| SaveTheNature a întrebat:

Un om de stiinta sustine ca moartea nu exista!

http://stirileprotv.ro/......-fapt.html

Argumentele sale nunt non-religioase. Ce parere aveti? Incepe stiinta usor usor sa aporbe religia?

38 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Biblia are intotdeauna dreptate. In Ea este scris ca moartea este trecerea la viata vesnica. Nici o afirmatie din Biblie nu s-a dovedit a fi falsa. Niciodata referirile stiintifice din Biblie nu au trebuit sa fie revizuite pe bazele rezultatelor cercetarilor. Dimpotriva, exista numeroase exemple pentru faptul ca amanuntele stiintifice din Biblie au fost confirmate stiintific de abia la sute de ani dupa scrierea lor.

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

:)) Dar nici ca ar fi adevarata, unde mai pui ca biblia a fost si e mereu modificata, asa ca maine poimaine vezi ca aia de atunci stateau pe facebook si youtube.
http://i.imgur.com/b1tjsh3.jpg asa faceti cu toate si dupa ce stiinta dovedeste ca nu aveti dreptate, scormoniti in biblie si gasiti ceva scris la figurat care spune exact ce a descoperit stiinta.

| Hombre a răspuns (pentru Mădă0611):

1-Nu-ti bate capul, Ema nu stie decat ca biblia are dreptate si atat.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Hombre):

Imi plac discutiile cu ea, si mai sunt cativa crestini care nu jignesc si nu dau ignore cand nu mai au ce sa zica.

| beligan a răspuns (pentru EmaS):

Foarte gresit!
Cum putem,,spune''ca bilia are intotdeauna dreptate?
In biblie ni se descrie clar si cu lux de amanunte,un Dumnezeu gelos,razbunator,instigator la crima,la pruncucidere, si chiar la viol, CUM poate crede un om al sec.XXI in asemenea aberatii?
Fizica quantica ne demonstreaza ca suntem interconectati, ca legatura noastra cu universul nu este doar teorie!
Traim timpuri in schimbare la nivel spiritual si nu numai! Cum ar mai putea crede cineva ca un om ar putea primii sfaturi de la o măgariță? sau ca Dumnezeu este un batran cu plete albe care sta pe un tron de foc precum,, spunea''Daniel in biblie, etc.etc.
http://www.youtube.com/watch?v=IFjLlRYWnlw

| EmaS a răspuns (pentru Mădă0611):

Biblia a fost tradusa din vorbirea veche intr-un limbaj modern, insa niciodata nu s-a modificat esentialul.

| EmaS a răspuns (pentru beligan):

Nu intelegi ca Dumnezeu vorbea prin gura ei? E este Creatorul, poate totul.

| Azµre a răspuns (pentru EmaS):

Are un drac, dacă ar fi avut atâta dreptate se schimbau multe până acum.

| EmaS a răspuns (pentru Azµre):

Nu, ce sa se schimbe? Se implineste ceea ce este scris, traim vremurile din urma.

| Azµre a răspuns (pentru EmaS):

Omul și-o face singur cu mâna lui, nu trebuie să stea la bază, o carte.

| EmaS a răspuns (pentru Azµre):

Nu intamplator aceea Carte este Cuvantul lui Dumnezeu si ea contine mii de profetii care s-au implinit!

| Azµre a răspuns (pentru EmaS):

Mai degrabă cred în profețiile scrise de Rasputin și de Nostradamus, decât de biblie.

| EmaS a răspuns (pentru Azµre):

Biblia este o Carte plina de putere.Ea are putere de vindecare, de transformare. Ea te invata, te calauzeste, te mantuieste.

| Azµre a răspuns (pentru EmaS):

Și gâtește? Dacă nu, atunci degeaba mai are puteri.
Biblia e o minciuna, un ajutor pentru credincioși de a manipula.
Asta e părea mea, fiecare are părerea lui. Fiecare e liber să aleagă și să creadă în ceea ce vrea.

| EmaS a răspuns (pentru Azµre):

Exact. Fiecare alege, insa in urma alegerilor vor veni si consecintele. Sa ai o zi buna!

| 1Mihai1 a răspuns (pentru EmaS):

De unde si pana unde te mantuieste Biblia? happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

S-a modificat si la traducere, si si in rest: http://www.youtube.com/watch?v=mdTjxuqMnXo (15 minute, limba romana). Esentialul e "dumnezeu exista, crede in el sau e bai", deci da, niciodata nu s-a modificat.

| EmaS a răspuns (pentru 1Mihai1):

Romani 1:16,,. Caci mie nu mi-e rusine de Evanghelia lui Hristos; fiindca ea este puterea lui Dumnezeu pentru mantuirea fiecaruia care crede: intai a iudeului, apoi a grecului.''

| EmaS a răspuns (pentru Mădă0611):

Mesajul Bibliei este acelasi peste veacuri. Ea ne vorbeste despre dragostea lui Dumnezeu si ne cheama la pocainta.

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Nimic despre stiinta. Biblia vorbeste si despre ura lui fata de pacat, iar cum oamenii pacatuiesc...

| EmaS a răspuns (pentru Mădă0611):

Dumnezeu uraste pacatul dar iubeste pe pacatos.

