| Serenade a întrebat:

"Tot ce se vede este demn de a fi urât, de aici pleacă avantajele lui Dumnezeu." Emil Cioran
Totusi daca il bagam pe Dumnezeu intr-o carte(fiindca sunteti crestin am sa zic biblia), este greu sa nu il urasti pentru ca ii vezi caraterul lui ticalos demn de tot dispretul nostru. Oare exista crestin care sa il urasca si el pe zeul malefic din biblie sau se regasesc in mizeria si nedreptatile faptelor lui?

21 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Dacă vrei un răspuns util și folositor ție, reformulează întrebarea în limbaj natural și nu criptic și fără Emil Cioran!

| cristi202 a răspuns:

Caracter ticalos sau drept? Crezi ca tu esti mai drept decit Dumnezeu? Daca ai vreo idee de dreptate, aceasta iti vine de la El, pentru ca esti creat asemenea Lui. A, e usor sa zici ca e nedrept ca un om sa aiba un accident grav, fara a sti ca in spatele accidentului se afla o fapta urita a acelui om, sa zicem un furt. Tu vezi doar efectul pacatelor oamenilor, fara a vedea cel mai adesea cauza. Priveste (daca poti!) la intreaga realitate, si atunci vei intelege ca de fapt Dumnezeu e drept. Iar cind citesti Biblia fa la fel, nu te uita doar la lucrurile care iti plac sau convin, ci la Biblie ca intreg. Daca vei face asa, vei gasi explicatia pentru comportamentul dur al lui Dumnezeu: pacatele oamenilor. Desigur ca avem o problema - daca consider omul a fi bun, atunci intr-adevar Dumnezeu e nedrept, insa e destul sa fi realist si sa privesti in jur la cite rautati fac oamenii zi de zi, si vei intelege ca omul e de fapt rau, si Dumnezeu e drept.

| RAY a răspuns:

Dialogurile cu crestini sunt o pierdere de timp ei l-au inlocuit pe dumnezau cu isus, vt a expirat intelegeti, ipocrizie pe fata dar tot ei se iau de ateii ca sunt imorali

| rocco09 a răspuns:

N-am vazut nimic mai malefic decat "zeii" nostri atei de pe pamant care cereau plecaciuni cu sabia deasupra capului! Hitler Lenin Stalin Ceausescu, Mao, Kim jong il.Te strange in spate doar imaginile care iti vin in minte cand le rostesti numele Din 2 "rai" prefer pe cel mai bun!

| Thunderstruck a răspuns (pentru rocco09):

Hitler era crestin, just sayin'. Oricu', Stalin si gasca erau atei pentru ca ei se considerau niste zei.Nicio tabara nu e mai breaza, ambele au antecedente, dar s-a mai zis, religia nu conteaza, ci omul.

| RAY a răspuns (pentru rocco09):

las ca si biserica catolica a facut multe crime in numele crestinismului numai tot baga pe Lenin Stalin Ceausescu, apropo hitler era catolic fanatic religios, ce tot te iei de ceausescu facem pariu ca daca ar fi sa aleaga intre tine si el 99% lar alege pe el, omul acela a fost geniul carpatilor in timp ce tu ce esti un copil si atata tot un nimic

| rocco09 a răspuns (pentru RAY):

A pomenit cineva de vreo biserica? Era vorba de Dumnezeul bibliei! Apropo de unde ai scos-o cu Hitler catolic? Cine ti-a cerut parerea despre mine, sau pe cine crezi ca intereseaza?

| RAY a răspuns (pentru rocco09):

Ai spus ca ateii sunt precum stalin, lenin etc adica niste criminali isi aduc aminte ca biserica sia castigat adepti si avere prin sange dar sa uitam nu ce nu isi convine, http://www.youtube.com/watch?v=exoVhCuszOM

| rocco09 a răspuns (pentru RAY):

Nu am spus ca ateii sunt precum stalin, am incercat sa spun doar ca un ateu pe scaunul lui stalin ar proceda ca stalin! Si in mare parte istoria imi da dreptate!
Deaceea as prefera un suveran "malefic" precum Dumnezeu decat unul precum stalin!
Cat despre biserica nu ma intereseaza nici ce face nici daca se imbogateste sau saraceste atata timp cat nu contribui activ la asta la fel cum nu ma intereseaza cum s-a imbogatit tiriac! Sunt responsabil doar pe faptele mele cum fiecare papa, preot, cler e responsabil pe faptele lui!

| RAY a răspuns (pentru rocco09):

Dumneazau a omorat si el multi oamenii in vt e si el un criminal, putem diferentia 2 criminali nu cred eu unu as prefera pe tron pe nimeni si prin alegere democratica sa fie pe tron

| rocco09 a răspuns (pentru RAY):

Si democratia ucide! Majoritatea tarilor democrate au pedeapsa capitala!
Apropo, daca ai fi judecator si in fata ta ar fi fost adus un om care si-ar fi ars de viu propriul bebelus pentru un motiv oarecare ce pedeapsa i-ai da?

| RAY a răspuns (pentru rocco09):

Parerea mea personala este viata pentru viata, daca tu imi omori pe cineva drag eu te voi ucide, las ucide, acel bebe ar fi avut un viitor in fata, cel mai important lucru din univers e viata desi multi nu pun pret pe ea din pacate

| rocco09 a răspuns (pentru RAY):

Ei bine asta era modul de a fi al popoarelor pagane gasite de israel cand s-au intors din egipt si despre care Dumnezeu a zis sa fie sterse de pe pamant! (vezi ce ritualuri aveau) Dumnezeu a considerat ca sunt cancer pentru societate si irecuperabile, si sa-i crute pe noii veniti de a cadea in aceeasi panta! In rest foarte multe razboaie au fost patriotice ale natiunii israel! Acuma n-o fac pe-a aparatorul Lui, ca nici nu ar avea nevoie, eu traiesc dupa 2000 intr-o totala alta societate, privesc cu alti ochi problema, nu stiu daca se impuneau masurile respective, dar le iau ca atare!

| CristiB93 a răspuns (pentru RAY):

Tu esti adeptul legii talionului, ochi pentru ochi si dinte pentru dinte?

| RAY a răspuns (pentru CristiB93):

Da

| CristiB93 a răspuns (pentru RAY):

De ce crezi ca e bine sa fi asa?

| RAY a răspuns (pentru CristiB93):

Daca un om ucide mai merita sa traiasca?

| CristiB93 a răspuns (pentru RAY):

Merita! de unde sti tu ca acelui om nu-i va parea rau pentru ce a facut? Crezi ca daca ii pare rau si se caieste pentru ce a facut nu mai merita sa fie iertat?

| RAY a răspuns (pentru CristiB93):

Bine atunci sa eliberam toti criminali sa mai omoare ca asa spui tu

| CristiB93 a răspuns (pentru RAY):

Cand am spus eu sa-i eliberam? chiar daca le pare rau asta nu inseamna ca trebuie eliberati, ei trebuie sa isi faca pedeapsa si abia apoi eliberati, eu am spus doar ca nu trebuie omorati, atat, nu te pripii sa intelegi prostii.

| Kosuchin a răspuns (pentru CristiB93):

Nuh uh, asta nu-i ok. Exista exceptii dar odata ce omori pe cineva cred ca iti cam pierzi si tu dreptul de a trai.Si-apoi, de ce sa se mai cheltuie bani pentru a intretine crminalul in inchisoare?