| alexandrurap a întrebat:

De ce Martorii lui Iehova comemoreaza moartea lui Isus si nu Invierea?

18 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Deoarece Isus ne-a cerut sa ne amintim de moartea sa. Apoi avem multe foloase datorita faptului ca el a murit pentru noi.In Luca22:19,20 Isus a spus sa continuam sa facem lucrul acesta in amintirea lui.Anul acesta, pe 14 aprilie, milioane de oameni de pe tot globul isi amintesc de ceea ce a facut Isus, iar oamenii pot fi prezenti la acest eveniment solemn.Intrarea este libera si nu costa nimic.

| milan9 a răspuns:

Referitor la dovezile privind existenţa SĂRBĂTORILOR încă de la începutul creştinismului, iată că scrierile "Părinţilor apostolici" menţionează cinstirea unor sfinţi mucenici...

Deci, cu atât mai mult exista în vremea respectivă şi un eveniment în cinstea ÎNVIERII MÂNTUITORULUI HRISTOS!

Iar dacă în cinstea unui mucenic obişnuit exista o ZI SPECIALĂ, cum oare n-ar fi existat o zi specială în cinstea Mântuitorului Hristos?

Iată doar una dintre mărturiile din perioada celor contemporani cu apostolii:
„Noi am strâns osemintele lui ca un odor mai scump decât aurul şi decât pietrele scumpe şi le-am aşezat unde se cuvine; aici ne vom aduna cu bucurie şi Domnul ne va da nouă să sărbătorim ziua naşterii sale celei martirice, spre amintirea biruinţelor sale şi spre întărirea altor luptători." (Martiriul Sf. Policarp al Smirnei +155 d.Hr)

| Moisie a răspuns (pentru milan9):

Poate le explici mai intai cititorilor tai, cum poate invia, un om care nu a trait niciodata, si aici ma refer la Christos, si nu la dulgherul Isus din Nazareth, care nu a fost niciodata un Christos, adica un UNS in functia de rege, asa cum anuntau prorocii.
Sau prorocii au anuntat va va veni un mantuitor UNS in functia de dulgher certat cu munca dar infratit cu bagabondajul?

| Moisie a răspuns (pentru milan9):

Dion ce cauza trebuia sa invie dulgherul Isus daca era un Dumnezeu?
Pai Dumnezeii nu sunt nemuritori?
Cum de au strans apostolii oasele lui Isus daca Isus NU a murit ci a Inviat?
Ma tu nu vezi ca te incurci in minciuni?

| ada92 a răspuns (pentru milan9):

Da-mi dovada in Biblie, nu ma intereseaza alte cartii. Nu crezi ca daca era un eveniment care trebuia sarbatorit, Isus nu uita sa mentioneze acest lucru? Interesant ca el vorbeste doar despre moartea lui de care trebuie sa ne amintim, dar noi ca de obicei ne place sa facem lucrurile pe dos.

| milan9 a răspuns (pentru ada92):

Nicăieri în biblie nu întâlnim pretenţia că Scriptura ar fi completă, că nu a mai rămas nimic în afară, în sfera Predaniei. Dimpotriva, Biblia recunoaste ca nu este completa...

Pentru că respectarea fidelă a credinței nu s-a bazat chiar de la inceput pe un manual de transmis peste generații – precum Noul Testament (avea să fie scris, unificat, peste 80-100 de ani).
Noul Testament a fost alcătuit din scrisori ocazionale la mult timp după "plecarea" Mântuitorului. Din anul 33 până la ceva timp după sec I., Noul Testament nu a existat.

Dată fiind alcătuirea sa spontană, scrierea s-a concentrat doar asupra CÂTORVA aspecte! Nici nu există pretenția de a cunoaște totul despre Biserică doar din Noul Testament...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Iată doar câteva citate biblice despre PREDANIE, suma de invataturi ce nu este continuta in Scriptura, in Biblie, DAR DESPRE CARE BIBLIA VORBESTE...:

1). -II Tesaloniceni 2, 15:,, Deci, dar, fratilor, staţi neclintiţi şi tineţi predaniile pe care le-aţi învăţat, fie prin cuvint, fie prin epistola noastra." (şi alte învăţături, suplimentare faţă de cele trimise prin epistolă, prin scrisoare)
2). -Ioan 20, 30: "Deci si alte multe minuni a facut Iisus inaintea ucenicilor Sai, care nu sunt scrise in cartea aceasta." ( Sf. Traditie, Predanie)
3). -I Corinteni 11, 2:,, Fraţilor vă laud că în toate va aduceţi aminte de mine şi ţineţi predaniile aşa cum vi le-am dat"
4). -Faptele Apostolilor 2, 42,, Şi stăruiau în învăţătura apostolilor şi în împărtăşire, în frângerea pâinii şi în rugăciuni."
5). -II Petru 3, 2:,, Ca să vă aduceţi aminte de cuvintele cele mai înainte grăite de sfinţii prooroci şi de porunca Domnului şi Mântuitorului dată prin apostolii voştri."
6). -Filipeni 4, 9:,, Cele ce aţi învăţat si ati primit si ati auzit şi ati văzut la mine, acestea să le faceţi, şi Dumnezeul păcii va fi cu voi."
7). -II Tesaloniceni 3, 6:,, Fraţilor, va poruncim în numele Domnului nostru Iisus Hristos, să vă feriţi de orice frate care umblă fără de rânduială şi nu după predania pe care aţi primit-o de la noi."
8). -II Timotei 1, 13:,, Ţine dreptarul cuvintelor sănătoase pe care le-ai auzit de la mine, cu credinţă şi cu iubirea ce este în Hristos Iisus."
9). -Ioan 21, 25:,, Dar sunt şi alte multe lucruri pe care le-a facut Iisus şi care, daca s-ar fi scris cu de-amanuntul, cred ca lumea aceasta n-ar cuprinde cărţile ce s-ar fi scris. Amin."
10). -II Timotei 2, 2:,, Şi cele ce ai auzit de la mine, cu mulţi martori de faţă, acestea le încredinţează la oameni credincioşi, care vor fi destoinici să înveţe şi pe alţii."etc...

| milan9 a răspuns:

Referitor la Inviere, de ce oare trebuia sa invie Mantuitorul?
Ei bine, toate, dar absout toate problemele şi neînţelegerile legate de unitatea Sf. Treimi (trei ipostasuri care au aceeaşi FIRE sau NATURĂ divină) vin doar din neînţelegerea Jertfei şi a ASUMĂRII "ROLULUI" pe care Fiul lui Dumnezeu l-a avut în lume!

Acest "ROL" asumat de bună voie SCHIMBĂ toate raportările Fiului către Tatăl, este asumarea unei "inferiorităţi" (care ţinea de firea umană asumată temporar ŞI NU DE CEA DIVINĂ! )

Dumnezeu Fiul este de aceeasi NATURA cu Tatăl, nicidecum inferior Tatălui.
În "ROLUL" ASUMAT DE BUNĂVOIE prin întrupare (în acelaşi timp rămânând şi Dumnezeu), El S-a jertfit şi S-a smerit, în faţa tuturor, a oamenilor, dar şi în raport cu Tatăl, pentru a duce până la capăt "rolul" asumării întregii umanităţi asupra Lui.

| Ben00 a răspuns (pentru milan9):

Nu cred ca are rost sa ii explici prea lung lui Incurcalume Moisie; probabil ca castiga si el cativa eurocenti murdari pentru truda si emanatiile lui. Ideea e ca iti consuma timpul.

| milan9 a răspuns (pentru Ben00):

Castiga sau nu castiga, el oare nu stie ca sufletul lui este mai valoros, mult mai valoros decat pretul pe care i l-a oferit Diavolul, Parintele sau sufletesc caruia vrea sa-i incredinteze pentru vesnicie sufletul? sad sad

| Moisie a răspuns (pentru milan9):

ANu mai minti si nu mai lansa fumigene ca nu ti le miroase nimeni.
Prorocii vechiului Test nu au prorocit de nici o inviere a vreunui dulgher ci au prorocit venirea unui UNS (adica Messia sau Christos) care trebuia sa elibereze poporul evreu de sub ocupatiile straine, si acesta intr-adevar a venit, dar nu in persoana falsului Christos numit Isus, ci in persoana lui Simon Bar Kochba care a dovedit prin faptel; e sale ca el este cel profetit si astfel poporul evreu l-a recunoscut ca Messiah.

Care rol ba tataie? cumva rolul sacrificiului pe care l-a jucat Diavolul la inviere, ca sa convonga lumea ce el este Dumnezeu?
Pai nu vezi ca si in cazul acestui ROL, adica dupa "inviere" Diavolul si-a asumat si rolul si functia de sef al Iadului?
Toti oamenii suntem de aceeasi NATURA cu Dumnezeu, dar totusi exisya si oameni care le sunt ihferiori Tatalui, si anume oamenii fara CONSTIINTA, adica animalele cu ASPECT UMAN, ca de ex porcii, boii sau oile proaste din turma pastorui.
E binme ca accepti ideea de ROL, pentru ca ceea ce a fost acolo a fost penibila piesa de teatru.
Isus nu a adus umanitatii decat un Rau IMENS, iar el NU s-a sacrificat pentru iertarea pacatelor umanitatii, ci pentru ca curvele criminalii si ucigasii sa poata ajunge in Rai, oamenii cinstiti si cu constiinta nu aveau nevoie de sacrificiul lui Isus pentru ca Dumnezeu le-a lasat posibilitatea sa-si spele pacatele marunte prin sacrificii animale.

