| Anonimul6763 a întrebat:

Crestini dupa evanghelie au aceeasi restrictii ca pocaitii adica nu au voie la petreceri nu se uita pe tel vineri etc si ei tot se boteaza la 18 ani si care e diferenta dintre ele

Răspuns Câştigător
| NuImiPun a răspuns:

1. Nu e pacat sa te uiti la televizor. Dar nu face din asta o obisnuinta. Sa nu ajungi ca in loc sa faci treaba sa te uiti la TV. Sau sa faci treaba repede ca incepe serialul tau.
Daca te uiti seara asa inainte de culcare nu e nimic. Nu trebuie sa pui TV-ul inaintea lui Dumnezeu.
2. Cine spune ca trebuie sa te botezi la 18 ani.
Daca simti ca esti chemat in slujire, ca esti pregatit spiritual ce te impiedica sa te botezezi la 17 ani de exemplu.
In Biblie scrie ca daca crezi din toata inima e destul.
Dar aceasta credinta nu o intelegi cand esti mic de aceea se spune ca la 18 ani.

2 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Exista foarte multe secte fiecare cu gargaunii proprii.
Fiecare secta se crede mai cu mot decat celelalte, iar partea trista este ca nu-si dau seama ca Biblia este doar o carte de povesti.

| AC4S4 a răspuns:

Restrictii? Nu sunt pedepsiti, nu sunt bagati in inchisoare daca fac aceste lucruri. Daca se afla, se discuta cu respectiva persoana daca ramane sau nu in biserica.
Nici ortodocsii "nu au voie" sa traisca in destrabalare. Vorbim despre ortodocsii adevarati, nu de cei cu numele.