| Inferno a întrebat:

Un crestin spune ca a COLABORA cu Dumnezeu inseamna a incerca sa-ti rezolvi singur problemele independent de acesta.
Eu spun ca a COLABORA cu Dumnezeu inseaman a te ruga la acesta.
Cine credeti ca are dreptate si de ce?

Daca opinati ca eu am dreptate ce parere aveti de contextul urmator:
http://www.tpu.ro/......rtatea-ro/

9 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Eu colaborez numai cu Moş Crăciun.batting eyelashes

| lolium a răspuns (pentru NOname):

Pune o vorba buna si pentru mine. ca nu a mai trecut de ceva ani pe acasa

| NOname a răspuns (pentru lolium):

Vezi dacă n-ai fost cuminte?hee hee
Bine, o să-i scriu.

| lolium a răspuns (pentru NOname):

De fapt, cred ca e de vina faptul ca am crescut

| Delmoniko a răspuns:

Premisa gresita. Cum poti "colabora" cu o entitate invizibila, inexistenta si inevitabil subiectiva? O poti doar implora, daca e cazul. Deci "relatia" de colaborare nu-si are rostul. Cele doua parti implicate ar trebui sa aiba ceva de oferit.

| Celcareajuta a răspuns (pentru Delmoniko):

In crestinism Dumnezeu i-a creat pe Adam si Eva, deci logic El ti-a oferit viata pe care o traiesti. Daca traiesti ca un om bun si iti rezolvi problemele pe cai corecte consider ca realizezi o anumita colaborare. Sa te rogi la el sa iti rezolve problemele nu e decat genul de om caruia i se da un deget si vrea toata mana. Ti-a dat viata, traieste-o cum trebuie!winking tin sa mentionez ca sunt agnostic!

| Delmoniko a răspuns (pentru Celcareajuta):

Care crestinism? Al tau? Unde ai auzit asa ceva? Ai citit in biblii, nu? Adam si Eva nu exista, omule. Faci greseli cu duiumul. Ia si citeste carti de LOGICA si nu te mai baga in seama. Pentru o asemenea conversatie e necesar un anumit IQ elementar. Intelegi ce inseamna o greseala de logica? Creierul tau nu functioneaza CORECT. Ii dai inainte cu niste aberatii rusinoase. Nu imi spune ca mi-a dat viata o fiinta imaginara. Vrei sa ma jignesti?

| Celcareajuta a răspuns (pentru Delmoniko):

Daca nu stii care e crestinismul atunci nu stiu de ce te agiti! Biblia e cartea de referinta a crestinismului. In GENEZA, din Biblie (aceasta carte de care ma mir ca nu ai auzit), se mentioneaza cum ca lumea a fost creata de o entitate numita Dumnezeu. Se mai sustine ca Adam si Eva sunt parintii omenirii. Nu stiu ce IQ ai tu daca nu poti sa intelegi ca trebuie sa te pui in perspectiva crestinului pentru a putea dezbate colaborarea cu Dumnezeu. Creierul meu functioneaza foarte corect si nu aberez deloc atunci cand ma pun in pielea unui sectant care face o astfel de afirmatie. Nu ti-am zis ca ti-a dat viata o fiinta imaginara, ti-am zis ca asta afirma religiile monoteiste (deci si crestinismul). Am mai spus la final ca sunt AGNOSTIC tocmai ca sa intelegi ca eu nu sustin aceste afirmatii ale crestinismului. Daca nu stii ce inseamna sa fii agnostic, cauta pe goagle si apoi spune-mi ca gandesc defect. Chiar tu te-ai aruncat cu capul inainte inspre mine fara sa incerci sa intelegi ce am spus. Un om cu IQ ridicat poate sa priveasca din mai multe perspective, nu numai din a lui.

| godge a răspuns:

In ambele puncte de vedere Dumnezeul crestin nu face nimic.