| bleakk a întrebat:

Vad crestini sau in general oameni cu credinta intr-o divinitate(ca sa folosesc exact opusul) "puternici" care devin atei, si atei care devin crestini sau non-atei.Ce explicatie aveti?

7 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Depinde de starea de constienta in care se afla

| Alcyon a răspuns:

Multi trec la ateism, pentru a vedea daca nu cumva raspunsul se afla de cealalta parte a baricadei. Cand vad insa ca in realitate nici ateismul nu ofera niste raspunsuri pe deplin multumitoare, schimba iar macazul. Toate astea fac parte dintr-un proces de autocunoastere.

| bleakk explică (pentru Alcyon):

Despre tine, ce poti spune?

| DeusCorrupti a răspuns:

Când ești ateu vrei să experimentezi existența lui d-zeu mai mult ca un creștin, prin urmare reîncerci varianta creștină pentru a cerceta această posibilitate.