| simo78 a întrebat:

Credeti in icoanele facatoare de minuni? Sa intimplat cuiva sa atinga o icoana facatoare de minuni si sa i se indeplineasca ceva ce a cerut? Va rog sa raspundeti sincer, nu la misto.

Răspuns Câştigător
| Bianca_4346 a răspuns:

Am fost intr'o excursie prin nordul Moldovei parca, si am trecut pe la foarte multe manastiri si biserici.Intr'una din ele era si o icoana de'asta. Tin minte ca pe atunci aveam o problema de sanatate destul de grava. M'am rugat si eu cam pe la toate manastirile alea sa ma fac bine si chiar si la cea facatoare de minuni. dupa ceva vreme chiar mi-a trecut.happybunicamea mi-a zis ca m-am facut bine datorita rugaciunilor...nu stiu ce sa zic.laughing

5 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu, nu cred în aşa ceva. De ce?
Pentru că este ilogic din toate punctele de vedere (inclusiv cel religios) să crezi că o bucată de lemn îţi poate îndeplini dorinţe care depăşesc atât material cât şi spiritual valoarea bucăţii de lemn.
Eu mi-s ateu din fire dar preoţi despre care se vorbeşte bine mi-au spus (am vorbit cu mulţi din toate religiile ca să fiu sigur că sunt ateu) că în biblie se spune că "dumnezeu e în fiecare din noi".
Prin urmare, nu ai nevoie de o anumită icoană pentru ca dumnezeu (care, conform religiei, e în fiecare din noi - deci şi în tine) să înfăptuiască o minune pentru tine dacă tu chiar crezi în aia.
În plus, există atât de multe cazuri documentate de false icoane făcătoare de minuni şi din ce în ce mai puţine "nerezolvate" şi practic niciun caz nu a fost dovedit ca fiind "miraculos".

Sper că am răspuns corespunzător aşteptărilor tale.

| Vizitiul a răspuns:

Astea-s simple plasmuri, nu te gandi cu Dumnezeu iti baga-n traista! Cum iti asterni asa dormi, daca vrei sa ti se indeplineasca o dorinta, muncesti si iar muncesti, te zbati intr-una.

| wert a răspuns:

Eu zic ca treburile astea cu icoane facatoare de minuni, sunt concepute de oameni, care n-au incredere in ei, si care stau cu capu' in nisip, ca si strutu... fara suparare, dar asa ii, incearca sa crezi in tine, si o sa vezi ca se schimba in bine, viata ta... fara "icoane facatoare de minuni"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da cum sa nu. fac. dar depinde ce ceri. niciodata un inger pazitor.cac icoan aia reprezinta un sfant, un arhanghel, .etc.inger in mare.revin.depinde ce ceri. nu ti se va da daca ceea ce ceri este in detrimentul altuia.de genul sa fiu fericita cu cutarescu daca cutaresc nu e pentru tine., cere si mai bine, in fiecare seara la aceeasi ora dorinta care o vrei.formuleazo bine si spuno intr-o forma asemanatoare mereu. sa ai bafta. de ex un cristal mare de un metru te poate vindeca rapid de multe boli si nici nu trebuie sa crezi.asa ca lucruri sfinte, sau lucru curat sunt in multe lucruri nu doar in icoane. dac avrei mai multe detalii ma intrebi. sa zicem ca stiu destule pe domeniu asta si nu doar din carti ci si experimentand

| vera_6598 a răspuns:

Nu cred ca exista asa ceva. Nu te poate ajuta o icoana decat Dumnezeu prin rugaciunea facuta din inima. Iti spun din proprie experienta si vreau sa-ti zic ca am avut probleme f. grave care s-au rezolvat.Asa ca roga-te.