| AvalohAlyn a întrebat:

Va place cum a fost creata viața asta?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Viata aceasta nu imi place; nici lui Dumnezeu, si nici sfintilor ingeri. De aceea si Dumnezeu a hotarat sa-i puna capat si sa ne ofere o viata ma buna. Noi putem sa nadajduim ca Dumnezeu nu minte, si nu-Si ia vorba inapoi cand ne promite ceva, chiar daca fagaduinta Lui se va implini dupa ce noi nu vom mai fi in viata.
Dumnezeu nu Se joaca cu viata vesnica, cu mantuirea noastra.
"Domnul nu intarzie in implinirea fagaduintei Lui, cum cred unii; ci are o indelunga rabdare pentru voi si doreste ca niciunul sa nu piara, ci toti sa vina la pocainta." (2Petru.3:9)
Pentru ca nu avem nici o putere supra vietii acesteia si nici asupra vietii vesnice, de aceea trebuie sa ne incredem in Dumnezeu. Pana atunci caracterele noastre trebuiesc pregatite pentru a putea intra in societatea ingerilor sfinti.

6 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Dumnezeu a creat totul perfect.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Dumnezeu a creat primii oameni perfecți. Daca astăzi exista copii care se nasc cu probleme de sănătate este vina părinților sau a strămoșilor lor.

| AvalohAlyn explică (pentru TamplaruAnisoara):

Nu au parintii nicio vina pentru că se nasc copiii cu probleme de sănătate sau le dobândesc pe parcurs.Viata a fost și este imperfecta. Daca e sa o luam în mod logic, Dumnezeu/soarta este vinovat de suferință de orice fel.Ca oamenii nu vor să sufere.Viata e creata prost.

| CinevaAnonim? a răspuns:

Sincer, da! Nu îmi plac faptele unora, mentalitatea unora, nedreptătile, etc. Însă ele nu definesc viața. „Nu există pădure fără uscătură", după cum spune o vorbă. Necăutând la toate, viața are multe părți bune și merită de trăit.

| BlackOldSun a răspuns:

Aveti mare nevoie sa cititi mai multe carti in afara de basme!

| ChrisRo a răspuns:

Nu, pentru ca e departe de a fi perfecta. Ieri am vazut pe strada cum un caine i-a retezat pur si simplu capul unei pisici. Cam in felul asta se arata bunatatea lui Dumnezeu.