| anonim_4396 a întrebat:

"Un soldat iubitor ar putea sa alerge spre dusmani cu pusca in mana si sa nu omoare pe nimeni cu pusca si ar putea sa se ascunda. Iar daca este omorat de dusmani, pentru ca nu a omorat pe nimeni si pe nici un dusman, el are speranta sa fie readus la viata de catre Dumnezeul iubitor. Intr-un tanc e mai greu sa te ascunzi. Intr-un tanc te poti ascunde dupa ce a fost explodat. Intr-un avion de razboi te-ai putea eschiva si sa tragi in gol. Pe un vapor de razboi, e mai greu, ai putea doar sa te ocupi de altceva numai de ochire si tragere nu pentru ca racheta odata trasa se poate duce si aiurea sau ai putea ochi si sa tragi in gol undeva spre ocean unde nu omori nici un om. Pe un submarin ai putea sa tragi in gol la fel ca de pe un vapor de razboi si poti spune: "guvernantii nostri vor sa ucidem oameni si totusi avem libertate de alegere sa putem simula doar un exercitiu militar ca pe timp de pace!", desi stii foarte bine ca esti in mijlocul unui razboi real. Iar de se intampla sa scapi cu viata si esti vazut si parat ca ai simulat razboiul si ajungi in fata unui tribunal militar poti spune: "am sperat ca e doar un exercitiu militar pe timp de pace, iar voi guvernantilor ii trimiteti pe altii ca sa lupte in locul vostru si sa-si pateze mainile cu sange de dusman devenind criminali inaintea lui Dumnezeu, in timp ce voi stati si priviti in speranta de a ajunge laudati si beneficiari ai razboiului, ati fost incompetenti diplomatic ca sa nu se ajunga la razboi." Exista moarte simpla sau adamica din care exista speranta de revenire la viata si exista moarte dubla sau moartea a doua din care nu exista speranta de revenire la viata. Apocalipsa 21:8." Corect?

4 răspunsuri:
| Mclaren12 a răspuns:

Dacă îți hrănești prea mult mintea cu basme din biblie normal că ajungi la astfel de concluzii. Versetul ăla dat de tine trimite vrăjitorii și păgânii în iad chiar dacă n-au făcut nimic rău. Pe bune?

| anonim_4396 explică (pentru Mclaren12):

Apocalipsa 21:8:"Iar partea celor fricoşi şi necredincioşi şi spurcaţi şi ucigaşi şi desfrânaţi şi fermecători şi închinători de idoli şi a tuturor celor mincinoşi este în iezerul care arde, cu foc şi cu pucioasă, care este moartea a doua." - cei fricosi sunt cei care se sperie de dusmani si de moarte si nu cred in inviere ( necredinciosi, crezand ca Biblia e o carte de basme ) si se apuca sa omoare dusmanii devenind ucigasi. A invata simularea unui razboi pentru a nu ucide oameni NU este acelasi lucru cu a invata razboiul pentru a ucide oameni. happy

| Mclaren12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce legătură are asta cu păgânii și vrăjitorii? Am făcut o remarcă asupra lor, nu asupra "fricoșilor" care omoară oameni. Ce fac rău vrăjitorii și păgânii sau mai bine zis, ce are religia creștină cu magia?

| anonim_4396 explică (pentru Mclaren12):

Te-ai abatut de la esenta intrebarii adica situatia de razboi si un anumit mod de abordare a unei astfel de situatii. Un soldat iubitor ar mai putea si sa refuze sa mearga pe front pentru ca ori in inchisoare fiind chinuit de conationalii lui ori pe front, tot sufera. In situatie de razboi sufera toti: si cei care merg pe front ca sa ucida oameni si cei care nu merg pe front ca sa ucida oameni. De fapt razboaiele sunt cauzate si planificate de catre cei care se afla la guvernare omeneasca, in timp ce razboaiele sunt purtate NU de catre cei care guverneaza si le planifica, ci de catre oamenii saraci si de rand care sunt manipulati prin diferite propagande si ideologii prelucrate de catre cei aflati la guvernare omeneasca oriunde pe Pamant. Si interesant este ca nu guvernantii isi incarca constiinta cu crime si varsari de sange ci oamenii de rand si saraci care merg pe front si ucid oameni. Oamenii de rand si saraci sunt saraci si chinuiti atat pe timp de pace cat si pe timp de razboi.