| anonim_4396 a întrebat:

Unde a fost Isus in timpul celor trei zile dintre moartea si invierea Sa?

Răspuns Câştigător
| William a răspuns:

Acum este in rai, si in inimile unora dintre noi.

15 răspunsuri:
| William a răspuns:

Ceva imi spune ca tu deja stii raspunsul la aceasta intrebare. Am citi intr-o carte (e mult spus carte fiindca avea maxim 20 de file si era editie de buzunar) numita Visul Maicii Domnului ca Iisus cand a mutit a sfaramat portile iadului si a scos de acolo pe Adam si Eva. Am dreptate?

| EmaS a răspuns (pentru William):

Domnul nostru Şi-a încredinţat duhul Tatălui, a murit şi, la un anumit moment între moartea şi învierea Sa, a mers în locuinţa morţilor unde a transmis un mesaj fiinţelor spirituale (probabil îngeri căzuţi; vezi Iuda 6) care erau cumva relaţionate cu perioada dinainte de potopul din vremea lui Noe. Versetul 20 clarifică aceste lucruri. Petru nu ne spune ce a proclamat Iisus acelor duhuri captive, dar nu putea fi un mesaj de răscumpărare din moment ce îngerii nu pot fi salvaţi (Evrei 2:16). A fost probabil o declaraţie de victorie asupra lui Satan şi a domniilor lui (1 Petru 3:22; Coloseni 2:15). De asemenea. Efeseni 4:8-10 pare să indice faptul că Hristos a mers în „sânul lui Avraam" (Luca 16:22; 23:43) şi a luat în cer pe toţi aceia care au crezut în El înainte de moartea Sa. Pasajul nu dă multe detalii despre ce s-a întâmplat, dar majoritatea cercetătorilor consideră că acesta este înţelesul expresiei „a luat robia roabă."

| shadovv a răspuns:

Elibera sufletele din iad...

Apropo, incearca sa folosesti varianta cu doi de i!

| Birjaru a răspuns:

Cu bicicleta

| RAY a răspuns:

In iad, elibera suflete

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Le propovaduia Evanghelia.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Da in mitologia crestina isus deschide portiile iadului asta se vede si in biserica e pictat pe perete dar mai e ceva el spune ca il va aduce pe ala in imparatia lui

| SmexyBoy a răspuns:

Matei 27:57-60 asta spune unde a fost trupul sau,

| SmexyBoy a răspuns:

In locuinta mortilor...

| AlbaAura a răspuns:

O intrebare extraordinara.M-am gandit mult pana sa raspund.Eu cred ca aici pe pamant fiind din Treime.Adica Tatal, Fiul si Duhul Sfant.In Crez se spuna ca S-a rastignit a inviat si s-a naltat la ceruri si sade de-a dreapta Tatalui.Deci in cele trei zile a fost in lume.

| Kremlin a răspuns:

În capul unora.

| EmaS a răspuns (pentru Kremlin):

Dar acum, unde este El?

| Birjaru a răspuns (pentru EmaS):

La mitingu' PDL

| Kremlin a răspuns (pentru EmaS):

La protest anti băsescu.

| William a răspuns (pentru EmaS):

Acum este in rai, si in inimile unora dintre noi.

| lalamara a răspuns:

In acele 3 zile, ca la fiecare om, sufletul sau s-a desprins de firea omeneasca.Doar ca, El nu era un oarecare om, asa ca s-a desprins firea Dumnezeasca de trupul muritor.In acele 3 zile, El s-a luptat cu iadul si i-a sfaramat incuietorile, atunci ne-a scos din robie.Multi mai pun intrebarea : "Cum de se spune ca desi mort, viu erai Hrisoase?" Asta se datoreaza tot celor 2 firi, El a murit cu trupul, dar firea Dumnezeasca a existat din todeauna si ea nu putea muri, deci Dumnezeu tot viu a ramas.