| Archangells a întrebat:

Unde gasesc o manastire cu un duhovnic, luptator pentru Mantuire, Dreptate si Adevar? Vreau sa ma retrag din lumea asta nebuna.

17 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Retragerea intr-un loc izolat nu este de la Dumnezeu ci de la DRACUL. Dumnezeu SPUNE: voi sunteti SAREA pamantului, ca sa sareze mancarea SAREA trebuie sa stea in MIJLOCUL oalei, (intre oameni), nu ascunsa undeva pe un raft. Apostoli traiau TOT TIMPUL printre oameni, nu s-a auzit ca unul sa se retraga undeva in creierul muntilor.

| danay72 a răspuns:

Imi pare rau ca esti dezamăgit. Nu e ușor în această lume, dar poti sa ii faci față. Isus e un exemplu în acest sens. Deși a avut multe opoziții, el nu s-a retras ci a încercat să ii ajute cat mai mult pe alții. Fii altruist si învinge răul prin bine. Romani12:17-21.

| Holiday a răspuns (pentru danay72):

"Isus e un exemplu în acest sens."

Poate uiti ca Isus asta de care zici a sfarsit atarnat de o scandura din cauza schizofreniei lui. Clar nu e un exemplu bun.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Nu lua in desert numele Domnului pentru că lucrul acesta te va costa și va apăsa adânc asupra ta. Nu uita: cam așa sau comportat și cărturarii și fariseii, osândindu-se ei înșiși la un chin veșnic!

| danay72 a răspuns (pentru Holiday):

Pentru mine este.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ești fățarnic.

| Fatamuntilor a răspuns:

Provocarea e LUPTI cu problemele, nu sa FUGI de ele!
Ma gandesc ca nici pentru calugari nu este usor sa faca fata provocarilor pentru ca nici ei NU sunt lipsiti de probleme si ispite!

| Donsavas a răspuns:

Stii ca lumea nu este cum vrem noi dar modul în care o privim ne caracterizează? Din momentul în care începi sa judeci oamenii, nu ai ce căuta să te "retragi" acolo. Nu te considera diferit cu nimic, nu ești.

| xerxes1 a răspuns:

Sa vezi la calugari nebunie.De ce iti este teama nu scapi.Iti vei duce problemele cu tine oriunde vei incerca sa scapi.Tu esti problema, nu lumea.

| Archangells explică (pentru xerxes1):

Problema e solutia.

| VelaJohnny a răspuns:

Crede-mă, nu mănăstirea e calea spre asta. Nu e o asigurare că ieși din lumea asta bolnavă dacă te faci călugăr. Vei fi doar un om retras cu barba și haine negre, care trăiește din turism și donații. Cu siguranță nu la un astfel de lucru s-a referit Isus când a zis despre creștini că nu fac parte din lume, anume să se mute în peșteri, munți și păduri, izolați de societate, că esenienii. Fi tu schimbarea care vrei să se facă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

*** happy

| Florin9Florin9 a răspuns:

Caută în altă parte(pe alt site) aici o să fii luat(ă) la mișto de unii oameni și probabil nu vei găsi răspunsul la întrebarea ta. Pentru mântuire ai două variante(să rămâi în lume și să-ți întemeiezi o familie sau să pleci din lume)nu există o alegere bună și una rea, ambele sunt bune, depinde pe care o simți tu că e mai potrivită pentru tine, dacă simți că ar fi mai bine să pleci din lume decât să rămâi, eu nu-ți pot spune decât,, Succes! și doamne ajută să reușești să te mântuiești! ''

| 1231242 a răspuns:

Nu ai cum sa scapi din lumea asta nebuna.dar ce-i drept poti incerca.

| alin131 a răspuns:

Eu vorbesc cu Iisus Hristos si ii cer sa ma ajute cand am o problema.

Nu Il aud, dar problema mea se rezolva. Stiu ca Iisus Hristos este Cel care ma ajuta pentru ca nu ma rog la altcineva ci la El direct spunand numele Lui.

Eu nu sunt in stare sa inteleg iubirea lui Iisus Hristos pentru noi oamenii, si totusi oricat pacatuiesc zi de zi, El ma iubeste si ma asteapta sa ma intorc cu fata la el si spatele la pacate si ma iarta.

Ne iubeste pe toti la fel de mult, extrem de mult.

| MarioDraghi a răspuns:

Te ajut eu, scriemi mesaj ☺

| ZiZi_ZDiana_1912 a răspuns:

Daca esti baiat/barbat, iti recomand sa te duci pe Muntele Athos. Acolo, chiar de departe se simte calmul si linistea.