| Suck a întrebat:

Unde e Dumnezeu?!

Oare el nu vede ce se intampla in aceasta lume?

61 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Dumnezeu e in acelasi loc unde era si cand oamenii il crucificau pe Fiul Sau. Biblia ne prezinta un plan al lui Dumnezeu pentru salvarea a ceea ce se mai poate din omenirea asta. Planul este punctual si cu date prestabilite pentru a asigura omenirii timpul necesar de a se salva. Dumnezeu a creiat modalitatea de salvare la care omul trebuie sa acceada sau nu, in functie de dorinta fiecaruia. Avand un plan acesta trebuie respectat chiar si de EL. Planul se apropie vertiginos de finalizare, problema este ca atunci cand toata lumea va fi constienta de sfarsitul eminent va da buzna sa-l indeplineasca dar Dumnezeu nu doreste sa aiba oameni meschini, egoisti, iubitori de sine, lacomi, hulitori, neascultatori, cruzi, plini de rautate si neascultatori pe langa EL de aceia cand va interveni timpul acordat omenirii va fi deja terminat. Singurul lucru pe care il vor lua cei ce vor fi cu Dumnezeu va fi DOAR caracterul care trebuie format inainte de interventia Divina, Dumnezeu nu schimba caracterul omului, acesta plus amintirile si cunostiintele definesc un individ si acestea raman strict individuale. Prin interventia supranaturalului, adica a lui Dumnezeu, caracterul ar fi schimbat in mod fortat. Dumnezeu nu doreste asa ceva caci altfel ar fi facut niste robotei.

| lunarwolf a răspuns:

E în iad

| Doub a răspuns:

E în cer.

| sublime89 a răspuns:

Exista doua variante: ori avem un d-zeu atat de indiferent si comod incat alege sa nu se arate si sa nu faca nimic in legatura cu creatia lui, ori nu exista un astfel de d-zeu. Fiecare om alege intre cele doua variante in functie de capacitatea lui intelectuala. Tu cum crezi ca e mai logic? Sa dam un exemplu. Sa zicem ca unii spun ca un unicorn roz a creat tot ce exista, dar nimeni nu a vazut vreodata un unicorn roz, si nu exista nicio dovada ca exista asa ceva. Ar trebui sa-i credem pe cuvant pe acei oameni, sau sa fim sceptici in legatura cu credinta lor, si sa le cerem dovezi? Nu cred ca e deloc intelept sa credem in ceva complet nedemonstrat. Si modul acesta de gandire il putem aplica in multe cazuri, de la zane si spiridusi, pana la big foot si monstrul din Loch Ness. De multe ori nu suntem capabili sa delimitam realitatea de imaginatia noastra. Pentru asa ceva avem nevoie de educatie stiintifica, ceea ce le cam lipseste prea multor oameni.

| MskDesign a răspuns:

Si-a cumparat un pc gaming si momentan este ocupat.

| Lawliet14 a răspuns:

Nu intelegeti nimic pentru ca nu va documentati. Omul a gustat fructul din pomul oprit, de aia traim intr-o lume imperfecta. Omul si-a facut-o cu mana lui. Lucrurile rele din lume sunt generate pentru ca omul sa cunoasca si raul nemaitraind in Eden iar lumea materiala e oricum e mai putin importanta decat spiritul. Noi nu stim ce a fost acel pom oprit, al vietii, dar omul se pare ca a facut atunci un legamant cu Satana prin care L-a tradat pe Dumnezeu.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Intrebarea corecta este :
Unde nu este Dumnezeu?

| Dorugar a răspuns:

Ba vede tot dar ii este rusine sa dea nasul cu oamenii pentru ca sa nu fie inecat in scuipatii primiti pentru nelegiuirea care s-a instalat pe pamant din cauza ca el trage chiulul ca un nesimtit inconstient ce s-a dovedit a fi!

| Seba2013 a răspuns:

Dumnezeu, este acolo unde este chemat.
Vede, dar el nu se implica in politica.
II lasa pe ei, deocamdata, sa guverneze...
Si acuma te intreb pe tine.

