| anonim_4396 a întrebat:

Toti cei care nu sunt ortodocsi si au alta dogma decat cea ortodoxa,vreau sa imi raspunda la urmatoarea intrebare. Apoi voi mai pune o intrebare care se leaga tot de asta, la care din nou o sa vreau sa imi raspundeti toti cei care a-ti raspuns la prima ( adica la aceasta )

Daca Domnul Iisus vi s-ar arata intr-o zi sub forma unui om (pentru ca noi din cauza pacatelor nu il putem vedea in toata slava Lui.). si a-ti fi incredintati ca el este Domnul Iisus 100 % v-ati inchina acelei aratari a Domnului?

Cei care imi raspundeti la aceasta intrebare sa imi raspundeti si la adoua care o voi pune!

26 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Unu, nu toate religile crestine au dogme.
Doi, daca s-ar arata cineva intr-o viziune, ia-si pune niste intrebari ca sa ma conving ca este cine spune, apoi voi actiona in functie de raspunsuri. Daca s-ar arata sub forma umana, pe strada sau in alte locatii SIGUR NU ESTE cine spune ci satana deoarece Domnul Isus este acum la tronul lui Dumnezeu (Tatal), in cer.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns:

Eu nu am indoieli ca Isus a existat. Ma indoiesc ca el ar fi Dumnezeu. Asa ca daca mi se arata si nu poate demonstra ca e Dumnezeu, a pierdut partida.

| Thunder a răspuns:

Cum nu am nicio dogma, imi permit sa pun eu intrebari. Poti sa imi comentezi si mie urmatoarea fraza: "Daca Domnul Iisus vi s-ar arata intr-o zi sub forma unui om (pentru ca noi din cauza pacatelor nu il putem vedea in toata slava Lui.)"?

De unde ai scos aceasta, cum sa-i spun..idee? De unde si pana unde oamenii nu il pot vedea pe Iisus decat sub forma de om? Iar daca ar aparea sub "adevarata" lui forma, adica cea plina de slava, cum ar arata? Poti sa imi descrii cu ale tale cuvinte?

Răspuns utilizator avertizat
| Thunder a răspuns (pentru GalinaBlanca):

Ok. Atunci cine ma asigura pe mine ca acel om care ar "cobora" pe pamant este Iisus daca fiinta lui D-zeu este mai presus de ceea ce putem percepe noi pacatosii?

| anonim_4396 explică (pentru GalinaBlanca):

"fiinta lui Dumnezeu este inaccesibila oriacrei minti"... Am o intrebare foarte simpla : zeul tau este atotputernic?

Daca raspunsul tau este "Da", atunci afirmatia ta este eronata. Daca este atotputernic poate face in asa fel incat fiinta lui aia minunabila sa fie accesibila tuturor. Daca este atotputernic se poate arata personal tuturor si poate sa ofere dovezi clare pentru existenta lui. Daca este cu adevarat un zeu bun/iubitor atunci vrea si chiar ofera acele dovezi. Capisi?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru GalinaBlanca):

"pentru ca nu meritam"... pentru mine, o asemenea afirmatie nu reprezinta decat o scuza penibila. Daca este cu adevarat atotputernic, bun si iubitor atunci o face. De ce? Pai e simplu, pentru ca ar opri toate razboaiele religioase. Asta cred ca si tie ti se pare un motiv suficient de bun pentru a se arata. A zis cineva "daca poti face un bine si nu il faci comiti un pacat". Pe acelasi model de logica, din moment ce dumnezeu poate sa opreasca toate acele crime inutile dar decide sa nu o faca el personal comite un pacat. El este responsabil pentru moartea inutila a multor oameni.

"si peste cei care nu il accepta"... realizezi ca ce ai zis acum se aplica si altor zei nu? Il accepti pe Odin? Dar pe Bagon? Dar pe dragonul invizibil de la mine din camera? Dar pe Zeus? Pe Hanuman? Pe Zambrozie? ...etc, lista poate continua, sunt miliarde. Ei bine, ei sunt zei si peste tine chiar daca nu ii accepti si sunt la fel de reali ca al tau.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru GalinaBlanca):

"mandria luciferica"... clar, eu.
"nu esti nimeni ca sa judeci cu atat mai mult deciziile Domnului"... aici gresesti. Am tot dreptul sa judec deciziile zeului tau fie ca iti place fie ca nu. Daca zeului tau nu-i convine sa vina personal sa-mi zica.

