intereseaza deloc. Sper din tot sufletul sa iti gasesti un scop in viata si sa ti se intample ceva interesant, poate asa o lasi mai moale cu intrebarile alea, nu iti spun in nume de rau...iti doresc toate cele bune. happy

| Dorugar explică (pentru antigoni):

Nu ma priveste persoana ta. Daca ti-am raspuns am facut-o doar pentru faptul ca nu ai inteles intrebarea si bateai campii.
Fi sigur ca la varsta mea am gasit deja de mult scopul meu in viata, si deja mi s-au intamplat toate cele mi se puteau intampla, si aici ma refer la cele bune pentru ca de rele nu prea am avut parte pina acum.
Intrebarile mele au ca ca baza si scop ceva ce tu nu ai nivelul sa intelegi, si anume Spiritul Civic intr-o tara care vrea tineri prosti si cu mintile aberate de credinte a proasta, si populatia aberatilor/credinciosilor este de 95% din populkatia Romaniei, ceea ce o face sa fie ultima tara a Europei!
Oare ai nivelul sa intelegi asta?

| numepublic1024 a răspuns:

Da

| Dorugar explică (pentru numepublic1024):

Multumesc ca-mi dai drepate!
Daca raspunsul ar fi fost mai lung, ri-as fi dat fundita, dar asa nu ma lasa TPU-ul!