Dar guvernul unde este?
Oare el nu vede ce se intampla in acesta lume?

| Dorugar a răspuns (pentru Seba2013):

Zauuuu?
L-ai vazut tu cumva sau a venit El cand l-ai chemat tu?
Nu cumva ai baut prea multa aghiasma de zici asemenea grozavii?
Guvernul este ca si Biserica, amandou te vad si nu vor decat sa te prosteasca si sa te fure. Asta se numeste modelul ortodox, si este valabil atat la biserica cat si in politica incepand cu trepadusii de la primarii si terminand cu Popa Prostu care joaca nu Popa Prostu ci Pocker pe sume mari!

| Seba2013 a răspuns (pentru Dorugar):

Vorbesti aiurea;
Unde am spus eu ca l-am vazut?
Ce grozavii ti se nazaresc, suferi de schizofrenie?

Biserica, este asa cum este, nu vreau sa vorbec.
Aici subiectul este Dumnezeu, nu biserica.
Intelegi aiurica?
Scuza-ma ca te numesc asa, dar daca vorbesti altfel decat trebuie..asa m-a invatat la scoala sa te numesc.

| Dorugar a răspuns (pentru Seba2013):

Cred ca nu intelegi ce citesti, eu doar te-am intrebat daca l-ai vazut tu pe Dumnezeu, si in niciun caz nu am afirmat ca tu l-ai vazut.
Si cand am spus ca vorbesti prostii m-am referit la intrebarea neroada pe care ai pus-o, si nu la faptul ca l-ai vazut pe Dumnezeu.
Si intrebarea mi se pare neroada pentru ca Stiinta cu posibilitatile ei enorme de cercetare NU a gasit nicio o dovada a existentei lui Dumnezeu, si tu vorbesti ca si cum ai stii ca el exista
Da recunosc ca e de vina, ceea ce numesti tu scoala, iar eu o consider o institutie de prostit si distrus tineri astfel incat la absolvire sa fie prosti notorii, golani si aproape toti niste ratati fara viitor, dar ma rog asta nu e vina ta, si este o alta discutie!

| Seba2013 a răspuns (pentru Dorugar):

Tu nu ai facut, nimic, doar ai intrebat, nevinovatule.
Zauuuu?
L-ai vazut tu cumva sau a venit El cand l-ai chemat tu?
Nu cumva ai baut prea multa aghiasma de zici asemenea grozavii?

Bai vipere, lasa zaul...
Zau....este un raspuns la o afirmatie, nu o intrebare.

Si dupa aceea chiar nu ma mai intereseaza sa iti bag mintea in cap.

Lasama cu aiurelile acestea ca nu am timp.

Daca vrei sa faci badjocura, nu poti ca sunt ma smecher decat tine de 2 ori baiete.
Asa ca obiectivul mei aici pe site, nu este sa fac badjocura de fraieri, am ale mai seriose.
Intelegi, daca nu ai nimic sa spui interesant, nu ma intereseaza veninul tau, ca la mine nu isi face efect.

| Dorugar a răspuns (pentru Seba2013):

Nici nu ma astept sa aiba efect, pentru ca stiu prea bine ca Adevarul si bunul simt nu pot supravietui sub aceeasi palarie cu minciuna si prostia

| Seba2013 a răspuns (pentru Dorugar):

OK, si atunci care este adevarul?
Daca eu cred in Dumnezeu, si tu nu?

Aici adevarul, trebuie s il aiba unu din doi.

Dar pentru al dezbate, trebuie bun simt, asa cum spui si tu.

Daca eu am dat un raspuns, si nu iti convine....eu nu ma supar.
Ma supar atunci, cand ma ataci, si faci badjocura.
Imi plac lucrurile serioase, si daca vrei sa ma judeci trebuie sa o faci serios, nu la badjocura.

| Dorugar a răspuns (pentru Seba2013):

Adevarul este intotdeauna parte din REALITATE, si cum Dumnezeu nu este iparte din realitate ci doar in imaginatia tasi a altora... e clar cine are dreptate ...NU?

| Seba2013 a răspuns (pentru Dorugar):

Daca Dumnezeu nu face parte din realitate, inseamna ca un iphone 6... a aparut asa din intamplare.
Ce crezi, iphonul are un creator sau s-a facut asa din intamplare?

