| Dorugar a întrebat:

Tot ma intreb: Daca Dumnezeu a dat oamenilor o lege pe care cere sa o respectam, Lege numita in mod mincinos Vechiul Testament, oare din ce cauza credinciosii adevarati nu urmeaza Legea lui Dumnezeu si nici Religia data de Dumnezeu oamenilor prin Moise?
Este Legea Noua a Dumnezeului veacului acesta (numit si Satana) mai atragatoare decat Legea lui Dumnezeu data in Deuteronom?
Oare prin ce vi se pare mai atragatoare Legea Noua a Dumnezeului veacului acesta?
Vreau raspunsuri la obiect si nu atacuri la persoana!

2 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Evident ambele-s bullshituri, numai ca, era nevoie de o schimbare la vremea aia pentru a le scoate evreilor din cap gargaunii cu "poporul ales".
Asta, a doua, e mai "universala", si drept urmare se poate folosi mai bine in scopul manipularii mai multor oameni, cu beneficiile evidente ce decurg de aici, adica putere, influenta si bani.
Una peste alta chiar avea nevoie de un "facelift", de un update, ca sa reziste si sa poata fi imprastiata.

| Dorugar explică (pentru Holiday):

Scopul pentru care s-a introdus in Biblie numai anumite evanghelii, nu era acela de a scoate din capul evreilor gargaunii cu poporul ales, ci acela de a face din Biblie si religia crestina un instrument politic de conducere, manipulare, amagire, spionare si belire materiala a maselor.