| Inferno a întrebat:

Una din poruncile Biblice e sa nu iti faci "chip cioplit".

Acum crestinii ortodocsi (milan9 mai exact) spun ca porunca asta nu se refera si la poze.

Pai atunci care mai e logica poruncii? Are Dumnezeu o porblema cu cioplitorii, sau cum?
Daca nu se refera si la poze atunci ce naiba mai vrea sa spuna porunca asta?

Adica daca venerezi o statuie a unui vitel incalci porunca.
Dar daca venerezi o poza a unui vitel nu mai incalci porunca, ca e doar o poza.
WTF? Nu are sens.

10 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Jardelin a răspuns:

Se refera la orice lucru care poate fi un idol! Un idol este ceva care il inlocuieste pe Dumnezeu.

Daca vrei, se refera inclusiv la holograme, desi nu se face vreo referire expresa la acest tip de "manufacturare" a idolului!

Ideea este sa nu te inchini si sa venerezi niste idoli! Cum sunt ei fabricati eu as zice ca are mai putina importanta.

| Inferno explică (pentru Jardelin):

Utilizatorul milan9 a spus foarte clar:
"Porunca a doua NU interzice imaginile."

Na: http://i.imgur.com/Y5kUnh1.jpg

Afirmatie facuta la: http://www.tpu.ro/......-si-cum-a/

P.S: Nu aveti ceva mai bun de facut decat sa va contraziceti toata ziua? Mai sunteti si ortodocsi amandoi. EPIC FAIL.

| SuNaM a răspuns (pentru Jardelin):

Nu,un idol este produsul mintii omenesti,Dar din moment ce icoanele reprezinta scene sau personaje biblice,nu sunt deloc produsul mintii omenesti, ci sunt lucruri dumnezeiesti.O poza cu un vitel este idol, dar o poza cu Maica Domnului nu este. Orice are reprezentat pe suprafata lui ceva sfant, este sfant. Orice are reprezentat ceva lumesc, este idol. Apropo dar ce religie esti?

| Inferno explică (pentru SuNaM):

"Nu,un idol este produsul mintii omenesti"
Dupa care:
"O poza cu un vitel este idol"

Viteii exista si in realitate, nu sunt produsul mintii omenesti.

Uite unul: http://karpatenmeat.infoferma.ro/photo/karpatenmeat/Vitel-ANGUS-info996.jpg

| SuNaM a răspuns (pentru Inferno):

Nu dar vitelul nu are de ce sa fie venerat.Eu vorbeam de episodul cu vitelul de aur din VT unde oamenii ii facusera o statuie de aur si se inchinau la ea.Deci acel vitel era idol, pentru ca nu cred ca ai vazut tu un vitel atotputernic sau care macar sa aiba una dintre calitatile lui Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu este chip cioplit atunci este alta asemanare :
Sa nu-ti faci chip cioplit, NICI ALTA ASEMANARE, nici sa te inchini lor.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Chip cioplit inseamna :

"Deuteronom 4:15-19 „Fiindcă n’aţi văzut nici un chip în ziua cînd v’a vorbit Domnul din mijlocul focului, la Horeb, vegheaţi cu luare aminte asupra sufletelor voastre, ca nu cumva să vă stricaţi, şi să vă faceţi un chip cioplit, sau o înfăţişare a vreunui idol, sau chipul vreunui om sau chipul vreunei femei, sau chipul vreunui dobitoc de pe pămînt, sau chipul vreunei păsări care sboară în ceruri, sau chipul vreunui dobitoc care se tîrăşte pe pămînt, sau chipul vreunui peşte care trăieşte în apele dedesubtul pămîntului. Veghează asupra sufletului tău, ca nu cumva, ridicîndu-ţi ochii spre cer, şi văzînd soarele, luna şi stelele, toată oştirea cerurilor, să fii tîrît să te închini înaintea lor şi să le slujeşti: căci acestea sînt lucruri pe cari Domnul, Dumnezeul tău, le-a făcut şi le-a împărţit ca să slujească tuturor popoarelor, subt cerul întreg".
În acest pasaj este spus clar cine se include în chipul cioplit. După cum bine vedem merge vorba şi despre chipul unui bărbat sau chipul unei femei. Chiar dacă nu suntem aşa de idolatri încît să ne închinăm la dobitoace şi păsări, dar totuşi ne închinăm la chipuri de bărbaţi şi femei care le poţi găsi din abundenţă oriunde."

"Învăţătura de credinţă despre sfintele icoane a fost formulată de Sinodul al VII-lea Ecumenic din anul 787, care, pe temeiul cuvintelor Sfântului Apostol şi Evanghelist Ioan: „Şi Cuvântul S-a făcut trup şi S-a sălăşluit între noi" (Ioan 1, 14), mărturiseşte: „după cum chipul cinstitei şi de viaţă făcătoarei Cruci, asemenea să se aşeze şi cinstitele şi sfintele icoane, făcute în culori sau mozaic, sau din alt material potrivit, în Sfintele Biserici ale lui Dumnezeu, pe sfintele vase şi veşminte, pe pereţi şi pe scânduri, în case şi pe drumuri, şi adică icoana Domnului şi Dumnezeului, Mântuitorul nostru Iisus Hristos, şi cea a Sfintei Preacuratei noastre Stăpâne, de Dumnezeu Născătoare, ale cinstiţilor Îngeri şi ale tuturor sfinţilor şi cuvioşilor bărbaţi. Căci dacă vor fi văzuţi mai des zugrăviţi pe icoane, cu atât mai vii vor fi în faţa respectivilor, care îi privesc, reînviindu-se memoria şi dorul de prototipul lor, le vor săruta şi le vor da închinarea cinstită, dar nu adorarea deplină, care după credinţa noastră se cuvine numai firii dumnezeieşti"

| AdiTorrent7 a răspuns:

Idolul nu reprezinta o imagine! Este o trimitere spre ceva care ii face CONCURENTA lui Dumnezeu! happy