| Dorugar a întrebat:

Cunoscand fiind faptul ca Biblia se compune din Legea "veche" numita si Vechiul Testament si Legea noua numita si Noul Testament si daca legam aceasta realitate cu faptul ca in Biblie pe langa Dumnezeu Creatorul il mai avem ca "dumnezeu" pe Fiul acestuia pe care EL Creatorul nu-L recunoaste explicit niciodata, dar care este slavit ca Dumnezeu de toti crestinii!
Asa ca va intreb:
Cine este Dumnezeul Vecului Acesta, numit si Satana,... tinand cont de faptul ca Dumnezeu Creatorul este Dumnezeul vesniciei?
Manastire intr-un picior, ghici cine e Satana?

7 răspunsuri:
| lidiacengher a răspuns:

Creatură spirituală şi principalul vrăjmaş al lui Dumnezeu şi al tuturor celor ce i se închină adevăratului Dumnezeu. A fost numit Satan pentru că a devenit un împotrivitor al lui. Satan mai este cunoscut şi ca Diavolul, pentru că este cel mai mare calomniator al lui Dumnezeu. Satan este descris ca fiind şarpele cel vechi, bineînţeles pentru că în Eden s-a folosit de un şarpe ca să o amăgească pe Eva; de aceea, cuvântul „şarpe" a devenit sinonim cu „amăgitor". În cartea Revelaţia, Satan este simbolizat de un balaur care devorează.

| Dorugar explică (pentru lidiacengher):

Asa este exact cum zici! Dar Satana este numit si Potrivnicul lui Dumnezeu, si ce sa vezi Christos a desfintat Legea lui Dumnezeu numita Torah si a inlocuit-o ca un adevarat Potrivnic cu Legea sa de creatura scrisa de niste creaturi care au avut putere si stapanire peste Draci asa cum recunoaste si Evanghelistii Luca si Matei de ex. in Luca 9:1!
Asa ca nu trebuie sa ne miram ca aceasta creatura potrivnica se recunoaste singur in Apoc 22.16 ca este Steaua senina a Dimineti, adica Luceafarul care tradus in limba Bibliei Vulgata se traduce cu LUCIFER, fara sa mai adaugam ca Tatal ceresc il numeste pe acest Lucifer ca fiind DIAVOLUL de ex. in Apoc 12:12, si l-a arunvat dupa "inviere" in IAD, unde acesta se recunoaste ca in Apoc 1:18 ca este Seful cheilor Iadului!
Asa ca tot ce ai zis tu este adevarat, doar ca trebuie sa faci si conexiunile mentale ca sa dai raspunsul corect la intrebare!
Drept ajutor iti dau versetul din Biblie din 2 Tesaloniceni 2:4 Potrivnicul, care se înalţă mai presus de tot ce se numeşte "Dumnezeu", sau de ce este vrednic de închinare s-a aşezat în Templul lui Dumnezeu, dându-se drept Dumnezeu.

| lidiacengher a răspuns (pentru Dorugar):

Mi-e greu sa ma obisnuiesc cu cuvinte ca potrivnic, eu folosesc o traducere a bibliei revizuita, tiparita in 2006 cu cuvinte mult mai usor de inteles

| Dorugar explică (pentru lidiacengher):

Foarte bine faci, important este sa realizezi cine este acel "potrivnic" care a desfintat legea lui Dumnezeu si a inlocuit-o cu Legea sa Noua, numita Noul testament si care creatura fiind este slavit in biserica crestina chiar mai sus decat Creatorul!

| lidiacengher a răspuns (pentru Dorugar):

Da,nu zic ca nu cu privire la satan el ste conducatorul acestei lumi'el cat despre biblie o studiez din 2004 nu am gasit am dovezi ca biblia nu ar fi inspirata de dzeu

| Dorugar explică (pentru lidiacengher):

Pai probabil ca nu ai studiat-o cu mintea deschisa!
Daca incercai sa cerni textul cu sita ratiunii ai fi aflat ca Biblia NU este o scriptura a crestinilor si nici nu se adreseaza crestinilor. Asta din cauya ca Tanachul in grteaca Septuaginta, a fost scrisa de rabini pentru credinciosii de relegie mozaica, religie din care s-a desprins SECTA NAZARITEANULUI!
Asa ca Isus NU a fost crestin, nu a propovaduit crestinismul si nici nu a adresat vreun singur cuvant crestinilor, grav(pentru crestini) este faptul ca absolut nici unul dintr eApostolii sai NU a fost crestin si nici nu a propovaduit ceva pentru crestini, nici macar evangheliile!
Asa ca nu confunda borcanele ca gresesti rau de tot! Ar fi trebuit sa-ti dai seama ca esti pe cale gresita, deja cand ai fi incercat sa traduci cuvantul Deuteronom care in original este Eleh ha-Devarim sau („Aici este Cuvantul") bineinteles al lui Dumnezeu. In rest tot Tanachul (denumit mincinos V.T.) este considerat Scriere Rabinica. Asa ca dovada este foarte usor de gasit mai ales daca caiti sa te informezi temeinic.
Dar totusi recunosc ca ai si ceva dreptate si anume aceea ca Dumnezeul Veacului Acesta a inspirat FURTUL scripturilor religiei mozaice, pentru ca Creatorul nu putea inspira asta pentru ca EL a inspirat lui Moise Deuteronomul!

| Dorugar explică (pentru lidiacengher):

Mai trebuie sa intelegi ca "conducatorul" acestei lumi este slavit in biserici deasupra Creatorului desi el "conducatorul" acestei lumi, este o creatura, si asta va ramane in veci chiar daca crestinii il slavesc in bisericile lor ca fiind"dumnezeul"!