| anonim_4396 a întrebat:

Un preot ortodox poate rămâne necăsătorit toată viata? Eu sunt mai cuminte și timid fata de ceilalți de vârsta mea și am alta mentalitate. Am 19 ani si nu îmi place sa merg în cluburi, petreceri etc. Din aceasta cauza nu ma plac nici fetele și câteodată simt ca am o chemare speciala și ca vreau sa aleg calea divina și sa fiu lângă Dumnezeu. Într-un timp ma gândeam chiar la călugărie dar nu vreau sa stau departe de părinți. Câteodată simt ca trebuie sa aleg calea divina dar câteodată nu.

17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La ocazie trebuie sa ungi instrumentul acum nu stai pe vecie ne-violat. Poate iti vine vremea sau nu depinde ce gandesti atragi

| ania a răspuns:

Eu aș vrea ca toți oamenii să fie ca mine( fără nevastă/spune apostolul Pavel) dar fiecare are de la Dumnezeu darul lui. celor neînsurați și văduvelor le spun că este mai bine pentru ei să rămână ca mine, Dar dacă nu se pot înfrâna, să se căsătorească) 1 Corinteni 7-7=9
E bine să te rogi să ai o confirmare interioară clară dacă ai acest dar, timiditatea nu e neapărat un semn, ȘI tatăl meu se pregătea să devină preot catolic dar touși la 31 de ani s-a căsătorit și e un om foarte credincios și așa.

| Adry05 a răspuns:

Deci în loc să tratezi timiditatea și anxietatea nu vrei să le îmbrățișezi și să te prefaci chemat de biserică?

| Adry05 a răspuns (pentru Adry05):

Tu vrei *

| Cristian226 a răspuns (pentru Adry05):

Acesta este felul meu de a fi și nu am ce sa fac. Mie îmi place sa discut cu oameni mai în vârstă și trecuți prin viata deoarece ei nu m iau în ras în nici un fel. Ma gândesc ca poate este un semn de la Dumnezeu ca am o chemare speciala.

| Adry05 a răspuns (pentru Cristian226):

Ba se poate rezolva cu ședințe de terapie

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu te face nimeni popa fara nevasta

| Donsavas a răspuns:

Poate ai anxietate, nu timiditate. Este o diferenta. Poti iesi in baruri, unde sunt mai linistiti Oamenii, nu ca in cluburi. La petreceri poti merge. Nu trebuie să fie petreceri mari. Incearca sa vorbesti cu toată lumea, ca si cum ati fi prieteni.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un preot simplu este mereu CASATORIT. Cu exceptia celor calugari. Preotul simplu de biserica trebuie sa aiba familia lui inainte de a fi sfintit. Pentru cei din manastire este obligatoriu sa nu fie casatorit. Si preotii romano-catolici sunt obligati sa nu se casatoreasca chiar daca nu fac parte dintr-o manastire si slujesc in biserica.

| DuckDodgers0 a răspuns (pentru anonim_4396):

Exista si in biserica ortodoxa preoti celibatari care nu sunt nici casatoriti nici calugari, dar sunt cazuri mai rare

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Preoții ortodocși trebuie să fie căsătoriti, in timp ce preotii romano-catolici NU trebuie să fie căsătoriti, ci celibatari.

| aimullah123 a răspuns:

Nu iti recomand sa devii calugar. Ai doar impresia ca vrei sa faci asta din cauza ca esti timid. Tu de fapt iti doresti sa iubesti, sa ai o iubita dar inca esti timid. Pur si simplu traieste-ti viata.
Lasa prostiile astea cu calugaria si ortodoxia. Astea sunt besini.
Dumnezeu te-a trimis aici ca sa inveti lectia iubirii si a cunoasterii. Ori cum sa le cunosti daca tu vrei sa traiesti in pustietate?

| aimullah123 a răspuns:

Dorinta de a deveni calugar este de fapt un mod in care tu incerci sa eviti oamenii din cauza aceste timiditati care ar putea fi de fapt o fobie sociala sau o tulburare de personalitate evitanta.

| DuckDodgers0 a răspuns:

Da, poti fi ori ieromonah ( calugar) ori preot celibatar ( desi in ziua de azi sunt foarte rari)

| DuckDodgers0 a răspuns:

Btw daca vrei sa te preotesti trebuie sa urmezi facultatea de teologie

| CORONAVIRUS a răspuns:

Poate ai o chemare către Dumnezeu, dacă o sa fie asa când va fi timpul o sa lași totul pentru El

| uehehwjuwiw a răspuns:

Pana la urma la ce concluzie ai ajuns?