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Asta a zis-o nenea Gandhi, parca, ei dumnezeu nu prea iubeste pe pacatos din moment ce iadul exista. Cat de rau ar fi un lucru pentru noi, pentru dumnezeu e infinit de mic, deci pedespsele aspre nu sunt dovada de iubire.

| EmaS a răspuns (pentru Mădă0611):

Ehe! El a daruit pe Fiul Sau care a platit pretul pentru pacatele noastre, El ne cheama sa venim la El, dar multi refuza sa primeasca iertarea lui Dumnezeu.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

"Dumnezeu uraste pacatul dar il iubeste pe pacatos".

" Cronici 15:13~13si oricine nu cauta pe Domnul, Dumnezeul lui Israel, trebuia omorît, fie mic fiemare, fie barbat fie femeie"

Bai voi indoctrinatii numai minciuni spune-ti.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Tu spui numai minciuni, dar vorbesti in necunostinta de cauza. Dumnezeu a platit pretul pentru pacatele oamenilor dar daca ei refuza sa primeasca iertarea, cu ce este Dumnezeu de vina? Plata pacatului este moartea dar darul fara plata a lui Dumnezeu este viata vesnica. ALEGE AZI!

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Spanzurate tu si toti cei care alta vorba nu aveti decat pacatul in cap, ca noi nu vrem sa primim iertarea. Care iertare Leano, tu nu vezi ca esti plecata cu sorcova, ce pacat am eu de tot indrugi balivernele astea?

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Nu am sa ma spanzur, dar o sa te pun la ignore. Imi pare rau ca acum nu am reusit, nu functioneaza aceasta optiune. Dar de indata ce se rezolva defectiunea o sa am grija. La revedere!

| SaveTheNature explică (pentru EmaS):

Nu are rost sa te superi Ema. Mai ales pentru unii.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Pa asa si trebuie sa nu mai functioneze, eu in cine mai trag.winking

| EmaS a răspuns (pentru SaveTheNature):

Ai dreptate. Sa ai o zi minunata!

| William a răspuns:

Stai sa il vezi pe omul asta de stiinta pe patul de moarte, daca nu o sa spuna la rugaciuni de te minunezi.

| Hombre a răspuns:

" Lanza spune ca trupul nostru moare si este distrus, dar constiinta noastra ramane pastrata intr-o sursa de energie de 20 de watti, care se afla in creier."
Sa demonstreze el ca sursa asta electrica de 20 W care o detine creierul se mentine fara a fi alimentata si atunci il cred. Parascovenii, sursa de energie electrica pe care o consuma creierul este produsa de corpul uman in totalitatea lui. Daca corpul a murit sursa de energie nu mai exista. E ca si cum ai spune ca o termocentrala produce curent electric fara sa functioneze.

| nesuferit a răspuns:

Am citit primele 4 randuri, am intalnit cuvantul religie si am inchis.
Omul se teme prea mult de moarte, ca sa accepte ca exista un inceput si un final. Am mai explicat nu sar mai fi nascut atatia oameni daca ar fi existat viata vesnica, voi vedeti biblia plina de dumnezei? e unu singur nu are nevoie sa se inmulteasca

| doctorandus a răspuns:

20 W de energie... jurnalistul ala retardat crede ca energia se masoara in Watti.

| dodicuta a răspuns:

Sa speram.Dar nu ar mai trebui ei sa o aprobe daca toti am crede.

| RAY a răspuns:

1 stiinta nu are nici o legatura cu parerile oamenilor de stiinta cu privire la viata de dupa asa ca nu baga stiinta in asa ceva
2 baza stiintei este metoda stiintifica nu vorbele oamenilor de stiinta
prin metoda stiintifica inca nu sa demonstrat ca ar exista viata de apoi

| Mădă0611 a răspuns:

laughing Dar tu ai inteles ce zice, sau cum vezi stiinta-viata dupa moarte deja se aprind niste beculete si te orbesc, astfel nu mai vezi restul?
Azi a mai pus cineva link-ul, asa ca pun raspunsul meu cu copy-paste:
"Vrajeala partea cu 20 de watti. Imagineaza-ti 2 magneti si legatura dintre ei, ca un fir, no, in momentul in care schimbi unul dintre magneti, chiar daca se atrag, deci apare iar firul ala, nu mai e acelasi fir, asa e si cu constiinta noastra, care e doar energie electrica generata de neuroni, pe care tot ei o folosesc pentru a comunica intre ei, in momentul in care murim, acea energie (legaturile) dispare, dispare constiinta noastra, in rest, "In fiecare univers exista cate o "varianta" posibila a fiintei noastre, care traieste diferit de noi." nu vad cu ce ne-ar incalzi, ca nu suntem noi, nici macar clona ta nu ar gandi ca tine. postat la 8 Aprilie 2013 14:17"

| XoMasquaradeXo a răspuns:

Eu cred ca fizica cuantica are dreptate, moartea este doar o nastere in alt univers, ca dovada sunt cei care au trait NDE(Near Death Experience)si ale caror relatari sunt mult prea multe pentru a putea fi neglijate.