| Exilee a răspuns:

Nu raman decat la vorbele unui intelept si anume ca nu sunt decat niste...oi ratacite.

| Moisie a răspuns:

Pentru ca Isus doar a murit, si dupa ce mori nu se stie cine invie in pielea ta, in mod normal invie larvele de musca, dar in cazul lui Isus a inviat falsul Christos, adica UNSUL care NU a fost UNS, si acest fals Christos recunoaste ca este stapanul Iadului, adica Dracu.
Asa ca se poate spune ca Martorii sunt cu cca 5 secunde mai destepti decat crestinii pentru ca stiu bine ca un mort nu mai invie, si mai stiu ca Isus era om si nu un Dumnezeu

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Daca doresti sa citesti argumentul biblic, din Luca 22:19, 20 si 1Corinteni 11:26! Iata, Martorii lui Iehova respecta in toate aspectele Cuvantul lui Dumnezeu, si stau separati de lume.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Isus, prin moartea sa ne-a rascumparat din pacatul adamic si din moarte. Dumnezeu a pregatit acest mijloc de salvare,.Un om imperfect, nu putea sa rascumpere un om perfect cazut in pacat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca moartea lui inseamna invierea noastra a tuturor.moartea a intrat in lume prin ADAM, si a iesit din lume prin Iisus Hristos, care este viata.vesnica.

| ada92 a răspuns:

Isus a spus: ‘Fiul Omului a venit... să-Şi dea viaţa ca răscumpărare pentru mulţi’ (Matei 20:28). Noi avem foloase datorită morţii lui.
Isus a acceptat o moarte pe care nu o merita pentru a putea îndeplini voinţa Tatălui său de a salva omenirea din păcat şi moarte. El a venit de bunăvoie „să-Şi dea viaţa ca răscumpărare", el ‘a gustat moartea pentru fiecare om’ (Evrei 2:9).
Viaţa oferită de Isus ca jertfă a fost echivalentul perfect al vieţii pe care a pierdut-o Adam din cauza păcatului. Dumnezeu a acceptat jertfa lui Isus „ca răscumpărare corespunzătoare pentru toţi" (1 Timotei 2:6). De fapt, Dumnezeu a folosit valoarea vieţii lui Isus pentru a răscumpăra, sau elibera, omenirea din sclavia păcatului şi a morţii.
Biblia vorbeşte în repetate rânduri despre acest mare act de iubire din partea Creatorului si si din partea lui Isus. (1 Petru 1:18, 19). Prin jertfa de răscumpărare a lui Cristos, Dumnezeu s-a îngrijit să-i salveze pe oameni de la condamnarea la moarte eternă.

Biblia spune: „Plata păcatului este moartea, însă darul pe care îl dă Dumnezeu este viaţa veşnică prin Cristos Isus, Domnul nostru" (Romani 6:23). Noi il considerăm „salvatorul lumii" (Ioan 4:42). Isus le-a zis apostolilor săi fideli: „Continuaţi să faceţi lucrul acesta în amintirea mea" (Luca 22:19). Apostolul Pavel a adăugat: „Fiindcă, ori de câte ori mâncaţi această pâine şi beţi acest pahar, continuaţi să vestiţi moartea Domnului până când soseşte el" 1 Cor. 11:26, Mt 26:28. Noi trebuie sa ne amintim de moartea lui, învierea a fost o rasplata pentru Isus, un dar din partea lui Dumnezeu.

| Moisie a răspuns (pentru ada92):

Foloase au doar curvele talharii si criminali. adica toti cei care incalca in mod flagrant Legea lui Dumnezeu, oamenii care doar gresesc dar nu calca Legea nu au motive sa scape de Judacata de Apoi pentru ca acestora le este data de Dumnezeu posibilitatea sa-si spele pacatutele cu sacrificii animale.
Asa ca nu s-a sacrificat Isus pentru omenirea cumsecade, ci doar pentru ucigasi talhari si criminali!
Spune'le celor care ne citesc, ca prin credinta in Isus si pocainta, pina si Hitler are sansa sa ajunga in Rai.
Acuma te rog sa le explici oamenilor cum se face ca acest Christos care a ucis prin biserica lui multe milioane de oameni dar ii iarta pe criminali, talhari si curve?
Nu ti se pare ca acest lucru nu este dreptatea lui Dumnezeu ci dreptatea Diavolului?
Mai intreaba-i daca li se pare ca este o coincidenta faptul ca Diavolul a aparut odata cu naseterea lui Isus, adica doar in Noul Testament?