A 2-a parte a raspunsului tau intra la categoria "pure bullshit" si nu merita sa-mi pierd timpul oferind un raspuns. Tot ce zici tu tine de favoritism. Nu ai absolut nici o dovada pentru zeul tau si esti constienta de faptul ca el este la fel de real precum zeii altora (adica deloc) dar alegi respingi si sa ignori partea asta. Doar pentru ca tu vrei ca zeul tau sa fie mai special sau real nu inseamna ca el chiar este asa.

| usuk a răspuns:

Mie personal imi miroase a capcana>lol.dar sunt interesat in cea de a 2 intr.deci nu, nu as faceo>in biblie scrie clar ca atunci cand va reveni va reveni sa judece vii si mortii.asa ca intrebarea ta e gresita inca de la inceput deoarece el a fost dj p pamant sub forma umana. daca problema s-ar fi pus cu 2000 de ani in urma da.as fi facut-o.

Răspuns utilizator avertizat
| Dandanache a răspuns (pentru usuk):

Acum 2000 de ani nu erai crestin si nu aveai constiinta ca vei deveni crestin. Transpunerea ta e pur empatica, ca intr-o carte, unde iti imaginezi cum ai fi reactionat tu in pielea personajului.

Răspuns utilizator avertizat
| usuk a răspuns (pentru Dandanache):

Dc nu eram crestin? ai vreo idee cine sunt eu? poate eram sau poate nu, nu esti in masura sa spui asta deoarece nu ma cunosti si nu sti ce cred.si da. evident ca transpunerea e una e empatica dat fiind ca traiesc in prezent.lol

| usuk a răspuns (pentru GalinaBlanca):

Ce gandire mizera mai e si asta? ce incerci sa faci aici? u macar te uiti la tine? cine esti u de fapt? si daca sa zicem as fi eu acel "pocait"(termen pe care-l consider jignitor)care ar fi intrebarea? ce incerci sa demonstrezi?

| Dandanache a răspuns (pentru usuk):

Nu era personala observatia, Sherlock. Nu avea legatura cu cine esti sau la ce scoala mergi. E vorba de orice natarau care se transpune post-factum in situatia de erou de razboi. Daca eram eu pe front, le aratam eu nemtilor, chipurile. Cum ar putea efectiv cineva sa stie ce ar fi ales sa faca sau sa creada daca ar fi trait acum 2000 de ani, avand in vedere ca nu are constiinta faptului deja implinit?

| usuk a răspuns (pentru Dandanache):

Simplu "sherlock". daca cineva ajunge sa se cunoasca indeajuns de bine atunci acela poate sti foarte bine ce ar fi facut si ce nu ar fi facut.gandestete.daca esti un om caruia ii plac banii(exagerat) evident ca transpus intro alta epoca tiar fi placut la fel de mult.nu conteaza in ce timp te afli>tu esti la fel. sper ca m-am facut inteleshappy

| Dandanache a răspuns (pentru usuk):

Imi place cum gandesti, poate ca ai dreptate. Eu sunt un om caruia ii plac placerile carnale si toata viata am umblat dupa femei. Daca m-as transpune langa mama ta acum 10-15 ani, sigur ai fi fost fiul meu.

Si acum, pe un ton serios, omul este produsul societatii si al spiritului epocii (zeitgeist). Noi suntem crestini pentru ca ne-am nascut intr-o tara crestina si am fost expus formarii crestine. Ne formam prin experinta, nu prin anticipare. Acum 2000 de ani, am fi apartinut altui univers social si cultural, am fi avut alte experiente de viata, alta educatie

| usuk a răspuns (pentru Dandanache):

Cine stie? poate ca da, poate ca nu..chiar si asa si mie imi place cum gandesti.nestiind ce sa mai spui alegi sa ma insulti intr-un mod indirect. evident nimeni nu poate spune ca e o insulta dat fiind ca nimeni nu te cunoaste cu adevarat. oricum nu am sa-ti joc jocul.sa ai o zi buna

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Nu.
De ce?
Matei 4:10: "Caci este scris: "Domnului Dumnezeului tau sa te inchini si numai Lui sa-I slujesti."
Marcu 10:18: Isus i-a zis: „De ce mă numeşti bun? Nimeni nu este bun, în afară de unul singur: Dumnezeu.

| CryChristiAN a răspuns:

Nu. De ce?
''Domnului Dumnezeului tau sa te inchini si numai Lui Unuia sa-I slujesti''.

| Serenade a răspuns:

Ce conteaza, ca daca ar fi sa ascultam de toti crestinii, toata lumea o sa sfaraie pe gratarul dracului, dar ce sa mai spunem daca ascultam de toate religiile lumii.