Dar realitatea, este ca fiul lui a fost pe pamant, si ceea ce a facut nu a putut sa faca nici un stiintific, pana acum.
Biblia este o care veche, si ceea ce este scris acolo, schimba persoane.

Chiar voi va mirati de faptul acesta, vazand multi oamenii care se transforma.

Stiu ca tu vei raspune si vei zice ca ii transforma in rai.
Dar tie ti ciuda, ca are puterea acesta.

| Dorugar a răspuns (pentru Seba2013):

Pai tocmai ca iphonul tau nu a fost facut de dumnezeu si nici de preoti cu multa credinat, ci de stiinta care nu a descoperit nici cel mai mic indiciu al existentei lui Dumnezeu.
2 Tu ai cam baut ceva sau ai mancat ciuperci mistice...pai cand a fost fiul lui Dumnezeu pe pamant daca Dumnezeul lui Avraaam si Moise nu are nici un fiu si nicio fica pina in zilele noaste, daca nu crezi intreaba un rabin sau un Imamsa vezi daca Dumnezeul lor are un fiu.
3 vDa intr-adevar ne miram ca tineri nascuti cu crteier se transforma intratat incat se devin morti din p de v spiritual si sunt atat de aberati incat se lauda ca ei sunt oi smerite din turma unui pastor care le mina la abator. Si sa decazi atat de mult incat din om cu personalitate proeminenta sa devi o oaie, este ceva alarmant si total negativ pentru ca asta echivaleaza cu TRADAREA conditiei umane si cu decaderea in animalitate, adica inversul evolutiei.

| Seba2013 a răspuns (pentru Dorugar):

Vorbesti aiurea, in alta directie decat trebuie.
Unde am spus eu ca iphonul a fost facut de dumnezeu?

Am spus ca iphonul are un creator, nu s-a format din intamplare.

Tu crezi ca noi oamenii am aparut asa din intamplare?
Nu crezi ca avem un creator?

| Dorugar a răspuns (pentru Seba2013):

Si eu ti-am spus ca Iphonul este facut de OM ...adica OMUL e Dumnezeu, lucru confirmat chiar si in Geneza Biblica!
Nu noi oamenii nu am aparut la intamplare ci ne-am nascut cu totii din iubirea parintilor nostri care sunt Creatorii nostri adica Dumnezeii nostri!
Oare tu nu realizezi ca fara parintii tai, dar pe baza Dumnezeului din ceruri, tu erai astazi un Maugli?
Pai cine ti-a dat viata ingrijire crestere si educatie? Maimutoiul King Kong cu puteri supranaturale din ceruri sau parintii tai care te-au creat?

| Seba2013 a răspuns (pentru Dorugar):

Cu teoria asta ii dai cap in cap pe stiintifici, si religiosi.

| Dorugar a răspuns (pentru Seba2013):

Cum sa ii dau in cap pe stiintifici?
Nu vrei sa-mi explici ce sa inteleg din propozitia asta?
Eu am afirmat un adevar notoriu, si anume ca am fost creati de parintii nostri si nu de Dumnezeu, sau pe tine te-a adus in cioc barza direct de la presa cereasca de noroi unde creaza Dumnezeu oameni?

| Seba2013 a răspuns (pentru Dorugar):

Cati ani ai Dorugar?
Asa este, tu ai un inceput.
Dar asa cum ai tu un inceput, asa are si umanitatea.
O sa inveti la scoala despre originea umanitatii.

| Dorugar a răspuns (pentru Seba2013):

Da toti avem un inceput, numai carnatul poate avea doua!
Fi sigur ca nu o sa invat ca Dumnezeu a creat oamenii, pentru ca asemenea minciuni sunt total interzise in tarile civilizate

| Seba2013 a răspuns (pentru Dorugar):

De lucrul acesta sunt convins, nu te inflama.
Insa de carnat carnat ca are 2 inceputuri nu sunt convins.

