| Moisie a întrebat:

Vi se pare cinstita si corecta atitudinea scolii si preotilor crestini de a nu informa parintii despre faptul ca religia crestina este religia in care Lucifer este slavit ca Dumnezeu, si astfel milioane de copii sunt indrumati si chiar impinsi pe aceasta cale gresita care ii indeparteaza de Dumnezeu, dar mai ales de Cunoastrea Rationala adica de Stiinte?
Iata dovada ca in bisericile crestine Lucifer= Christos= Diavol este slavit ca Dumnezeu:

http://www.youtube.com/watch?v=0IgdzyMNfjw

12 răspunsuri:

Mai bine am traii intr-o tara civilizata, unde totul are explicatii logice, nu corpuri invizibile cu super puteri. Pana la urma daca e sa ne gandim, Dumnezeu a creat totul. Inclusiv ingerii rai. Asa ca in mod indirect el a creat violul, crima, injuriile, totul. Vezi cat nonsens are religia?

| Moisie explică (pentru LinuxXx):

Asa este, iti dau drepate!

| Annaaaaaa a răspuns (pentru LinuxXx):

Oamenii au creat toate astea. Dumnezeu doar a lasat liberul arbitru ca tu sa poti alege ce vrei sa faci. Daca tu ai vrea sa spargi un magazin si Dumnezeu nu te lasa nu ai fi suparat si l ai injura? Cine e el sa ti spuna ca nu poti jefui un magazin...

| CinevaNou a răspuns (pentru Annaaaaaa):

Dar cine e el sa te trimita in iad? Nu ai fi suparat si l-ai injura daca te-ar trimite?

| Moisie explică (pentru Annaaaaaa):

Nu mai vorbi prostii, Dumnezeu nu a lasat niciun liber arbitru ci o LEGE, lege pe care oamenii care il au ca Dumnezeu pe Lucifer nu o respecta

| milan9 a răspuns (pentru LinuxXx):

Nu Dumnezeu i-a creat pe ingerii rai, si nici pe oamenii rai.
In schimb Dumnezeu a lasat libertatea...

| milan9 a răspuns (pentru LinuxXx):

Este emoţionantă (în mod special prin cuvintele rugăciunii) descoperirea faptului că Dumnezeu se manifestă în incredibil de "viu" şi "prezent" în viaţa noastră, ne susţine existenţa, şi în discreţia lui deosebită nu presează cu nimic libertatea omului, aşteptând cu nerăbdare "personală" semnele "prieteniei" şi fidelităţii fiecărei persoane umane...

Nu este indiferent şi ignorant, ci in direct şi indirect El S-a revelat, S-a descoperit oamenilor, pentru ca aceştia să-L poată cunoaşte, să poată răspunde invitaţiei Lui, să poată avea o relaţie personală cu El.

Dar este un Dumnezeu discret, Care, rămânând Sursa vieţii, a fericirii şi a veşniciei noastre, poate fi îmbrăţişat sau poate fi refuzat.
Iar singurul Său "defect", este discreţia şi delicateţea Lui de a nu copleşi libertatea omului, de a nu pune presiune pe această libertate…

| Moisie explică (pentru milan9):

Ala care si-a sacrificat viata ca sa va lase libertatea de a ucide, fura si de a curvarii, este doar "dumnezeul" vostru adica acel Lucifer pe care-l slaviti in bisericile voastre in locul lui Dumnezeu

| milan9 a răspuns (pentru Moisie):

No coment... Esti irecuperabil... sad
Si mai spui ca te-ai nascut crestin?

Daca e asa puternic, pe cat spun toti fanaticii religiosi. Atunci sa ne ia libertatea, ca sa fie doar rai, si sa nu mearga nimeni in iad. Voi nu intelegeti oameni buni ca Dumnezeu e o inventie a "celor de sus" pentru a ii face pe toti sa se poarte frumos si etc. Oricum, majoritatea sunt prea orbi ca sa vada in ce fel de lume traiesc. Voi inca credeti ca traiti intr-o lume libera plina de drepturi, dar de fapt traiti inlantuiti si manipulati, intr-un fel de transa. Religia este excrementul final al encefalului.

Cine e el? E ala pe care toti il pupati in **r ca sa ajungeti nu stiu unde sus intr-un univers inexistent, pe nume rai. Ala e. Mai lasa aberatiile, ca daca era asa de puternic elimina tot raul si era gata. Dar sunteti prea orgoliosi, voi "religiosii", pentru a sta 15 minute sa va ganditi ca dumnezeul vostru nu este altceva decat o minciuna, un excrement final al encefalului, pentru a va contraola.

| Annaaaaaa a răspuns:

Nu inteleg de ce ai spune asa ceva.