| Moisie a întrebat:

Tinand cont de faptul ca toti oamenii cand se nasc, se nasca ca oameni liberi, fara nicio religie, credeti ca este corect ca in scoala sau in familie acesti oameni nascuti liberi sa fie prostiti de mici sa-si vanda sufletul pentru a primi in schimb "viata vesnica" in imparatia celui care a fost slavit in bisericile crestine timp de peste 1000 de ani cu numele de L:ucifer, si care in Apoc 1.18 recunoaste ca este Seful Iadului?
Nu credeti ca nici familia si nici scoala nu are dreptul moral sa le impuna copiilor sa-si vanda sufletul Sefului Iadului care isi spune singur Lucifer?

Răspuns Câştigător
| Freeeagle a răspuns:

Foarte buna intrebarea.
Religiile si sectele sunt instrumente de control a plebei.
Credinta in Divin nu are nici o legatura cu nici o institutie religioase sau secta.

15 răspunsuri:
| carsley a răspuns:

Lumea se află într-o mare eroare. Bisericile, conduse de masoni, i-au îndepărtat pe oameni de adevăratele Învăţâturi ale lui Dumnezeu si i-a apropiat de cel rău. Bisericile i-au convins pe oameni că doar prin botez scapă de păcat. Niciun om nu se naste păcătos si niciun om nu este păcătos. De când este un păcat să te nasti?

| DarkAndDreary a răspuns (pentru carsley):

Dar de ce le este impus copiilor o religie? Nu ti se pare nedrept.

| Behonest a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Este gresit daca este vorba de impunere.
Dumnezeu a lasat oameni sa aleaga.

| Moisie explică (pentru carsley):

Ce vorbesti?
Nu stiam ca Masoneria a inventat religia crestina care ii indeparteaza pe oameni de Dumnezeu si ii invata ca Legea lui Dumnezeu este un GUNOI ...sau nu cunosti crestinismul decat din ceea ce ai auzit si nu din ceea ce te-ai documantat?
2 Si din ce cauza crezi tu ca botezul este o spalare cu apa, cand Isus spune ca Botezul se face prin invatatura care te face sa te "nasti de sus" adica sa dobandesti CONSTIINTA, adica ceva ce nu poti dobandi prin baie sau devenind o oaie din turma, pentru ca oile nu8 au constiinta!
3 Nu este un pacat sa te nasti, Pacat este sa ramai prost, adica sa ajungi o oaie din turma si nu un OM cu Constiinta!
Botezul nu te scapa de niciun pacat.
De facate te scapa doar CONSTIINTA care iti dicteaza sa nu faci prostii!

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Behonest):

Atunci de ce parintii decid mereu religia copiilor lor?
Nu ar fi mai corect sa-i lase sa aleaga?

| Behonest a răspuns (pentru DarkAndDreary):

"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
― Albert Einstein

Ma refer la ceea ce gresesc oameni. nu ma refer la Adevarul.

| Moisie explică (pentru DarkAndDreary):

Din cauza ca acest lucru a fost impus de biserica, la inceput prin amenintari cu moartea sau chiar prin ucideri, iar dupa sute de ani de amenintari a devenit deja "traditie" sau "obicei stramosesc".

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Behonest):

Aha. Si care ar fi 'Adevarul' acela?

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Moisie):

Inteleg. Dar tu esti de acord cu asta?

| Moisie explică (pentru DarkAndDreary):

Bineinteles adevarurile care se pot dovedi, cum ar fi de ex. adevarurile produse de Stiinte, si iarasi bineinteles ca nu minciunile botezate in Adevaruri ceresti!

| Moisie explică (pentru DarkAndDreary):

Daca as fi de acord, nu le-as combate!

| anonim_4396 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Parintii decid mereu in locul copiilor pentru ca sunt adulti. Tu ca copil nu ai putere de decizie. Cand devii adult esti liber sa faci ce doresti, sa iti schimbi orientarea religioasa ori sa te debarasezi complet de ea.

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Nu ti se pare mult mai corect sa nu smintesti mintea copilului sub pretexul ca are timp sa isi schimbe orienatarea religioasa?
Sau crezi ca un copil nu are de invatat destule lucruri folositoare in viata si trebuie sa-l smintesti de mic cu povesti pentru idioti?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Moisie):

E vina parintilor tai daca te-au smintit pe tine. Parintii normali nu-si smintesc copiii. Si pe mine m-au botezat parintii fapt pentru care am devenit mebru al bisericii crestin ortodoxe. Dar nu m-au dus cu forta la biserica niciodata, nu m-au pus fortat sa fac rugaciuni, matanii, inchinari. M-au lasat sa aleg singura daca vreau sa fac toate astea sau nu. Si asta fac majoritatea parintilor mai ales in ziua de azi.