| anonim_4396 a întrebat:

Unui manipulator respectiv unui preot, unui presedinte unui parlamentar ne adresam cu "Domnia Voastra" " Prea Cuvios..."
Dar cand vine vorba de Dumnezeu crestini, si orice tip de credincios, fie el ortodox, penticostal... etc se adreseaza cu "TU"!
Mi se pare cea mai ciudata chestie, cea mai scarboasa si mai dezagreabila chestie. Voi ce parere aveti?

8 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Dumnezeu ne cere sa ne adresam lui pe nume si sa fie o legatura ca intre prieteni atunci cand ne rugam lui.Arata cat de umil este El.E un exemplu pentru noi.Matei6:9-13

| ania a răspuns:

În Noul Testment există porunca să -i vorbim lui Dumnezeu folosind psalmii, iar în Psalmi de multe ori David i se adresază cu Tu. Dumnezeu e cel mai bun tată și și tatălui meu natural îi spun tu, chiar dacă îl respect și îl iubesc foarte mult.Eu sunt convinsă că pe Dumnezeu nu-L deranjează, poate fi un semn al initimității.Mai degrabă cred că exagerează cei care au pretenția de la alții să li se adreseze cu tot felul de titluri. Oricum când Iisus a fost întrebat cum e bine să ne rugăm, a răspuns cu -Tatăl nostru-am citit că de fapt în original e abba (tăticule) nu ava(tată).Eu așa vorbesc cu El când mă rog-Tăticule.

| robby212 a răspuns:

Da, aici iti dau dreptate.
Este ceva in neregula cu chestia asta, si eu m-am gandit.Dar, crezi ca daca L-am vedea pe Dumnezeu fata in fata, I-am mai spune cuvantul asta (devine urat, deja vorbesti ca si cu un copil de pe strada) "TU"?

| sublime89 a răspuns:

Asta vine de la instinctul primitiv al omului de a se inchina unui lider. Cred ca asta e de pe vremea cand traiam in triburi si era un "mascul alfa" de care ascultau toti. Si cu papa de la roma e la fel. Doar pentru ca e imbracat diferit si are un statut, oamenii s-ar calca in picioare pentru atentia lui. De parca n-ar fi tot un om ca oricare altul. Mda, asta da egalitate intre oameni. Si tocmai ei crestinii se mai trezesc sa mai spuna ca toti oamenii sunt egali.

| Mihaela1964 a răspuns:

Nu inteleg de ce-i scarbos asta. Dumnezeu e Tatal nostru al tuturor, unui parinte cred ca i te poti adresa asa.

Răspuns utilizator avertizat
| infectieacuta a răspuns:

Nu s-a dovedit niciodata ca exista sau nu Dumnezeu dar na... fiecare crede in ce vrea, posibil sa fie ceva, nu stiu, dar credinciosii i se adreseaza acestuia cu "TU", probabil pentru ca il cred ca pe un tata, un parinte, un prieten...nam idee.

| NCN a răspuns:

Nu e scarbos, dar e lipsa de respect.