| anonim_4396 a întrebat:

Va rog frumos sa raspunda doar cei care sunt pe stil vechi. Ce sarbatoare cu cruce rosie aveti saptamana asta si cand? Dau funda :*

4 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

In Biblie nu apar aceste sarbatori, iar pentru un crestin Biblia e un ghid demn de incredere.

| milan9 a răspuns:

1. Nicăieri în biblie nu există pretenţia că ea ar fi exhaustivă, că ar fi un manual complet, că prezintă absolut toate aspectele vieţii creştine apostolice. Nu, nicidecum! Dimpotrivă, Scriptura recunoaşte în cuprinsul ei faptul că nu este completă în privinţa tuturor informaţiilor!

Celelalte aspecte au rămas consemnate în ceea ce Biblia numeşte "PREDANIE", desfăşurări practice ale Bisericii APOSTOLICE păstrate în mod neschimbat de Biserică – EXACT cum neschimbată a fost alcătuită şi păstrată de Biserică: Biblia – Scriptura!

Referitor la sărbătaore, trebuie sa existe un calendar online pe undeva...

| Maxim96 a răspuns:

Sambata,20 iulie se sarbatoreste Sfantul Ilie Tesviteanul.

| Andrei123Andrei a răspuns:

Http://www.catacombeleortodoxiei.ro/calendar/2013.pdf
Uite calendarul pe stil vechi al anului 2013.