| AvalohAlyn a întrebat:

Trebuie sa avem o relatie SPIRITUALA cu Iisus Christos Dumnezeu?

Cine imi poate spune mai multe despre acea comuniune, legamant cu Dumnezeu?

Care sunt principiile ce tin unit legamantul cu Iisus Dumnezeu?

Voi aveti o relatie spirituala cu Iisus Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| BeardedSamurai a răspuns:

Salut, trebuie sa-ti tii mereu legatura cu Dumnezeu, pentru a nu te abate de la comportamentul tau, sa nu faci rau si sa nu te pierzi pe tine, pentru ca el te tine si te ajuta mereu, trebuie sa te rogi la el ca la fiecare pas sa fii protejat, sa nu ti se întâmple rele si sa fii sub pavăză Lui, sa ne ocrotească si sa ne învețe cum sa trăim si ce sa facem.
Sa ai o zi placuta!

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Iliotropion a răspuns:

Expresia asta „legământ cu Dumnezeu", e tipic neoprotestantă observația e făcută de mai mulți evangheliști convertiți la ortodoxie.
Nu cred să scrie în Noul Testament expres treaba asta „legământ cu Dumnezeu".

Unirea cu Hristos o ai de la Botez, apropierea de El însă e cel mai greu lucru pentru că presupune un efort continuu de curățire prin post, rugăciune, milostenie, spovedanie și împărtășanie.
De fapt unirea cu Hristos o iei la împărtășanie de aceea insistă tot mai mulți preoți ca oamenii să se împărtășească mai mult.