| ƤrÏncessØfƬheShadøws a întrebat:

Un fragment gasit pe un forum ortodox:

Un parinte zicea cam asa: "A venit la mine, la Altar, un om cu multi bani. Mi'a dat o suma foarte mare, spre a repara si scapa de anumite griji ale bisericii. Cu toate ca am simtit multa bucurie, putand rezolva cele dorite, am intrebat mai intai de unde are el banii. Mi'a zis acel om ca ii avea din nu stiu ce afaceri... Dandu'mi seama ca acei bani nu sunt munciti, nici curati si nici binecuvantati de efortul omului credincios, nu i'am mai putut lua. Nu puteam sa lucrez in biserica lui Hristos cu ceva necurat, cu niste bani nemunciti, cu o jertfa ne'placut mirositoare. Ma gandeam ce as fi facut cu ei (bun si bine), insa a fost mai intelept asa. Lui Dumnezeu si dreptatii Lui trebuie sa ii slujim numai cu lucruri curate.

-Ce se intelege de aici? Ca oamenii de afaceri nu fac bani cinstiti.Deci tot ce presupune efort intelectual si nu fizic,inseamna munca necinstita.Ia mai dati-va,măi,astia desteptii jos de la functiile voastre si treceti la sapa,ca faceti numai pacate.
Hai,gata toti oamenii de afaceri,medicii,profesorii,directorii,toti,la sapa.
Ca Biserica va vrea niste oameni fara creier care muncesc ca animalele.

De unde pana unde, e necinstit sa fii om de afaceri? Ce inseamna pentru voi banul castigat cinstit?

14 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Stai liniștit(ă), e doar o excepție (simpatică pe undeva, dar ipocrită și ea).

De regulă, popa îți ia și ultima haină de pe tine, dacă îi permiți.
Pe Becali (și cei asemenea lui) nu cred că l-a întrebat vreun preafericit de unde a luat milioanele donate BOR-ului.

Însăși definiția bisericii o face să fie clădită pe bani murdari - nemunciți, făcuți din escrocherii și nefericirea altora...

| zurick a răspuns:

Taci,draga ca faci nu mai pacate.Munca cinstita e sa fii popa, off nu stii nimic...
Un user de pe TPU spunea ca popa e mai importanta decat medicul deci hai sa nu ne mai contrazicem ca oricum popa are dreptate in orice context.
laughing

| sublime89 a răspuns:

"Oamenii de afaceri, medicii, profesorii, directorii, toti la sapa". Doua cuvinte mi-au trecut prin minte cand am citit asta: "Pol Pot" laughing

| ErrorFound a răspuns:

Sa mor eu, esti mai prost ca preotul. Sau incult, ca nu pot masura inteligenta unei persoane.
Deci esti doar incult.

Cand a spus afaceri necurate, dragul acesta de om(de care imi e mila-preotul) se referea la afaceri la negru, nu la afacerile legale. Poate erau bani furati, poate era mita, poate poate! Poate a facut camatarie, poate trafic de arme, droguri, trafic de persoane, etc, etc.

Acum revizuieste-ti atitudinea fata de toti medicii, dascalii, afaceristii, directorii, inginerii si profesorii integrii.

Răspuns utilizator avertizat
| ErrorFound a răspuns (pentru Isaia):

Da. laughing
Adica vrei sa spui ca toti mafiotii aia din Mexic nu sunt credinciosi? rolling on the floor
Care-si fac biserica privata in curte si se roaga lui dmnizo' sa le iasa smecheriile? laughing

Răspuns utilizator avertizat
| ErrorFound a răspuns (pentru Isaia):

rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor

| Kalla a răspuns:

Lunatici mai sunteti voi ateii! Intai spuneti ca biserica nu ar trebui sa ia bani si cand un preot nu ia bani va plangeti si il criticati? Impusca-te.

| ƤrÏncessØfƬheShadøws explică (pentru Kalla):

Deci Biserica are dreptul sa ia bani doar de la persoanele care se chinuie pentru banii respectivi, si primeste si ultimii lor banuti, dar nu primeste banii de la persoanele care nu au ce face cu banii.

| BlackSulphur a răspuns (pentru Kalla):

Kalla, uite cum sta treaba:
Numeni nu se supara daca biserica primeste donatii. Sa-si dea Nelu' si Gelu' toata averea la biserica, nimanui nu-i pasa. Asta este una. Alta este ca, in acest caz, biserica nu accepta un "dar", o "donatie" doar din cauze nejustificate... Nu este deloc frumos. Mai ales, cand te gandesti ca biserica este doar o institutie de pripas, tot ce face este sa CERSEASCA. De la cine cerseste? De la bugetari, problema este ca nu de la ei direct, ci de la conducere, intrucat o parte considerabila din BANII STATULUI intra in conturile bisericii, si crede-ma, asta este o foarte mare risipa.
"Nu le-ar fi rusine..."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

" Mi'a zis acel om ca ii avea din nu stiu ce afaceri."
Ar putea fi prostitutie, droguri, produse de contrabanda etc.
Tot respectul pentru acel preot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da tu din ce traiesti mai harnicule cu mintea? fiindca daca e munca cinstita nu are de sa-ti fie rusine.ala e banul castigat CINSTIT.de care esti mandru si cand il cheltui il cheltui cu mare grija, sa fie de folos.fiindca e MUNCIT CINSTIT.

| NAdrian a răspuns:

Ai grija sa nu auzi vorba aceea,, Doctore vindeca-te pe tine insuti''.