| ßirGagaWelch a întrebat:

Topul celor mai ateiste tari vs. topul celor mai religioase (nu neaparat crestine!) tari.

În fruntea celor mai ateiste țări sunt:
1.China – 47% ateiști convinși
2. Japonia – 31%
3. Cehia – 30%
4.Franța – 29%
5.Coreea de Sud – 15%
6.Germania -15%
7. Olanda – 14%
8.Austria – 10%
9.Islanda – 10%
10.Australia – 10%

În topul celor mai religioase țări din lume sunt:
1.Ghana
2.Nigeria
3.Armenia
4.Fiji
5.Macedonia
6.Romania
7.Iraq
8.Kenya
9.Peru
10.Brazilia

PARERI! cum vi se pare topul tarilor atee fata de cel al tarilor religioase.

P.S.: GIGI Becali: " Suntem pe primul loc în Europa la biserici, celelalte lucruri n-au nicio valoare." - mi se pare ca se potriveste cu subiectul pe care-l abordez eu...

28 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

Ce relevanta are un citat de-a lui Becali?
E ca si cum ti-ai boicota intrebarea.
Topul ala, adevarat sau fals, a fost definitiv bagatelizat prin PS.-ul de la coada.

| Nucreeed a răspuns:

Topul meu al tarilor cu cei mai multi atei este cam asa...

Cehia
Suedia
Danemarca
Austria
Franta
Norvegia
Australia
Japonia

| RAY a răspuns:

Suedia
norvergia
cum ai putut sa uiti de ele

| Mădă0611 a răspuns:

Noi oricum suntem considerati ca facand parte din lumea a 3-a. Partea buna e ca odata si odata o sa invete toti analfabetii sa scrie si sa citeasca, pentru ca informatie exista, peste cativa ani bunicii si parintii indoctrinati n-o sa mai existe, asa ca sper sa inceapa sa isi foloseasca neuronii, pana nu li se atrofiaza creierul, iar un creier activ inseamna curiozitate, analiza, logica, realitate.

| sublime89 a răspuns (pentru Mădă0611):

Ma tem ca pana sa moara parintii si bunicii indoctrinati, o sa spele pe creier suficienti copii incat sa ramanem in continuare la coada Europei la capitolul asta. Mai bine tot va fi, dar nu stiu daca suficient. Vezi si aici pe TPU cati copii terorizati de religie sunt.

| Mădă0611 a răspuns (pentru sublime89):

Pai din copiii aia, unii se trezesc. Din copiii celor ramasi indoctrinati, unii o sa se trezeasca, si tot asa.
E greu sa se trezeasca pentru ca le e lene sa gandeasca. Ia uite cate tampenii pe minut spune asta: http://www.youtube.com/watch?v=zjlRNtxnlpM&feature=youtu.be Si e doar un filmulet, sunt mult mai multe, dar asta mi l-a dat cineva pe aici.

| sublime89 a răspuns (pentru Mădă0611):

Da, sa speram. Cel putin asa ar fi normal sa se intample. Ma gandesc si eu ca in lumea asta din ce in ce mai mica, in care informatia circula instantaneu si peste tot, stiinta si ratiunea o sa aiba foarte mult de castigat. Internetul ajuta foarte mult, daca stii sa-l folosesti. Si inevitabil o sa scoatem si noi capul la suprafata incet.

Da, clipuri din astea sunt mai mult decat penibile. Eu nu le iau in serios, si nu-mi pierd mai mult de 5 minute uitandu-ma la ele. E destul cat sa ma satur laughing

Răspuns utilizator avertizat
| sublime89 a răspuns:

Da, e clar ca religia prospera acolo unde este saracie. Nu doar pentru ca are un mesaj de speranta pentru oamenii saraci, dar in tarile mai putin dezvoltate si accesul la o educatie de calitate este foarte redus.

Suedia nu e intre primele 10? eu stiam ca e chiar prima, in Europa cel putin, la numarul de atei.

Răspuns utilizator avertizat
| sublime89 a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Da, si ce e mai interesant e ca in topul asta, in afara de China, celelalte tari nu sunt comuniste. Deci oamenii au ales sa fie atei ei singuri, fara sa fie fortati. Si asta in urma calitatii bune a educatiei pe care au primit-o.

Răspuns utilizator avertizat
| sublime89 a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Da, asa e. E o mare rusine pentru Romania ca se afla in topul asta. Suntem singura tara din UE de acolo. Putem zice linistit ca noi suntem primii prosti ai Europei cum ar veni. E chiar pacat.

rolling on the floor n-am mai vazut clipul asta. Da, chiar e penibil. Evul Mediu in actiune in secolul 21. Dar la noi nu ma mai mira nimic.

| Mădă0611 a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Aolo! laughing
Deci da. E logic. Am trait in minciuna pana acum, noroc cu omul lui dumnezeu. Fii atent, cand mergi cu trenul, de fapt nu merge trenul, ca tu stai pe loc, nu? Sau ti se misca ceva sub picioare? Nu. E cineva in spatele trenului care trage pamantul asa ca o funie, astfel tu ajungi la destinatie.

| kira30 a răspuns (pentru sublime89):

Pentru ca bogatii (nu toti) l-au respins pe Dumnezeu in favoarea averilor, El a decis sa vina pentru saraci (in primul rand) si asupriti.

