| akta a întrebat:

Va suna cunoscut?
Discutie intre doi embrioni,(unul dintre ei mai "ateu" )
- Si tu crezi in viata de dupa nastere?
- Desigur. Dupa nastere trebuie sa urmeze ceva. Probabil ca ne aflam aici tocmai pentru a ne pregati pentru ceea ce urmeaza.
- Ce prostie! Dupa nastere nu urmeaza nimic. Si, de altfel, cum ar putea sa arate?
- Nu stiu exact, dar desigur ca va fi mai multa lumina decat aici. Poate ca vom umbla pe propriile picioare si vom manca cu propria gura.
- Ce tampenie! Nu se poate sa umbli. Iar ca sa mananci cu gura, chiar ca ar fi de ras! Doar noi mancam prin cordonul ombilical. Viata de dupa nastere nu are cum sa fie, pentru ca deja acum e prea scurt cordonul ombilical.
- Ba da, ba da, cu siguranta va fi ceva. Insa, probabil, ceva mai altfel decat ne-am obisnuit aici.
- Pai de acolo nu s-a intors nimeni. Odata cu nasterea, viata se termina, pur si simplu. De altfel, viata nu este altceva decat o permanenta inghesuiala, in intuneric.
- Eu nu stiu exact, cum va fi, daca ne vom naste, dar desigur ca o vom gasi pe MAMA, iar ea va avea grija de noi.
- Pe Mama? Tu crezi in Mama? Si dupa tine, unde ar putea ea sa fie?
- Pai oriunde, in jurul nostru. Doar traim in ea si prin ea. Fara ea, nu am fi deloc.
- Eu nu cred asta! Eu nu am vazut nicicand, nici un fel de Mama, asa ca e evident ca nu exista.
- Dar, uneori, cand facem liniste, o auzim cum canta, simtim cum mangaie lumea din jurul nostru. Stii, eu cred ca viata adevarata ne asteapta abia de acum incolo!

5 răspunsuri:
| Ecea a răspuns:

Concluzie : Cand un barbat se masturbeaza inseamna ca isi trimite spermatozoizii in iad, si cand face dragoste, in rai.
Incep sa ma simt dumnezeu.

| Rapplex a răspuns:

Si embrionii fac parte din lumea materiala, si dupa nastere nu ajung nici de cum in lumea spirituala, deci nu prea merge ce spui tu.Una e sa fi material si sa ajungi intr-o lume materiala, si alta e sa fi material si sa ajungi intr-o lume spirituala.E total eronat exemplul dat de tinewinking

| Pulpițele a răspuns:

Nu-mi suna cunoscut, nu cred ca pe vremea aia imi ardea de discutii filosofice.
Totusi e o diferenta semntificativa intre discutia asta si discutia ateu-credincios:
In primul rand embrionii nu stau la chat deci discutia asta este doar SF ( amuzanta ce-i drept), iar despre nastere se stie ca nu este sfarsitul ci inceputul vietii la fel de bine cum si de moarte se stie ca este sfarsitul trupului.Deci diferenta e semnificativa, se stie clar ca o sa mori, nu se stie ce se intampla cu sufletul, la nastere in schimb e doar o schimbare, trupul doar evolueaza iar embrionul nu asteapta eternitate si o viata perfecta. Deci analizat textul asta merge pentru o comedie SF.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Povestea e sf in primul rand doar un spermatoiz fecundeaza un ovul nu doi deci e imposibil chiar si ipotetic 2 ca o mama sa aiba 2 embrioni e iar sf ovulul se imparte in doua rezultand gemenii

| akta explică (pentru anonim_4396):

Ai nota 3 la biologie.Pana la a 8-a saptamana se numeste embrion, dupa aceea fetus, iar o mama poate avea mai multi embrioni.