Prima greseala este ca nu numai carnatul are doua inceputuri.
SI doi, chiar daca se umple prin 2 parti, acest proces insemna ca are un inceput.

| Dorugar a răspuns (pentru Seba2013):

Fals! carnatzul are totusi doua inceputuri, si poti sa-ti dai seama prin faptul ca daca doua persoane vor sa muste din acelasi carnatz, fara sa puna gura unde a muscat celalalt

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta ma intreb si eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este sus.
Ne rabda pe toti cu rautatea noastra.
Ca de, suntem la libera alegere.

| Suck explică (pentru anonim_4396):

Dar de ce ne rabda?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Suck):

Ca e rabdator si bun.
Noi, oamenii, nu putem intelege ce face El si de ce.
Poate doar foarte putin.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

El nu face nimic, el este prea perfect incat sa se amestece in treburile gunoiului. Ia spune-mi tu mie, tu dai gunoiul deoarece el nu este bun pentru utilizare, asa si El, pentru ce lui sa se amestece in treburile pacatosilor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai...A dat tutoror sansa de gandire libera.
Fiecare isi alege ce face pe urma.

| Lawliet14 a răspuns (pentru Suck):

Vede ce se intampla si toate se intampla dupa Apocalipsa. Omul isi alege singur calea. Eu inca sunt de parere ca poporul romanesc e unul special iar romanii nu trebuie sa se alinieze. Progresul economic e important dar decat fara dezvoltare spirituala mai bine sarac si curat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"suntem la libera alegere"... sa zicem ca tu esti victima unui viol in devenire, strigi dupa ajutor si eu trec pe langa voi. Cu toate ca am posibilitatea sa intervin si sa previn actul, nu o fac deoarece respect libertatea persoanei care violeaza desigur.

Consideri ca sunt o persoana buna daca nu te salvez chiar daca pot sa o fac? Dar daca dupa ce se intampla actul, vin la tine si iti zic "dar stai linistit, prindem noi persoana"? Ce faci daca ne intalnim dupa si iti zic asa ceva? Consideri ca alegerea mea a fost buna, iubitoare, etc?

A cui libertate crezi tu ca e mai importanta : a victimelor sau a persoanei care violeaza?

Tu ce ai face? Ai salva o persoana sau nu?

Mai mult ca sigur vei zice ca eu nu sunt o persoana buna daca aleg sa nu intervin si mai mult ca sigur vei zice ca tu ai salva persoana. Pai daca eu nu sunt bun, zeul tau de ce e?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si am zis sa nu mai intru la religie.
Acum, pe langa dumneata(indiferent de varsta) mai trebuie sa mai sara inca vreo 5-6 pe raspunsul meu.
Ii astept pe Inferno si pe Noname cu eronatul si nefolositorul.
Nu mai intru la categoria asta.
Chiar ca nu mai intru.
Dar sunt prietena cu Killeroiu si am zis ca... mna.

| IvanMihai a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci Lui ii e frică să nu se murdărească?

| IvanMihai a răspuns (pentru anonim_4396):

Se pare că Dumnezeu îi dă libertate până și lui dracu.
Nimic nu se întâmplă fără voia lui Dumnezeu.

| Suck explică (pentru anonim_4396):

Awww... suntem prieteni.

| sabin89 a răspuns (pentru Lawliet14):

"...si toate se intampla dupa Apocalipsa". Deci nu se întâmplă acum, ci după Apocalipsa. happy

| Dorugar a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar noi oare nu trebuie sa-i rabdam Lui indolenta si nesimtirea de a nu interveni cand biserica sa a comis milioane de crime in numele Sau?
Sau poate ca ii este atat de rusine de El insusi incat nu are curajul sa dea ochii cu lumea, care daca l-ar judeca L-ar ineca in scuipati pentru atata nelegiuire?

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

"Este sus."
Care sus? Susul nostru sau susul alora din Africa?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorugar):

1)Gaia
2)Dorugar
3)Inferno
Hai, ca mai sunteti pana la 5-6.
Nu stiu daca se pune si Dantellion thinking, dar el e de treaba.

| Dorugar a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ce vrei sa zici cu asta?
Ca suntem prea multi care zic adevarul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorugar):

rolling on the floor) rolling on the floor) laughing) laughing

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Conform ultimelor descoperiri Pamantul are o forma aproximativ sferica, ceea ce inseamna ca notiunea de "sus" variaza de la o parte la alta a globului.

Cu alte cuvinte, ceea ce intr-un punct al globului este "sus", la antipod devine "jos".