Răspuns utilizator avertizat
| sublime89 a răspuns (pentru kira30):

In tarile bogate au o educatie mai buna, de aia au respins religia. Pe cand tarile sarace ce educatie au? nici nu-si permit multi sa mearga la scoala. Nu-mi spune ca africanii stiu mai bine cum sta treaba cu religia si stiinta decat europenii de exemplu.

| Exilee a răspuns:

Si?
NU cred ca e din cauza conceptiilor religioase, ci din cauza lenei. Eu cunosc si atei ce lucreaza in domeniul stiintei, dar putem lucra in armonie.Asa ca, premisa de la care ai plecat este gresita, iar clasamentele facute nu au niciun scop.

Daca tratezi totul cu seriotizate si munca multa, sigur ca vei merge bine din toate pucntele de vedere, indiferent de faptul ca esti ateu, respectiv crestin.

Răspuns utilizator avertizat
| Exilee a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Eu nu sunt teolog si nici nu ma pricep la economie, dar de vina sunt hotii, marionetele care sunt la putere si care executa ordinele altora. (unor oameni ce detin puterea sa-i conduca pe toti din umbra)

| Miauti a răspuns:

Tari bogate vs tari sarace. cea ce inseamna ca cele bogate au acces la educatie (ma refer la populatie)

| Buresbista123 a răspuns:

E fals topul cu tarile ateiste,lipsesc din top Suedia, Norvegia, Danemarca si Finlanda, in general tarile nordice is majoritar ateiste, bine au o mare problema acum din ce am vazut sunt invadate de musulmani la greu...Parea mea e clara-cu cat omul isi foloseste capul, gandeste de unul singur, isi pune intrebari, isi foloseste ratiunea si nu astepata sa fie hranit cu spiritualitate dintr-o carticica sa de catre popa cu atat si societatea din care face parte e mai deschisa...din toate punctele de vedere

Răspuns utilizator avertizat
| Buresbista123 a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Ma gandesc cand am vazut Brazilia in top la statuia aia a lui Isus din Rio... tare greu o sa scape ei de religii, e clar cu cat ai acces la informatii, la educatie, cu cat esti dispus sa nu zici beee si sa zici lasa ca pana la urma e ok sa accept si ca nu stiu foarte multe pe lumea asta, cu atat iti vei deschide orizonturile, gandirea ta nu va fi blocata intr un punct fix si prost.Romania e departe de civilizatie, daca dupa 90 s-au construit de 5 ori mai multe biserici decat scoli iti dai seama...noi cei care gandim rational si traim in realitate trebuie sa facem eforturi sa i trezim si pe altii, nu prea am vazut sincer vreun ateu pe la tv sau pe la radio, sau sa fie prezentate documentare de genul asta pe la tv

| Nucreeed a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Uite aici un video cu un alt preot care le'o zice la creationisti:))

http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=uYQuvwQ4y-k&feature=fvwp

| Mikhtarian a răspuns:

Primul top,este plin de tot felul de secte + stiinta e la un nivel in care.ea a creeat totul.
Sunt mandru ca sunt roman,pentru ca suntem o tara crestina ortodoxa,cu frumuseti neimaginabile,biserici,manastiri, E o Romanie cu credinta puternica, mare,
Devastata, controlata prin televizoare,
Manipulata, oprimata, calcata-n picioare
De masonerie, clasa conducatoare.
De aceea suntem feriti de catastrofe naturale si razboaie, ne mai iarta si Dumnezeu, nu vedeti?!? Coreea de Sud e intruna amenintata de nebunul ala, in China 99% din populatie moare de foame.

| Buresbista123 a răspuns (pentru Mikhtarian):

Ce treaba are stiinta cu diferite secte gogule? stiinta ti a dat calculatorul de pe care scrii, sectele exista de cand haul si buzaul, cu mult inainte de secolul 20, de fapt cam de cand s-au inventat religiile cam atunci au aparut si sectantii,tara ta nu crestina ci cretina. Daca faptul ca avem biserici e o frumusete e grav, la noi mor copiii prin spitale si suntem analfabetii Europei dar primii la biserici, pai sa aoba popii Mertan si vila ca de au mare nevoie de asa ceva, ce ar crede Dz despre ei daca ar fi saraci, sau lumea daca ei n ar avea pe caput tone de diamante si aur?
Iar la partea cu dezastre naturla eu zic sa ti dai 2 palme!

Răspuns utilizator avertizat