| Inferno a întrebat:

Unde se termina credinta si incepe nebunia? Care este granita ce desparte un credincios de un nebun?

13 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dar care este granita care il desparte pe un ateu de un nebun?

| FucktheSystem a răspuns:

Începe nebunia când ești bolnav și nu accepți transplant, când copilul tău e bolnav cu febră acasă dar în loc să îi schimbi șosetele cu oțet te duci să te rogi să se vindece în mod miraculos, când ajungi să crezi că sperma e sfântă și să crești 15 copii pentru că e păcat să o irosești după care te plângi în ziar că nu ai bani și stai cu toți 15 într-o cocioabă. Lista e lungă.

| Esperança a răspuns:

Nebunia omului se cunoaste prin multimea vorbelor.
E de-ajuns sa arunca o privire la intrebarile si raspunsurile tale si gasesc raspunsul imediat.

| Inferno explică (pentru Esperança):

Jos palaria in fata ignorantei tale. Cat de patetic poti sa fi?
"Nebunia omului se cunoaste prin multimea vorbelor."
Jalnic, important este ce spune nu cat spune, dar eu cred ca tu nici nu poti intelege ce spune un om, pentru tine sunt niste sunete fara sens.

| Esperança a răspuns (pentru Inferno):

Tocmai, la continut ma refer si euhee hee
Ignoranta la ce? Tu nu vezi ca zilnic pui aceleasi intrebari senile? Iar raspunsurile denota cata ura ai fata de un crestin?
Pe mine nu ma afecteaza asta, insa pe tine te va afecta in timp!
Good Bye!

| Inferno explică (pentru Esperança):

Atunci invata sa te exprimi.
"Nebunia omului se cunoaste prin multimea vorbelor."
"Multimea cuvintelor" nu inseamna continut.
Din ce ai afirmat mai sus se intelege ca pe tine te intereseaza doar cat spune omul, ingorand si ceea ce spune.

| Zenicide a răspuns:

Cred ca Sam Harris explica cel mai bine asta:
http://unfollowingjesus.com/files/2011/09/Sam-Harris.jpg

| doctorandus a răspuns:

Un credincios e ala care omoara necredinciosii ca asa-i zice popa. Un nebun e ala care omoara necredinciosii ca asa i-a vorbit lui Dumnezeu.

| martzian a răspuns:

Nu ti-ai terminat, inca, norma de postari pe ziua de azi? Judeca si tu, unde este nebunul... sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Unde se termina credinta si incepe nebunia"
Daca s-a terminat credinta incepe nebunia? Daca nu ai credinta esti nebun sa inteleg?
"Nebunul spune in inima lui: Nu exista Dumnezeu."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intr-o lume nebuna, ce soarta are unul normal? cumintenia nebunului ti se pare mai avantajoasa decat ratacirile inteleptului? cu cine aimerge? cu inteleptul in locuinta mortilor? ori cu nebunul cel cuminte in imparatia Domnului?

| florinmarius20 a răspuns:

S-ar putea sa fiti subiectiv, ma gandesc ca stiti vreun caz de nebun credincios.
Eu am vazut credinciosi de exceptie, oameni impliniti, fericiti, buni care nu au nicio problema psihica.

| wpoieoit a răspuns:

Nu cred ca "nebun" este cuvantul potrivit...cred ca te referi la fanatici. Daca da atunci devii fanatic in momentul in care lupti pana la moarte pentru credinta si pentru religie.