Hai, spune-mi ca intrebarea e lipsita de sens.

P.S:

Cam cate normale poti duce la o sfera tinand cont ca normala trebuie sa fie perpendiculara pe planul tangent la sfera in punctul respectiv?
Cam cate plane tangente poti duce la o sfera?

Cam cate tangente poti duce la un cerc?

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

"1)Gaia
2)Dorugar
3)Inferno
Hai, ca mai sunteti pana la 5-6. "

Ai uitat sa mentionezi numarul 4.

4) Einstein - Prostia e infinita.

| Lawliet14 a răspuns (pentru sabin89):

Ai inteles tu. laughing Dupa cum scrie acolo.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Notiunea de "sus" pe care eu am precizat-o are sens conotativ, nu denotativ.
Data viitoare am sa scriu in paranteza sau nu stiu...Am sa vin cu subtitrari.

P.s:
Nu incerca sa aduci probleme de fizica si mate, ca iesi din discutie.
Acolo sus(denotativ), stanga la adresa site-ului scrie "religie", nu "stiinte si...ce mai era...".
As vrea sa-ti raspund, dar ies din discutie si nu vreau ca Killeroiu sa aiba notificari, in plus, degeaba.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

"4) Einstein - Prostia e infinita." - Tu vezi vreun user pe aici cu numele de "Einstein-prostia infinita?
Ca eu nu vad.
Sau asta i-or fi numele de scena thinking

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa te legi de sensul figurat al cuvantului era ultima portita de scapare, cu toate ca numai sens figurat nu pare acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu nu are nevoie de niste gunoiste ca si noi. PUNCT

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E in concediu.

| Voidwithin a răspuns:

Stai ca nu inteleg, noi suntem gunoaie?!
Daca Dumnezeu creaza gunoaie el e container de gunoi?

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns:

E peste tot, dar nu se artă Duhul lui în lume pentru că este sfînt, oare de ce nu ne ajută e drept și de asta aceseză linkul http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=25&cap=3 Ai uitat de blestemul lui Adam și Eva?

| justadream94 a răspuns:

Dar noi vedem ce facem pe aceasta lume? in ce hal am ajuns?

suntem lasati aici sa alegem unde vrem sa ajungem dupa moarte..ar fi nedrept ca el sa intervina! fiecare face ce vrea..suntem cei care ne decidem destinul.

| Katherine20 a răspuns:

Pfff, "El nu vede ce se intampla in aceasta lume?"Serios?! După cât de răi suntem noi oamenii, mai aveți și pretenția la cine stie ce? Oameni nemultumitori ce sunteti.În loc să vă bucurati că aveti o casa, aveti ce manca, sunteti sanatosi etc. il criticati pe el.Din cauza noastra a oamenilor, e lumea asta asa cum e.El nu face treaba in locul nostru..ne-a dat o minte ca să o folosim, la fel și mâini, picioare etc. După ce că faceți o grămadă de păcate și vă bateti joc de Dumnezeu, mai aveti tupeu să vă facă toate mofturile straight face De la atata rautate ma mir cum de ne mai rabda.

| Gabbriell a răspuns:

Stie, vede totul!
Vede cat de netrebnici si rai suntem si totusi ne iarta si ajuta...

| implant a răspuns:

ce deep o fost asta

| Soriiiiiiiina a răspuns:

Dumnezeu e sus, si nu doar acolo, El este in persoanele care ii da voie sa traiesca in ele!
El ne da timp sa ne schimbam, ar trebui sa ii multumim, nu sa ne plangem! Nu stiu cum vei tu lucrurile dar eu le vad intr-un mod foarte simplu. Aici jos ne zbatem sa ducem lupta pana la sfarsit, ca mai apoi sa putem fii alaturi de el in Rai.
Acum fiecare crede ce vrea si cum vrea, eu cred Biblia si prorociile care se fac.

| Georgi678 a răspuns:

Dumnezeu e peste tot chiar daca nu il putem vedea.El vede ce se intampla in lume, dar e rabdator si cei pacatosi isi vor lua plata la judecata de apoi.

| danny093 a răspuns:

Domnul vine...,, VA FI O TURMA, SI UN PASTOR"