| Stallone a întrebat:

Unde se afla cea mai puternica icoana facatoare de minuni din tara?

18 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Toate icoanele sunt la fel de puternice si de facatoare de minuni.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu n-am vazut nici o icoana care sa faca ceva bun. Credinta in Dumnezeu si in puterea ta face cel mai mult.

| milan9 a răspuns:

Asta va depinde in primul rand de rugaciunea si de credinta ta...

| radumanta98 a răspuns (pentru milan9):

Adevarat spui tu frate ortodox, precum Iisus spune:''de veti avea credinta cat un graunte de mustar, veti zice muntelui acestuia:Muta-te de aici dincolo, si se va muta; si nimic nu va fi voua cu neputinta ''(Matei 17, 20) asa si Icoana facatoare sau nu de minuni nu va fi decat un simplu tablou frumos pictat pentru cel ce nu are credinta.

| RexCuParuCret a răspuns (pentru radumanta98):

Radu daca o luam asa in biblie spune sa nu-ti faci clip cioplit.
Iisus spune :,, Eu sunt Calea, Adevărul şi Viaţa. Nimeni nu vine la Tatăl Meu decât prin Mine.''
Ioan 10:30: "Eu şi Tatăl una suntem."
Nici o icoana nu poate prezenta frumusetea absoluta a Lui Dumnezeu ci e o uraciune inaintea Lui sa te inchini la asa ceva.
In biblie iarasi gasim oameni carora li s-a aratat un inger al Domnului si vazand frumusetea acelui inger i s-au inchinat dar ingerul le-a spus clar sa nu faca asa ceva ci sa se inchine numai Lui Dumnezeu si atat.
Orice sfant are un pacat cum spune si David: in pacat ma zlamislit mama mea.
Toti ne nastem cu pacatul in viata noastra fie ca e mare fie ca e cat o minciunica toate vor duce spre iad.
Pavel spune clar ca oamenii nu se fac sfinti prin faptele lor „Căci prin har aţi fost mîntuiţi, prin credinţă. Şi aceasta nu vine dela voi; ci este darul lui Dumnezeu.Nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni." (Efeseni 2:8-9)
Hristos a murit pentru tine si pentru mine ca sa ne curate de orice pacat si orice neputinta.
De aceea te rog ca un fost ortodox lasa icoanele si cauta-L pe Hristos.
Roaga-te zilnic(sa nu treaca zi sa nu te rogi de minim 2 ori si sa stai macar 15 minute la rugaciune) si mananca painea Lui Dumnezeu(Cuvantul Sau, hrana sufletului) Biblia.
Acesta a fost doar un sfat prietenesc nu te ofensa te rog caci nu iti vreau raul.

| radumanta98 a răspuns (pentru RexCuParuCret):

In primul rand trebuie avut in vedere ca icoana NU ESTE IDOL! ICOANA NU ESTE CHIP CIOPLIT! Poti lua ca exemple numeroase obiecte din istoria poporului evreu carora acestia le ofera o CINSTIRE mai deosebita: heruvimii, chivotul sfant, sarpele de arama etc. Icoana are mai multe functii printre care si de a mijloci lucrarea Harului(cel mai potrivit exemplu este cel cu sarpele de arama). Pe de alta parte voi neoprotestantii nu aveti in vedere faptul ca noi, ortodocsii deosebim 3 feluri de cinstire:Lui Dumnezeu I se cuvine ADORARE, o inchinare absoluta, Sfintei Fecioare ii acordam preacinstire, iar sfintilor acordam venerare, o cinstire relativa(in aceasta categorie intra si obiectele de cult. Sf. Cruce. Sf. Icoane, Sf. Moaste)-un exemplu mai concret este reactia ce o avem privind chipul Mantuitorului pictat pe lemn, oricine priveste blandetea-I capata o liniste interioara.Doar nu vrei sa spui ca daca privesti o icoana te gandesti la lucruri necuvioase.Pe de alta parte noi nu cinstim materialul din care este facuta icoana, cinstirea trece arhetipului, sfantului reprezentat.insusi omul este o icoana daca vrei sa o luam asa, este chip al lui Dumnezeu(Facere 1, 26).te intreb,daca suntem icoane ale Dumnezeirii,suntem cumva idoli?! Sa-mi fie cu iertare daca am zis ceva gresit,am incercat sa fac o descriere succinta a ceea ce inseamna icoana pentru ortodocsi,ea nu este idol si nici cioplit, si daca tot ai vorbit ma devreme despre mantuirea prin credinta, crede-ma, nimeni dintre cei care au alergat cu credinta si s-au rugat la Mantuitorul inaintea sfintei Sale icoane, NU a iesit rusinat!

| RexCuParuCret a răspuns (pentru radumanta98):

Noi nu suntem icoane, noi suntem fii si iti pot spune ca nici o icoana sau statuie nu poate arata Adevarata Frumusete a Lui Dumnezeu.
Sfintii au fost Sfinti prin Hristos, Fecioara Maria nu a murit pentru mine ci Hristos a murit pentru mine.
El e singurul mijlocitor.

| Holiday a răspuns:

Toate sunt la fel de "puternice". Puterea lor se calculeaza dupa o formula complexa pe care nu are rost sa o dau aici, ce e de retinut e ca indiferent de icoana puterea ramane constanta si este egala cu 0(zero).

| sublime89 a răspuns:

Nu se afla nicaieri, pentru ca nu exista.

| Alphawolf a răspuns:

La(unii) oameni in cap! Nu cauta in alta parte ca nu ai sa gasesti asa ceva.

| Ben00 a răspuns:

Icoanele nu sunt cele mai puternice, insa unele sunt mai aproape de suflet. Pentru unul e mai aproape Icoana de la M Hadambu, pentru altul cea de la Ghigiu sau de la M Mihai Voda.

| Alphawolf a răspuns (pentru angus35):

Iar miracolele au aparut din cauza asta: "Ulterior aceasta a fost îmbrăcată în foiţă de aur, ferecată în argint, iar coroanele Maicii Domnului şi ale Pruncului Hristos au fost decorate cu pietre preţioase (smaralde, rubine)."
Asa-i? E prea evident ca totu-i de la om pentru om.

| KhludCiprian a răspuns (pentru angus35):

Nu uita de icoana ce a patroana Bisericii din Minsk! Cica oamenii credinciosi au aruncat-o in rau si ea a plutit contra curentului din Kiev.
http://en.wikipedia.org/wiki/Holy_Spirit_Cathedral_%28Minsk%29

| angus35 a răspuns (pentru Alphawolf):

Tu chiar crezi ca eu cred in icoane facatoare de minuni? Icoanele fac minuni in buzunarele preotilor care pacalesc enoriasii.Cu cat esti mai lacom cu atat castigi mai mult.

| angus35 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Icoanele sunt doar niste tablouri frumos pictate care aduc castig consistent.Nu pot sa inteleg cum mortii produc mai multi bani decat persoanele vii.

| ChangeName a răspuns:

Invata sa crezi in tine insuti nu in icoane facatoare de minuni.

| VrajitorulMaleficRevine6666 a răspuns:

E lipita de tavan cu scotchy, ma apara de Iisus Hristos